Miçotakis'ten Ege'de Türkiye'ye 12 mil tehdidi! TBMM: Bu savaş sebebidir

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin İyon Denizi'ndeki karasularını 12 mile genişletmesinin doğudaki karasuları (Ege Denizi) için de bir mesaj niteliği taşıdığını söyledi.

GİRİŞ 20.01.2021 15:08 GÜNCELLEME 20.01.2021 15:24
Bu Habere 214 Yorum Yapılmış

İyon Denizi'nde karasularını 6 milden 12 mile genişleten Yunanistan, bu planı Ege'de de uygulayacağının sinyalini verdi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin İyon Denizi'nde karasularını genişletme politikasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Batı karasuları sınırları genişletmek Yunanistan'ın hakkı, bu doğu sınırlarımız için de bir mesaj niteliği taşıyor" ifadelerini kullandı.

"BUNU ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE YAPACAĞIZ"

Miçotakis, ülkenin topraklarını diğer ülkelerin topraklarını ilhak ederek değil, uluslararası hukuka göre genişleteceklerini söyledi.

TÜRKİYE İÇİN SAVAŞ SEBEBİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Yunanistan'ın Ege'de karasularını genişletmesini "savaş sebebi" sayacağını içeren bir bildiriyi, 1995'te oybirliği ile kabul etmişti.

Yunan medyasından Ege'de Türkiye'ye karşı 12 mil önerisi

KONUYU GÜNDEME YUNAN BAKAN DENDIAS GETİRDİ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da dün parlamentoda benzer ifadeler kullanmıştı. Dendias, ülkesinin Girit Adası'nın doğusunda kara sularını genişletmeyi planladığını söylemişti. Başbakan Miçotakis'in aylar öncesinde Girit'te kara sularının genişletilmesi konusunda görüş belirttiğini anımsatan Dendias, "Ve tabii ki Girit, Girit’in doğu tarafını da kapsıyor. Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz" demişti.

ATİNA SİLAHLANMAYI ARTIRDI

F-16 filosunu yenilemek isteyen Yunanistan'a ait ilk F-16, geçtiğimiz gün modernizasyondan çıkmıştı. İlk jet, F-16'ların en üst düzey sürümü olan "Viper Block 70" seviyesine çıkartılmıştı. Türkiye'ye karşı Ege ve Akdeniz'de hava üstünlüğünü eline almak isteyen Atina, savunma bütçesini artırmış ve Fransa'dan 18 adet 4.5'uncu nesil Rafale almıştı. İsrail ile İHA görüşmeleri yürüten Yunanistan, ABD'den de 24 adet F-35 alımı için niyet mektubu göndermişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 214
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Yunan'ı kullanmayan kalmadı. Alman bırakıyor Fransız alıyor o bırakıyir ABD alıyor. Terör örgütleri gibi kullanan kullanana. Yani karşımıza dikilen bir devlet olmaktan çok, çapulcu. Yunanistan halkı hiçmi bunları görmüyor. Halklarında bir gururu onuru olur.
  Cevapla
 • Kayseri kayseri 1 ay önce Şikayet Et
  yunan ve yahudi kadar korkak bi millet yoktur mehmetçiğin ayak sesini duysun bırakın savaşmayı altina bile edemez bu yunan a.b. Gazına gelip kendine göre şekil yapıyor
  Cevapla
 • Ali alkan 1 ay önce Şikayet Et
  Olacaaak, batıtrakya bizim olacak, ahanda buraya yazıyorum göreceksiniz...
  Cevapla
 • simal 1 ay önce Şikayet Et
  Hayal görme
  Cevapla
 • Yusuf.ir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yunan başağri oldu.
  Cevapla
 • Niyazi 1 ay önce Şikayet Et
  Yiyorsa gelsinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Foreign Policy: Arapların devri kapandı! Geleceği İran, Türkiye ve İsrail belirleyecek
Bitlis'te düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler