Merkel'den Dağlık Karabağ açıklaması: Derhal durdurun

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Dağlık Karabağ'da taraflara çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Demmer, Merkel’in çatışmaların devam etmesi ve kurbanların sayısının artması nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiğini aktardı.

Merkel'den Dağlık Karabağ açıklaması: Derhal durdurun
Merkel'den Dağlık Karabağ açıklaması: Derhal durdurun
GİRİŞ 05.10.2020 11:06 GÜNCELLEME 05.10.2020 11:06
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer yaptığı yazılı açıklamada, Şansölye Merkel’in dün telefonda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüğünü bildirdi.

Demmer, görüşmenin merkezinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ ihtilafının yer aldığı bilgisini paylaşarak, Merkel’in çatışmaların devam etmesi ve kurbanların sayısının artması nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiğini aktardı.

"Merkel, tüm tarafların derhal çatışmaları durdurması ve müzakerelere başlanması gerektiğini vurguladı" ifadesini kullanan Demmer, Merkel'in Minsk Grubu eş başkanlarının 1 Ekim'de yaptıkları açıklamayı da desteklediğini kaydetti.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor ancak fiilen Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın yanı sıra Laçın, Hocavend, Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan gibi Azerbaycan bölgelerini de işgal altında tutuyor.

İşgal sonucu doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan 1 milyona yakın kişi yaşamlarını ülkenin diğer bölgelerinde sürdürüyor.

Tarafların 4-5 Mayıs 1994'te Bişkek'te, Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Parlamentosu, Rusya'nın Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle imzaladığı "Bişkek Protokolü" diye bilinen ateşkes anlaşması da kağıt üzerinde kaldı.

Kademeli çözümden yana olan Azerbaycan tarafı, sürecin başlaması için Ermeni askerlerinin işgal altındaki bölgelerden çekilme şartını öne sürüyor.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a yüksek statülü özerklik vadederken, Ermenistan bu bölgenin Azerbaycan'dan ayrılarak bağımsız olmasını istiyor.

Bişkek Protokolü'nün imzalanmasından bugüne kadar geçen 25 yılda yaşanan çatışmalarda, taraflarca net rakamlar verilmese de sayıları binlerle ifade edilen asker hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
almanta
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  nerde bir hiristiyan yahudi ermeni gayrımüslüm hezimete uğrarsa hepsi haçlı ordusu bir oluyor. Ama bir müslüman ölüyorsa yine hepsi bir oluyor ne kadar öldürürüz diye hep birlikte hücum ediyorlar. Biz de ne oluyor bir dönüp bakalım.
  Cevapla
 • AYSEL 1 ay önce Şikayet Et
  Merkel getde
  Cevapla
 • Duyarsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Patates
  Cevapla
 • Duyarsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Patates
  Cevapla
 • Yalçın 1 ay önce Şikayet Et
  Kimseyi dinlemeden kafana göre yapacaksın ne yapacaksan, bütün büyükler öyle yapıyor. 30 senedir ermeniler işgalci, ne yaptılar? Salla gitsin.
  Cevapla
 • Şarlatan CHPKK 1 ay önce Şikayet Et
  hey matmasel Merkel, Berlin' i Ermenilere ver heykelini diksinler :))
  Cevapla
 • Sakarya li 1 ay önce Şikayet Et
  Başka bi isteğin varmı neneciğim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BAE'liler Filistin'de bunu da yaptı! Heyeti haham karşıladı, sonrası rezalet
Sürpriz Selçuk Bayraktar çağrısı: Bizim için şereftir...