İslam düşmanlığına sert tepki: Fransız petrol devi Total ile anlaşmayı iptal edin

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumuna tepki olarak Fransa ile ekonomik ilişkilerin durdurulması ve Fransız petrol devi Total ile yapılan petrol anlaşmasının feshedilmesi için hükümete çağrıda bulundu.

İslam düşmanlığına sert tepki: Fransız petrol devi Total ile anlaşmayı iptal edin
İslam düşmanlığına sert tepki: Fransız petrol devi Total ile anlaşmayı iptal edin
GİRİŞ 25.10.2020 23:11 GÜNCELLEME 26.10.2020 00:51
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

DYK'inden yapılan yazılı açıklamada, "Devlet Yüksek Konseyi, Fransa Cumhurbaşkanının, ifade özürlüğünün garanti edilmesi iddiasıyla, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri yayınlamaktan geri durmayacakları yönündeki sorumsuz açıklamalarını büyük bir esefle karşılamıştır." ifadelerine yer verildi.

Fransız petrol devi Total

Fransız yargısının, bu karikatürlerin yayınlanmasını, kutsal değerlere hakaret ve dinleri aşağılama olarak gördüğüne işaret edilen açıklamada, "Macron'un bu açıklamaları ve tutumunun, bir buçuk milyardan fazla Müslümana karşı büyük bir hakaret ve kötüleme olarak kabul edildiği" kaydedildi.

"FRANSA BU ÜLKEYİ SÖMÜRÜYOR"

Macron'un tutumunun, "Fransa'nın savunduğunu iddia ettiği demokrasiyi manipüle etmek" olduğu belirtilen açıklamada, Fransız demokrasisinin, bu ülkenin "sömürdüğü devletlerdeki halkların kafatasları ve yağmaladığı servetler üzerine inşa edildiği" dile getirildi.

DYK, açıklamasında, Fransız şirketleriyle ekonomik iş birliğini durdurması için de Bakanlar Kuruluna çağrı yaptı.

TOTAL İLE ANLAŞMAYI FESH EDİN

Bu kapsamda, DYK, "özellikle Marathon şirketinin hissesinin (Fransız) Total şirketine satılmasına ilişkin anlaşmanın feshedilmesini" istedi.

Fransız bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin kınandığı açıklamada, bu tür eylemlerin İslam'ın öğretileri ve değerlerine aykırı olduğu vurgulandı.

Fransa'da 16 Ekim'de Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin ardından, siyasetçilerin büyük bir kısmının İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması tartışmalara ve İslam dünyasında protestolara yol açtı.

İslam ülkelerinden Fransız ürünlerine boykot genişliyor!

Macron son dönemde yaptığı bir açıklamada, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayınlamaktan geri durmayacaklarını söylemişti.

Fransa'nın çokuluslu "süper büyük" petrol şirketi Total, Libya hükümetinin onayıyla, 10 Aralık 2019'da Libya'nın doğusundaki Sirte petrol havzasında bulunan imtiyazları satın almak için Libya Ulusal Petrol Kurumu ile bir anlaşma imzalamıştı.

Total, 1954'ten beri Libya'da faaliyet yürütüyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • ilginç 3 yıl önce Şikayet Et
  Sözde ermeni iddiası soykırımı reddetmek kanunen suç islamın peygamberine hakaret islama hakaret ifade özgürlüğü güya fransada. İfade özgürlüğünden anladıklarına bakın. Parlamentoda soykırım kanunu çıkarıp bütün dünyaya dandik hak hukuk tarih anlayışı ile kötü örnek olan da fransa. Ne kadar iki yüzlü haksız saygısız bir millet ve de devlet. Ucube herşey bunların başının altından çıkıyor.
  Cevapla
 • neyse o 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya bu kan emici kafirleri maalesef biz zengin ettik artık akıllı olalım
  Cevapla
 • hamza bingol 3 yıl önce Şikayet Et
  haydi ya allah bismillah
  Cevapla
 • nail 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk malları ve Türkiye dotu ülkelerin mallarını kullanalım abd israil fransa mallarını boykot edelim .
  Cevapla
 • yurttas 3 yıl önce Şikayet Et
  Fransanin hic bir urununu almamaya gayret edelim.Arabasindan kozmetigine petrol istasyonundan gida urününe kadar.. ben le bir sey olmaz deme . bir sen ile dunya degisir . lutfen uyaralim birbirimizi. Ne icin yasiyoruz Fani dunyada. dinim ve vatanim yoksa ben ne icin yasarim bu dunyada..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 ülke harekete geçti! 'Tarihin en büyük operasyonu' deyip duyurdular: Ordu kuruyoruz
Leonardo Bonucci'den futbola veda!