Yunanistan, Türkiye'ye karşı F-35 niyetini resmen açıkladı

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı Fransa'yı yanına çekmek için milyarlarca euro harcayarak 18 adet Rafale jeti alan Atina yönetimi, şimdi de F-35'ler için harekete geçiyor. Ege ve Akdeniz'de hava üstünlüğünü ele geçirmek isteyen Yunanistan, F-35'ler için niyet mektubunu ABD'ye iletmişti. Yeni açıklamalarda bulunan Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, ülkesinin er ya da geç 5. nesil bir savaş uçağı alacağını söyledi.

GİRİŞ 27.01.2021 17:18 GÜNCELLEME 28.01.2021 08:10
Bu Habere 171 Yorum Yapılmış

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

Yunan ve Fransız heyetler Atina'da savunma sanayii ile ilgili anlaşmaları imzaladı.

RAFALE'LAR İÇİN İMZALAR ATILDI

Fransa ile Yunanistan arasındaki 18 Rafale alımı için anlaşma, 26 Ocak 2021 tarihinde imzalandı. Mutabakatı imzalamak için Atina'ya uçan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, burada Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü. Atina yönetimi "Rafale alan Avrupa'daki ilk ülke" olurken, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle'un şubat sonunda bir Yunan fırkateyni eşliğinde Doğu Akdeniz'e geleceğini ifade etti.

İmzalar atıldı: Yunanistan Fransa'dan 18 Rafale aldı! Charles de Gaulle Doğu Akdeniz'e iniyor

YUNANİSTAN F-35'LER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Fransız mevkidaşı ile görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Yunan bakan, Rafale savaş uçaklarının alımıyla Yunan hava kuvvetlerinin önemli ölçüde güçleneceğini savunarak, "Bu uçaklar ülkemizin toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını savunmakla görevli Yunan hava kuvvetlerine caydırıcı bir güç katacak" dedi.

Panagiotopoulos, bu görüşmelerden sonra Yunan Alpha TV'ye de önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında Yunan Ordusu'nun silahlanma programı hakkında bilgiler veren Yunan bakan, ülkesinin er ya da geç 5. nesil bir savaş uçağı alacağını söyledi: "Er ya da geç, 5. nesil savaş uçakları F-35'ler ile ilgili görüşmelere başlayacağız. Daha fazla Rafale da alabiliriz. Halihazırda 18 adet Rafale'ın satın alınması, güç dengesini yeniden değiştirecek. İlk Rafale yaz aylarında gelecek."

'Viper' seviyesine yükseltilmiş ilk Yunan F-16'sı uçuşunu yaptı

YUNAN F-16 FİLOLARI DA MODERNİZASYONA GİRDİ

Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile F-16'ların üreticisi Lockheed Martin tarafından ortak olarak başlatılan modernizasyon sürecinin ilk "Viper Block 70" versiyonu (F-16'ların en üst düzey versiyonu) ilk uçuşunu geçtiğimiz hafta yapmıştı. Çoğu 30 yaşına dayanmış Yunan F-16 filosunun modernizasyon maliyeti 1,2 milyar dolar olacak.

TÜRKİYE F-35 PROGRAMINA DÖNME NİYETİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yarbay Thomas Campbell, geçtiğimiz haftalarda Rus basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin F-35 üretimindeki payının 2021 ve 2022 yıllarında daha da azaltılacağını söylemişti. F-35'lere parça üretmede sıkıntılar yaşan Pentagon, F-35'lerin tam kapasiteli seri üretimini askıya aldığını, ancak düşük hızlı seri üretimin (LRIP) devam edeceğini duyurmuştu.

Türkiye'den ABD'ye S-400 ve F-35 mesajı: Programa geri dönmeye hazırız

Ankara'da yabancı basının sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmeye hazır olduğunu vurgulayarak, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 171
 • Ankarali 3 yıl önce Şikayet Et
  Onları akdenize gömeriz
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 3 yıl önce Şikayet Et
  ya fransa değil 7 düveli de alsa ne yazar fransa zaten kendini yönetemiyor bitmiş durumda sizin topunuz ateş olsa cürüm yeri yakar ama sizlerde tarihten silinirsiniz zaten yunan köpeği kaşıntısı çok istanbul kadar bir yer geri zekalılar türkiyeye kafa tutuyorlar bunların suyu ısınmış demek ah yeterki bir vursalarda o zaman anlarlar fransa zaten silahını satmakla meşgul olacakları görünce sanki bizemi vuracak batan bir ülke ne yapar
  Cevapla
 • Gerçek. 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD Rusya değil sanki önce bizi vuracak kaygısı var Sebebine Gelince Paralı Teröristleri Suriye içerisine sokarak Türk Ordusuna karşı Cephe aldılar başta Fransa Ermenistan İsrail Yunanistan ülkelerinden ve PKK. PYD.YPG işte çok uluslu terör örgütler Bize karşı cephe sürmüşlerdir Böyle NATO ülkeleri yere batsın.
  Cevapla
 • avni 3 yıl önce Şikayet Et
  bu zaten görünen köy, klavuza gerek yok. adamların hayali büyük ortadoğu projesi, israile vaadedilmiş topraklar türkiyenin doğu kısmını tamamen kapsıyor trabzona kadar uzanıyor, er yada geç oraları ele geçirmek için her şeyi deneyecekler. Bunu heralde bir sen kalmışsın?
  Cevapla
 • adil 3 yıl önce Şikayet Et
  Tum birimler .ve sınırlar .aktif halde ve taarruz halinde .hazır beklemeden anında müdahele edilmeli
  Cevapla
 • Analız 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunan bu ısı yarım bırakır parası yok cunkı onlarda para olsa sırtakı yaparlar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin savunma sanayii'ndeki gururu Bayraktar'a övgü!
Türkiye teyakkuzda: PKK'nın sinsi 'devlet' planı deşifre oldu...