Türkiye'den ABD'ye S-400 ve F-35 mesajı: Programa geri dönmeye hazırız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Rusya'dan alınan S-400 sistemlerinden geri adım atmasının sorun olacağını söyleyerek, ABD ile yaşanan krizi ise diyalog ile çözmeyi umduklarını kaydetti. Akar, Türkiye'nin Rusya'dan ikinci parti S-400 almak için görüşmeler yaptığını dile getirdi. Bakan Akar ayrıca, Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini kaydetti.

Türkiye'den ABD'ye S-400 ve F-35 mesajı: Programa geri dönmeye hazırız
Türkiye'den ABD'ye S-400 ve F-35 mesajı: Programa geri dönmeye hazırız
GİRİŞ 14.01.2021 15:02 GÜNCELLEME 15.01.2021 11:06
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters'da yer alan habere göre Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'dan alınan hava savunma S-400'ler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

"PATRIOTLARI VE SAMP-T'LERİ VERMEDİLER"

Ankara'da yabancı basının sorularını yanıtlayan Akar, Türkiye'nin artan riskler karşısında hava savunma ihtiyacının ortaya çıktığını ABD'den Patriot'u ve Fransa-İtalya yapımı SAMP-T'yi almak istediğini ancak bunun mümkün olmaması nedeniyle S-400'ün temini yoluna gidildiğini hatırlattı.

S-400'LERDEN GERİ ADIM YOK

Türkiye'nin Rusya ile S-400'lerin ikinci bir partisini almak için görüşmelerde bulunduğunu belirten Akar, "Geldiğimiz noktadan geri dönmek çok sorunlu bir durum. ABD'yi yaptırım gibi tehdit edici dilden uzak durmaya davet ediyoruz. Sorunların diyalog yoluyla çözümünü istiyoruz. ABD tarafı çözüm istiyorsa teknik düzeyde çalışarak çözüm bulunabilir" dedi.

"F-35 PROGRAMINA GERİ DÖNMEYE HAZIRIZ"

Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmeye hazır olduğunu vurgulayan Akar, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE S-400 ALIMI SEBEBİYLE F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARTILMIŞTI

 

Türkiye programa ilk basamaktan girmiş ve yaklaşık 120 adet jet siparişi vermişti. F-35'lerin ana üreticisi konumunda olan ve çok sayıda kritik parçayı imal eden Türkiye, Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle Washington yönetimi tarafından programdan tamamen çıkartılmıştı. Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve ülkeye gelmeden önce ABD'de son uçuşlarını yapan 6 jet ise, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Bir dost 6 gün önce Şikayet Et
  İnsanlı uçak teknolojisi bitmiştir. Sihalar geliştirilmeli. Hukuksuz tutumundan dolayı ABD mahkemeye verilmelidir.
  Cevapla
 • derya 6 gün önce Şikayet Et
  f35 birsürü sorunlarla dolu bi uçak kendimiz yapana kadar sihaları çoğaltmaya devam
  Cevapla
 • Yusuf.ir 6 gün önce Şikayet Et
  Kendiniz f-35 yapin abd'den neyiniz eksik bir uçağ yapma çok zor mu?
  Cevapla
 • Kerem 6 gün önce Şikayet Et
  Eksiğimiz yok ne olacak hatta gider BiM’den bile alırız F-35’i. Ne ki yani bu sonuçta? Normal bir uçaktan ne farkı var ki öyle değil mi ? Cidden şaka gibisiniz ya. Daha Hürjet’i üretememişsin, Hürkuş ki bu pervaneli bir uçak o daha seri üretime başlamamış kalkmışsın ne eksiğimiz var F-35’i kendininiz üretin diyorsun. Onca teknolojiye rağmen ABD F-35’i hemde 9 ortağa rağmen 20-30 sene de geliştirdi, Almanya-Fransa ve İspanya uçaklarını ortaklaşa üretecekler bunca teknolojiye sahip olmalarına rağmen, İngiltere onca teknolojisine rağmen Tempest’e İtalya, İsveç ve Japonya’yı davet ediyor. Rusya ve Çin bizden çok daha ileridirler ama hala uçakları tam manasıyla hazır değil
  Cevapla
 • misafir 6 gün önce Şikayet Et
  Zor. Motoru var, avioyonik sistemleri var, yakıt sistemleri, füze ikaz ve radar sistemleri var. Hepsinden yüz tane üretmek için birer tane yüzer milyon dolarlık fabrika kurmak lazım. Sanayi sitesinde kaporta işi değil bu.
  Cevapla
 • Khan 6 gün önce Şikayet Et
  Uçak yapıyoruz... Ama f35 almak istiyoruz...akillanmadik mi daha o uçak uçan teneke olur bizde ise yaramaz....
  Cevapla
 • orhan 6 gün önce Şikayet Et
  f35 ler hakikaten savunmamız için çok ama çok elzem olabilir. hatta çok yakın gelecekte mutlaka elimizde olması da kaçınılmaz olabilir. ama onlardan daha da önemli olan dik durma kararımızın aşındırılmaması sulandırılmamasıdır. eğer konu 3-5 firmanın kazanacağı 10 milyar dolar ise bu millet o parayı toplar ve o şirketlere verir. ama incinmişliğimizi hiç bir şey tamir edemez. BİZİ İNCİTMEYİN...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: KKTC'de korkutan deprem!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'dan skandal sözler!