Tepkiler çığ büyüyor! Suudi gazete kıbleyi şaşırdı

Suudi Arabistan'da yayın yapan Okaz gazetesi, "Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'te değil. Mescid-i Aksa da Kudüs'te değil" diyerek kutsal şehrin Müslümanlar nezdindeki önemini azaltmaya çalıştı. Suudi gazetesi Mesci-i Aksa'nın ilk kıble olmaması saçmalığını Emevi hanedanına dayandırırken, asılsız iddialara yaklaşımı Müslümanların tepkisine neden oldu.

Tepkiler çığ büyüyor! Suudi gazete kıbleyi şaşırdı
Tepkiler çığ büyüyor! Suudi gazete kıbleyi şaşırdı
GİRİŞ 21.11.2020 11:43 GÜNCELLEME 21.11.2020 12:22
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan'da yayın yapan Okaz gazetesi adeta kıbleyi şaşırdı. Gazetenin yazarı Usame Yamani makalesinde "Kuran'da belirtildiği gibi Mescid-i Aksa Kudüs'te değildir" ifadelerini kullandı.

 

"MESCİD-İ AKSA FİLİSTİN'DE DEĞİL"

Yamani makalesinde şu akılalmaz ifadeler yer aldı: "Mescid-i Aksa'nın Filistin'de olduğuna inanılmasının nedeni, birçok tarih ve tefsir kitabının Mescid-i Aksa'nın işgal altındaki Kudüs'te bulunduğunun yazılmasıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in sözünü ettiği Mescid-i Aksa, Filistin'de değil, Mekke ile Taif arasındaki el-Cairane bölgesinde bulunuyor. Mescid-i Aksa, Resul-ü Ekrem'in (s.a.v) ve halifelerin döneminde de bu isimle olmadığı gibi Filistin'de değildir. Beyt'ül Mukaddes bir şehirdir ve Mescid-i Aksa bir mescittir."

 

"KUDÜS SIRADAN BİR ŞEHİR"

Suudi yazar, makalesinde Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi olduğu konusunda bir fikir birliği olmadığını öne sürdü ve bunu kendince şu ifadelerle kanıtlamaya çalıştı: "Kudüs sıradan bir şehirdir. Kudüs, Allah'ın Muhammed'e ve halifelere verdiği görevlerde belirtilen Mescid-i Aksa değildir. Mescid-i Aksa bir camidir. Müslümanlar namaz kılarken Mescid-i Aksa yönüne bakmıyorlar" dedi.

"EMEVİ HANEDANI YÖNÜ DEĞİŞTİRDİ"

Mesci-i Aksa'nın ilk kıble olmaması iddiasını ise Emevi hanedanından beşinci halife Abdülmelik ile destekleyen Yamani, şunları ifadeleri kullandı: "Abdülmelik bin Mervan H. 691 tarihinde Sohre Camii'nin kubbesini yaptırdı. Bu kubbeyi Abdullah bin Zübeyr'in isyan etmesinden dokuz yıl sonra inşa etti ve böylece yerel halkın Mekke'ye hacca gitmesini engelledi. O aşamada, Abdülmelik namazın yönünü Kudüs'e doğru değiştirdi."

"NORMALLEŞME İÇİN HALKI HAZIRLIYORLAR"

Usame Yamani'nin bu akılalmaz ifadeleri büyük bir tepki gördü. Analistler, yazarlar ve aktivistler, Suudi medyasının bu tip haberler ve makalelerle İsrail ile olası bir normalleşme konusunda Suudi kamuoyunu yönlendirmeye çalıştığını iddia etti.

ERDOĞAN İLE KRAL SELMAN GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile telefonda görüştü. Görüşmede bu sene Suudi Arabistan Krallığı'nın ev sahipliği yaptığı 21-22 Kasım'da gerçekleşecek olan G20 zirvesi ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • Konyalı 3 gün önce Şikayet Et
  Bunlar kudüsü beyinlerinde çoktan silmişler
  Cevapla
 • Hacı Bekir 3 gün önce Şikayet Et
  Bu Suudlu gazetecinin kıblesi belliki beyaz saray. Bunlar islam ve müslümanlar adına yazıda yazamaz, sözde söyleyemezler. Bunlar yahudi sözcüleri.
  Cevapla
 • fatih 3 gün önce Şikayet Et
  doğru. doğru. bu bütün araştırmalarda böyle. kudüs değildir orası. bugünkü filistin değildir. tamamen hristiyan ve yahudi uydurmasıdır. hatta boşa beklenen mehdi mesih bekleniyor hala orada. Kuranda nerede yazıyor bu. kıble suudi makalede yazan yerdir
  Cevapla
 • 1453 3 gün önce Şikayet Et
  İslam'ın ilk yıllarından Hicret'ten sonrasına dek namazlar, Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa yönüne doğru kılınmış, daha sonra Allah'ın tebliği ile Müslümanların kıblesi Mekke'de bulunan Kâbe'ye çevrilmiştir. 
  Cevapla
 • Batandaş 3 gün önce Şikayet Et
  SUUD ailesinin kıblesi washington dc. Kimse kimseyi kandırmasın. Kutsal topraklar işgal altındadır.
  Cevapla
 • Seman al Zahrânî 3 gün önce Şikayet Et
  أحفاد ابوجهل ebucehlin torunları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycanlı Samaya Nine’nin duygu dolu Türkiye konuşması
Son dakika: Bülent Arınç'ın istifasına siyasilerden peş peşe yorumlar