Rusya Dağlık Karabağ haritasını yayınladı! Direkt Azerbaycan'dan Türkiye'ye bağlanacak

Rus Kommersant gazetesi, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında başkent Moskova'da mutabık kalınan demiryolu dahil olmak üzere ulaşım yollarının haritasını yayınladı. Harita, Azerbaycan ve Türkiye arasında Nahçıvan üzerinden kurulacak bağlantıyı gösteriyor. Yeni projede ayrıca, Ermenistan ve Rusya bağlantısı da var. Böylece, SSCB'nin dağılmasıyla kapanan demiryolları neredeyse 30 yıl sonra yeniden canlandırılacak.

Rusya Dağlık Karabağ haritasını yayınladı! Direkt Azerbaycan'dan Türkiye'ye bağlanacak
Rusya Dağlık Karabağ haritasını yayınladı! Direkt Azerbaycan'dan Türkiye'ye bağlanacak
GİRİŞ 14.01.2021 21:56 GÜNCELLEME 15.01.2021 08:09
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

Dağlık Karabağ savaşı 44 günde Azerbaycan'ın tarihi zaferiyle sona erdi, 9 Kasım'daki ateşkes anlaşmasının ardından hafta içinde Rusya'nın başkenti Moskova'da yeni imzalar atıldı.

 

Zirvede imzalanan bildiriye göre, Dağlık Karabağ'da inşaat, ekonomik ilişkiler ve altyapı projelerini geliştirmek için somut adımlar atmak üzere üç ülkenin hükümet başkanlarının başkanlık ettiği bir çalışma grubu oluşturuluyor.

"ORTAK BİR ANLAŞMA İMZALAYABİLDİK"

Bildiriyi açıklayan Rusya lideri Putin, "Bugünkü toplantıyı özellikle önemli ve faydalı buluyorum, çünkü bölgedeki durumun gelişmesi için konuşup ortak bir anlaşma imzalayabildik" ifadesini kullandı.

 

ALİYEV: DAĞLIK KARABAĞ SORUNU GERİDE KALDI

İlham Aliyev ise, "Bütün bunlar, Vladimir Putin'in bir zamanlar söylediği gibi, Dağlık Karabağ sorununun geçmişte kaldığını ve gelecek hakkında düşünmemiz gerektiğini gösteriyor" dedi.

ALİYEV DEMİRYOLUNDAN BAHSETMİŞTİ

Aliyev ayrıca, Azerbaycan'ın Türkiye ve İran sınırındaki Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ilk kez bir demiryolu bağlantısına sahip olacağını söyledi.

O DEMİRYOLU HARİTASI İLK KEZ YAYINLADI

Aliyev'in sözünü ettiği bağlantıyı gösteren harita, bugün Rus medyasında yayınlandı. Kommersant gazetesi, Azerbaycan ve Ermenistan arasında inşa edilecek yollar ve demiryolu projelerini gösteren haritayı sayfalarına taşıdı.

Haritaya göre siyah çizgi demiryolu hatlarını, mavi çizgi planlanan hatları, yeşil çizgi Rusya-Ermenistan-İran bağlantısını, turuncu ise, Azerbaycan-Türkiye bağlantısını gösteriyor.

AZERBAYCAN-TÜRKİYE BAĞLANTISI

Harita, Azerbaycan ve Türkiye arasında kurulacak bağlantıyı (turuncu çizgi) açıkça gösteriyor. Yeni projede ayrıca Ermenistan ve Rusya bağlantısı da var.

HARİTADAKİ HATLAR NERELERİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK?

Haritaya göre siyah çizgi demiryolu hatlarını, mavi çizgi planlanan hatları, yeşil çizgi Rusya-Ermenistan-İran bağlantısını, turuncu ise, Azerbaycan-Türkiye bağlantısını gösteriyor.

30 YIL SONRA DEMİRYOLARI YENİDEN CANLANACAK

Böylece, Sovyetler Birliği'nin (SSCB) dağılmasıyla kapanan demiryolları neredeyse 30 yıl sonra yeniden canlandırılacak.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 83
 • Can 3 yıl önce Şikayet Et
  O kırmızı bölge ne öyle?
  Cevapla
 • Mev0062 3 yıl önce Şikayet Et
  Dağlık Karabağ özerk oblastı 1920 lerde scbb tarafından kurulmuş bir yer.
  Cevapla
 • Sinan Can 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya batıya yönelen Ermeni halkına ve Paşinyan'a hem ders verdi hem de batının Ermenistan'a müdahalesini engelledi. Şu anda herkes 6'lı guruba katılırsa kazanır ve bölge tamamen batının fitnesinden temizlenmiş olur. Gerçi Rusya ve Ermenistan en ufak bir zayıflıkta işgale kalkarlar tarih yanılmaz. O nedenle Türkiye'nin çok ve Azerbaycan'ın çok güçlü ve sofistike silahlara sahip olması ve birbirine sımsıkı destek olması gerek.
  Cevapla
 • TC turkkk 3 yıl önce Şikayet Et
  Rusya sahada kaybetti ama masada kazandı güçlü olmak böyle birsey
  Cevapla
 • Yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Sahaya inmedi bile aliyev zaten ajanı gerek duymaz indiği yerler gürcistan ukrayna bakabilirsin arşive
  Cevapla
 • Ferhat bayramov 3 yıl önce Şikayet Et
  Her kes kendi cikarlari icin Azeri topraginda at kosdruyor,
  Cevapla
 • Halil 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunanlılar S 300 aldı neden ses çıkarmadınız onlara Türkiye aldı diyemi sesler yükselmeye başladı. Her ülkenin egemenlik hakkı var. Amerika bize düşman gözüyle bakıyor. Hani nato ruhu ancak yirmi yılda bir bu ülkeye askeri darbe yapsınlar. Sonrada müttefiğiz derler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'deki katliam gibi kazada yeni gelişme!
Çok sayıda ülkeden Türkiye'ye seyahat uyarısı! Korkunç rakamlar açıklandı