Ermenistan'dan sürpriz Türkiye açıklaması: Sınırları kapalı tutmanın anlamı kalmadı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan, Dağlık Karabağ Savaşı sonrası bölgede durumun değiştiğini, bu yüzden Türkiye'nin Ermenistan sınırını kapalı tutması için bir neden kalmadığını söyleyerek, Ankara'ya mesaj gönderdi. Ermeni Bakan ayrıca, Kars'taki Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatının endişe verici olduğunu kaydetti.

GİRİŞ 11.02.2021 17:10 GÜNCELLEME 12.02.2021 08:08
Bu Habere 190 Yorum Yapılmış

Dağlık Karabağ'da 44 gün süren savaş sonunda havlu atan ve işgal ettiği toprakları Azerbaycan'a teslim eden Ermenistan'dan yeni bir açıklama geldi.

"TÜRKİYE İLE SINIRIN KAPALI KALMASININ BİR ANLAMI KALMADI"

Ermenistan Meclisi'nde milletvekillerine seslenen Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan, Dağlık Karabağ'da statükonun güç kullanımıyla değişmesinden sonra, Türkiye'nin Ermenistan sınırını kapalı tutması için hiçbir neden kalmadığını söyleyerek, Ankara'ya mesaj gönderdi.

"Dağlık Karabağ'da güç kullanımıyla beraber statüko değişti. Türkiye'nin Ermenistan yönündeki sınırı kapalı tutmak için hiçbir neden kalmadı. Diplomasimiz Ermenistan'da güvenli bir ortam oluşturmak için çaba sarf ediyor."

"TATBİKATLAR ENDİŞE VERİCİ"

Bakan Ayvazyan ayrıca, Kars'taki Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatının endişe verici olduğunu kaydetti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan'ın parlamentoda yaptığı konuşmadan bir kare

DAĞLIK KARABAĞ SAVAŞI'NDA 44 GÜNDE NELER YAŞANDI?

27 Eylül 2020'de başlayan çatışmalar tam 44 gün sürdü ve 10 Kasım 2020'de Moskova'da imzalanan ateşkesle sonlandırıldı. Çatışmalara Azerbaycan'ın satın alarak kullandığı Türk SİHA'ları damga vururken, toplam 2 bin 783 Azeri asker şehit düştü.

Ermenistan'ın siyasi makamları Dağlık Karabağ Savaşı'nda 2 bin 500 civarında askerin öldüğünü açıklasa da gerçek kaybın bu rakamın çok üzerinde olduğu Ermenistan kamuoyunda da dile geriliyor. Zira Erivan yönetimi, asker açığını kapatmak için eli silah tutan herkesi cepheye gönderdi. Bakü tarafından yayınlanan SİHA görüntüleri bile bu kaybın açıklanandan çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Savaşın sona ermesi sonrası ise, ülkede siyasi kriz patlak verdi. Batı yanlısı olmakla suçlanan Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifası istendi, ancak o görevinin başından ayrılmayacağını açıkladı. Paşinyan'ın bu kararının ardından ülkede sokak eylemleri başladı ve başbakan gittiği her yerde ciddi protestolarla karşılaştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 190
 • osmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  öyle aç denilince açılmaz hele isteklerimizi yap belki düşünebiliriz
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Soy kırım dayatmalarından ve attığınız saçma imzalardan vazgeçin kıbrısı tanıyın verdiğniz zararları ödeyin kimse kimseye bedava birşey vermez şehitlerimizin kanı aktı karabağda çok biliyosaydınız savaşmadan önce düşüncektiniz 30 yılın hakkı kolay kolay çıkmaz
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bileğimizin hakkıyla aldık asla açılmamalı şehitlerimizin kanı hiç bir bedelle ödenemez onu başta düşüncektiniz umarım ilerde bir hata yumuşsyıp da açmayız
  Cevapla
 • Kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  Ermeni teröristleri tanımıyorum
  Cevapla
 • potinka 3 yıl önce Şikayet Et
  ermenistan bedel ödemen lazım.sonrasına bakaruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri'nden son dakika Ukrayna mesajı
MSB'den gururlandıran paylaşım: KAAN'ın mühendisinden ilk sözler!