'3 hayırın başkenti' de düştü! İhanet anlaşmasına bir ülke daha katıldı

Bir İsrail gazetesinin Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamaya hazırlandığı iddiası gerçek çıktı. Sudan Egemenlik Konseyi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ABD’li yetkililerle 3 gün süren toplantılarda İsrail-Arap barışı dahil birçok konunun görüşüldüğünü, neticelerin geçici Sudan hükümetinin kurumlarıyla paylaşılacağını açıkladı.

'3 hayırın başkenti' de düştü! İhanet anlaşmasına bir ülke daha katıldı
'3 hayırın başkenti' de düştü! İhanet anlaşmasına bir ülke daha katıldı
GİRİŞ 23.09.2020 23:55 GÜNCELLEME 24.09.2020 00:46
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Sudan Egemenlik Konseyi, Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın başkanlık ettiği üst düzey Sudan heyeti Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ABD’li yetkililerle İsrail-Arap barışı dahil birçok konuyu görüştü.

İHANET ANLAŞMASI KARŞILIĞINDA SUDAN İSRAİL'DEN NE İSTEDİ?

BAE'DE 3 GÜN GÖRÜŞÜLDÜ

Konseyden yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari’nin de aralarında bulunduğu üst düzey heyet, BAE’de ABD’li yetkililerle 3 gün süren görüşmelerin ardından ülkeye döndü.

Açıklamada, görüşmelerde, Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması, ülkenin batısında Darfur bölgesindeki barış süreci, Arap-İsrail barışının geleceği, Filistin halkının iki devletli çözüme göre devlet kurma hakkı ve Sudan’ın bu barışın sağlanmasındaki rolünün ele alındığı belirtildi.

TOPLANTILARIN SONUÇLARI SUDAN GEÇİCİ HÜKÜMETİ ORGANLARIYLA PAYLAŞILACAK

Toplantıların sonuçlarının Sudan halkının çıkarları ve beklentilerini karşılayan ortak bir vizyona ulaşmak amacıyla Sudan geçici hükümeti organlarıyla paylaşılacağı kaydedildi.

UGANDA'DA GİZLİ GÖRÜŞME YAPILMIŞTI

Orgeneral Burhan, 3 Ocak'ta ülkesinin diplomatik ilişkisinin bulunmadığı İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Uganda'da bir araya gelmiş, İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, görüşmenin Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni'nin davetiyle gerçekleştiği duyurulmuştu.

Netanyahu da Twitter'dan, "İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık." paylaşımında bulunmuştu.

Sudanlı uzmanlar İsraille normalleşmenin ülkeyi daha kötüye götüreceğine inanıyor

SUDAN'IN BAŞKENTİ HARTUM "3 HAYIRIN BAŞKENTI" OLARAK BİLİNİYOR

Sudan'ın başkenti Hartum, 1967'deki Arap-İsrail savaşının ardından burada düzenlenen ve "İsrail'le barışa hayır, İsrail'in devlet olarak tanınmasına hayır ve İsrail'le müzakerelere hayır" içerikli genelgeyle sonuçlanan Arap Zirvesi nedeniyle "3 hayırın başkenti" olarak da biliniyor.

Washington yönetimi, Sudan'ı terör gruplarına destek olduğu iddiasıyla 1993'te terör listesine eklemişti.

SUDAN 1993'TEN BU YANA ABD'NİN "TERÖRÜ DESTEKLEYEN DEVLETLER LİSTESİ"NDE

Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetimi, 1997'den bu yana Sudan'a uyguladığı ekonomik yaptırımları Ekim 2017'de kaldırmış ancak 1993'te El Kaide lideri Usame bin Ladin'e ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle Sudan'ı "terörü destekleyen devletler listesi"nden çıkarmamıştı.

SUDANLI YETKİLİ: BAE'DEKİ GÖRÜŞMELER KİMSEYE TESLİM OLMAK YA DA FİLİSTİN DAVASINI SATMAK DEĞİLDİR

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın müsteşarı Tahir Ebu Hace, Burhan ve heyetinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ABD heyetiyle görüşmelerinde Filistin davasına zarar verecek bir şey yapmadığını iddia etti.

Ebu Hace, yerel basına yansıyan açıklamalarında, "Burhan ve heyetinin BAE’de yaptıkları sır değil. Aksine dış ilişkilerimizi dipten çıkaran ciddi bir çözüm bulma çabası." ifadelerini kullandı.

"Bu görüşmeler kimseye teslim olmak ya da Filistin davasını satmak değildir. Bilakis, yeni gelişmelere uyum sağlayan iyi dış ilişkiler kurma ve inşa etme yönünde ciddi bir girişimdir." diyen Ebu Hace, BAE’de ABD heyetiyle yapılan görüşmeleri değerlendirmek üzere yarın iktidar ortaklarının bir toplantı yapacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 54
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  Paranın herseye gücü yetermis ...işin garibi abd ye parayı ödeyende sud hain prens salmanmis yani amerika suya sabuna dokunmadan kazandı ....
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  Paranın herseye gücü yetermis ...işin garibi abd ye parayı ödeyende sud hain prens salmanmis yani amerika suya sabuna dokunmadan kazandı ....
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  Paranın herseye gücü yetermis ...işin garibi abd ye parayı ödeyende sud hain prens salmanmis yani amerika suya sabuna dokunmadan kazandı ....
  Cevapla
 • yasin 3 yıl önce Şikayet Et
  Boşuna yapmadılar darbeyi sudanda
  Cevapla
 • Veli 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletler arasında dostluk düşmanlık diye bir şey söz konusu olmaz, menfaat ilişkileri üzerinden yürür her şey. Ülkeler için önemli olan ülke insanlarının daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleridir. Bu geri kalmış ülkelerde iktidardaki kişilerin koltuklarını korumaları şeklinde değiştirilebilir. Diplomasiyi en iyi şekilde kullanarak ülkeleri yanımıza çekmemiz tek bir kurşun atmadan savaşı kazanmamızı sağlayacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
80 yıldır zihniyetin değişmediğinin bir kanıtı daha... 'Uçak devrinde kağnı zihniyeti'
40 bin TL'ye çalışacak kimseyi bulamayınca İran'dan getirdiler!