Türkiye'nin 'Can Dündar'ı iade edin' talebine Almanya'dan cevap

Firari Can Dündar'a verilen 27 yıl 6 ay hapis cezası sonrasında Türkiye'ye iade edilmesi taleplerine Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi. Yapılan açıklamada, "Almanya, prensip olarak siyasi mahkumiyet kararlarında iade yapmıyor" denildi.

Türkiye'nin 'Can Dündar'ı iade edin' talebine Almanya'dan cevap
Türkiye'nin 'Can Dündar'ı iade edin' talebine Almanya'dan cevap
GİRİŞ 25.12.2020 12:41 GÜNCELLEME 25.12.2020 12:47
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Firari gazeteci Can Dündar'ın Türkiye'de 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasından sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yapılan, Dündar'ın Türkiye'ye iadesi talebine Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi.

 

Deutsche Welle'nın Türkçe edisyonuna verilen demeçte, "Prensip olarak geçerli olan Almanya'nın siyasi gerekçeli mahkumiyet kararlarında iade yapmamasıdır. Alman hükümeti, dünya genelinde bağımsız medya ve bağımsız habercilik için çaba harcamaktadır. Hem iyi ve kalıcı ikili ilişkiler hem de iyi ve kalıcı Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri için, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti gibi konularda uluslararası standartlara uyulması temel şarttır" denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Can Dündar kararı sonrasında Twitter hesabından yaptığı Almanca paylaşımlarda, Dündar'ın "casusluk ve silahlı bir terör örgütünü desteklemekten hüküm giydiğini" ve "eylemlerinin basın özgürlüğü kapsamında olmadığını" belirterek, "Muhataplarımızdan, bağımsız Türk yargısının kararını kabul etmelerini ve Can Dündar'ı Türkiye'ye iade etmelerini bekliyoruz" diye yazmıştı.

 
YAZDIR
YORUMLAR 140
 • Hainsavar 8 ay önce Şikayet Et
  Bizde bir denk getirir kendimiz alırız
  Cevapla
 • Yeter 8 ay önce Şikayet Et
  Domuz domuzu atmaz
  Cevapla
 • Dadaş 8 ay önce Şikayet Et
  Prensipleriniz batsın.
  Cevapla
 • Turgut Reis 8 ay önce Şikayet Et
  Tabiki vermezler. Nasıl amerika fetöyü besliyorsa bize karşı almanyada bunu besliyor türkiye karşıtı yazılar yazsın diye. Onu zamanında nasıl almanyaya kaçmasını sağladılar. Kim onu serbest bıraktı.
  Cevapla
 • Karadeniz55 8 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşliktan cikarin. Bu hain secimde oy kullanmasin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan bürokrasiye tehdit: Son çağrım, Pazartesi itibarıyla durun
Merkel'in 'koalisyon' sözlerine Erdoğan'dan gülümseten cevap: Bana şikayet ediyordun