Cihat Yaycı tehlikeli gelişmeyi açıkladı: Türkiye teyakkuzda olmalı, bu savaş sebebidir

Yunanistan'da, İyon Denizi'nde kara sularının 6 milden 12 mile çıkarılmasıyla ilgili kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Atina'nın bir sonraki hamlesinin Adalar Denizi olacağını söyleyen Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, bunun savaş sebebi olacağını, Türkiye'nin de teyakkuzda olması gerektiğini vurguladı.

Cihat Yaycı tehlikeli gelişmeyi açıkladı: Türkiye teyakkuzda olmalı, bu savaş sebebidir
Cihat Yaycı tehlikeli gelişmeyi açıkladı: Türkiye teyakkuzda olmalı, bu savaş sebebidir
GİRİŞ 29.12.2020 16:46 GÜNCELLEME 31.12.2020 12:20
Bu Habere 128 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin batısında yer alan İyon Denizi'nde, Arnavutluk yakınlarındaki İyon Adaları'ndan Mora Yarımadası'nın güney ucunda yer alan Tenaro Burnu'na kadar olan deniz bölgesinde, körfezlerin kapatılması ve düz ana hatların çizilmesiyle ilgili kararnamenin yürürlüğe girdiği ifade edildi. Söz konusu kararnamenin, Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin uygulanması kapsamında yayımlandığı vurgulanan açıklamada, "Yunanistan'ın bu hareketinin İyon Denizi'nde kara sularını genişletmesi süreci için bir hak ve gerekli bir adım oluşturduğu" iddia edildi. Bakanlık açıklamasında, kararnamede Yunanistan'ın, benzer haklarını ülkenin diğer bölgelerinde de uygulama hakkını mahfuz tuttuğunun kaydedildiği belirtildi.

 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bir süre önce Parlamentoda yaptığı konuşmada, Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesince İyon Denizi'nde "egemenlik hakları olduğunu" savunarak, ülkesinin İyon Denizi'nde kara sularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkarmayı planladığını belirtmişti.

Yunanistan karasularını 12 mile çıkarmayı onayladı

 

CİHAT YAYCI 12 MİL KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'dan önemli açıklamalar geldi.

BAU DGS'den yapılan paylaşıma göre Yaycı'nın açıklamaları şöyle:

"Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias 27 Aralık 2017 tarihinde Yunan Devlet Televizyonuna yaptığı açıklamada karasularını 12mile çıkarmaya İyon Denizi’nden başlayacaklarını ifade etmişti. (Yunanistan 27 Aralık 2020’de de karasularını 12 mile çıkardıklarını ilan etti)

Yunanistan, aşağıdaki haritada (Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "Yunanistan Talepleri" kitabından) gösterildiği üzere adım adım ilerleyerek planını uygulamaya çalışmaktadır.

Yunanistan'ın karasularını önce İyon Denizi'nde 12 mile çıkarması Türkiye için son derece ciddi bir meseledir çünkü bu, planın ilk aşamasıdır.

"SONRAKİ AŞAMA ADALAR DENİZİ"

Sonraki aşamada Adalar Denizinde bulunan Büyük Çuha, Küçük Çuha ve Girit hattının karasularında 12 mil ilan edecektir. Bu da Adalar Denizinde 12 mil uygulaması olacaktır.

Sürecin bir sonraki aşamasında, Türkiye'ye adaların Doğu Akdeniz'de olduğu bahane edilerek kabul ettirilmeye çalışılacaktır.

Halbuki, Türkiye'nin 3 Aralık 2010 yılında Uluslararası Hidrografi Organizasyonu'na (IHO) deklare ettiği ve aşağıdaki haritada gösterildiği üzere;

... Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi ayrımı Büyük Çuha, Küçük Çuha, Girit, Kaşot, Kerpe, Rodos Adalarının Akdeniz’e bakan uçlarından Akyar Burnu'na ulaşacak şekilde oluşturulan hattır. Bu adalar Adalar Denizindedir. Yunanistan'ın görüşü de böyledir.

"SAVAŞ SEBEBİ OLUR"

Yani bu adaların karasularının 12 mile çıkarılması, Adalar Denizinde Yunan karasularının 12 mile çıkarılması anlamına gelir ve "Casus Belli" (savaş sebebi) olur. Bu, Türkiye için asla kabul edilemez bir durumdur.

Ülkemiz teyakkuzda olmalıdır. 

Türkiye'nin milli menfaatlerine son derece aykırı olan bu noktaya gelmeden önce, henüz ilk aşamadayken ülkemiz ve halkımız büyük riskin farkına varmalı, yeterince sesli şekilde, milli bir duruşla tepki göstermelidir."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 128
 • Sayo 1 yıl önce Şikayet Et
  Hic beklemeye gerek yok girelim ezelim yunan diye biyer haritadan silinsin r
  Cevapla
 • Anadolu yiğidi 2 yıl önce Şikayet Et
  Mico iyon denizinde karşısında bir muhatap olmadığını bildiği için ve Türkiye Cumhuriyetine aba altından sopa göstermek için karasularını 12 mile çıkarttı. Doğu ise sancılı.Karşısında kararlı bir devlet var. Ama işin gerçeği bu belayı adaları yunanlı keferelere bırakan şarapçı ,sarhoş, ayyaş topluma hesap sorulmalı. Ne yazıktır ayni kitle hallerinden ve ülke topraklarını peşkeş cekme sevdasını halen canlı tutmaktadirlar.Bu toplumdan yüz alan yunan kefereleri tehdit etmektedir. Bu işin bir an evvel sonuçlanması için bırakın yunan yapacağını yapabiliyorsa yapsın.
  Cevapla
 • RLÜLECİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizin komşusunun ya kulağını sert bükmesi,veya böyle bir hamle yaptığında silahlı adaları temizleyip mavi vatana katmalıdır,bu küstahlık ve suistimalere kesinlikle müdahale edilerek cevap verilmelidir.Ülkemiz bu terbiye ve uluslararası hukuk kuralı tanımaz palyaço siyasetçilere gereken dersi vererek bu stresi biran önce yok etmelidir.Saygılarımla.
  Cevapla
 • Ahmett 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu adaları veren mezarında rahat uyumasın...
  Cevapla
 • Mezar.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Serv antlasmasi....
  Cevapla
 • Gelecek.2029 2 yıl önce Şikayet Et
  İcrahat bekliyoruz Ufak ülke deyip gozyumuyorsunuz sesin çıkmazsa ufak dediğin ülke arkasına alır Avrupa yi gelir bakakalısın
  Cevapla
 • Bozoklu Turan 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce türkçe konuşmayı öğrensen daha iyi olur...Sonra fikir beyan edersin , bari ne dediğin anlaşılır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Valencia şov yaptı! Fenerbahçe zirveye göz kırptı
Umre turu, namaz reklamı, türbe ziyareti... 'CHP oy için takiye yapıyor'