5. Arap ülkesi de açıklandı! İsrail'le ihanet anlaşması için sıraya girdiler

Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn'in ardından Sudan da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamak için hazırlıklara başladı. İsrailli ve Sudanlı yetkililerin anlaşma konusunu görüşmek üzere bugün Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bir araya geleceği açıklandı.

5. Arap ülkesi de açıklandı! İsrail'le ihanet anlaşması için sıraya girdiler
5. Arap ülkesi de açıklandı! İsrail'le ihanet anlaşması için sıraya girdiler
GİRİŞ 20.09.2020 20:30 GÜNCELLEME 20.09.2020 22:11
Bu Habere 183 Yorum Yapılmış

İsrail'in "Walla News" gazetesinde yer alan haberde, İsrailli ve Sudanlı yetkililerin bir araya geleceği Abu Dabi'deki görüşmeye ABD'li ve BAE'li yetkililerin de katılacağı kaydedildi.

Sudan

SUDAN İSRAİL'DEN MİLYARLARCA DOLAR HİBE İSTEDİ

Sudanlı yetkililerin İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında "Sudan ekonomisine 2 milyar dolar hibe yapılması ve 1,2 milyar dolarlık petrol ile buğday yardımında bulunulması" gibi bazı talepleri olduğu ifade edildi.

İsrail ve ABD’den Sudan çıkarması: Pompeo örgütlüyor

ABD SUDAN'I TERÖRE DESTEK VEREN ÜLKELER LİSTESİNDEN ÇIKARACAK

Ekonomik yardımların yanı sıra Hartum yönetiminin ABD'den Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarmasını istendiği ileri sürüldü.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve Netanyahu

NETANYAHU İLE ŞUBATTA UGANDA'DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ülkesinin diplomatik ilişkilere sahip olmadığı İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile şubatta Uganda'da bir araya gelmişti. 

İki ülkeden ABD ve İsrail'e tokat gibi cevap! Dünyaya ilan ettiler

YENİ ÜLKELER DE YOLDA

Normalleşme süreci, İsrail için on yıllardır Körfez liderleriyle yaptığı duyurulmuş ya da gizli kalan temasların ardından elde ettiği ard arda gelen siyasi zaferleri temsil ediyor.

Buna karşılık Filistin yönetimi, Arap Birliği'ne sunmak için hazırladığı İsrail-BAE normalleşme anlaşmasını kınayan karar taslağına Arap ülkelerinden gereken desteği alamadı. Bu da Filistin meselesinin Arap ülkelerinin önceliklerinin alt sıralarına düştüğünün göstergesi. 

BAE'nin 13 Ağustos'ta İsrail ile normalleşme kararı almasının ardından hemen Mısır ve Ürdün gibi Umman, Bahreyn ve diğer bazı Arap ülkeleri bu duruma destek verdi. Gözlemciler, başta Körfez olmak üzere daha fazla Arap ülkesinin normalleşme sürecine katılacağını öne sürüyor.

BAE, Mısır ve bazı diğer ülkeler de Bahreyn'in İsrail ile normalleşme kararını desteklemede acele ederken, Türkiye, Filistin yönetimi ve Hamas Bahreyn kararına sert eleştirilerde bulundu.

İran, Bahreyn hükümetinin kararının dünyadaki ezilen Filistin halkının, Müslümanların ve özgür halkların patlamasına ve öfkelerinin artmasına yol açacağı konusunda uyardı.

Pompeo'nun Sudan ziyareti

5. ARAP ÜLKESİ OLACAK

Sudan kabul ederse 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün, geçen ay BAE ve Bahreyn'in ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan beşinci Arap ülkesi olacak.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 183
 • Abdullah KUL 2 yıl önce Şikayet Et
  ACUN adındaki yorumcu biraz daha düşünsün kimlere acaba çalışıyor. Devletimizin Yönetminden daha sağlam bir yönetim var mıdır? El insaf. Savurmanın da bu kadarı fazla. Ama yine de şuna inanırım Beynin iyi yıkanmış.
  Cevapla
 • C ənk 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarin ederi 3 milyar dolar işte
  Cevapla
 • Garip 2 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef halkı Müslüman olan hiçbir ülkenin yönetimi Müslümanlar da değil.
  Cevapla
 • Acun 2 yıl önce Şikayet Et
  TÜRKİYE dahil
  Cevapla
 • EVİM 2 yıl önce Şikayet Et
  besle kargayı oysun gözünü... özeti bu
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Normalleşenlerin yönetimine bakın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ve Meteoroloji haritayı paylaştı, Türkiye beyaza bürünecek! İzmir kar yağışı..
Altılı masa Sözcü'yü bile çıldırttı! "EYY aday! Geldiysen 6 kez masaya vur"