Pentagon ile Raytheon arasında F-35 anlaşması! Yazılımsal yardım talebi

Dünyanın en büyük askeri silah ve teknoloji üreticilerinden Raytheon Technologies, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile 290 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Öte yandan F-35 programı sözcüsü Laura Seal, F-35 jetlerindeki yazılım sorunlarının çözümü için ABD'deki 3 üniversiteden yardım istediklerini söyledi.

Pentagon ile Raytheon arasında F-35 anlaşması! Yazılımsal yardım talebi
Pentagon ile Raytheon arasında F-35 anlaşması! Yazılımsal yardım talebi
GİRİŞ 03.02.2021 04:23 GÜNCELLEME 06.02.2021 10:52
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

ABD'li Raytheon Technologies, Pentagon ile 290 milyon dolar değerinde bir destek anlaşması imzaladı.

Bu sözleşme, depo bakım tesisleri için malzeme ve destek ekipmanı, tekrar edilemeyen idame faaliyet programları için idari iş gücü, test hücreleri için mockup (model) motorları ve modülleri, ayrıca F-35'i alanları desteklemek için depo aktivasyonları tedariklerini, hizmetlerini ve bunların planlamasını sağlıyor.

Anlaşmaya göre; çalışmaların Ocak 2024'te tamamlanması bekleniyor.

YAZILIM HATALARI İÇİN 3 ÜNİVERSİTEDEN YARDIM İSTENDİ

Öte yandan F-35 programı sözcüsü Laura Seal, F-35'lerdeki yazılım sorunları için harekete geçildiğini açıkladı. Seal, Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü ve Georgia Tech Araştırma Enstitüsü'nden yazılım konusunda bağımsız bir teknik değerlendirme istedi. Seal, üniversitedeki uzmanların da değerlendirmeleri sonrasında, ay sonunda F-35'ler ile ilgili geniş bir planlamanın açıklanacağını kaydetti.

Pentagon'dan F-35 açıklaması: Türkiye'nin rolü daha da azaltılacak

TÜRKİYE'NİN TEDARİKTEN YAVAŞ YAVAŞ ÇIKARILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Pentagon Sözcüsü Yarbay Thomas Campbell, geçtiğimiz haftalarda Rus basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin F-35 üretimindeki payının 2021 ve 2022 yıllarında daha da azaltılacağını söylemişti. F-35'lere parça üretmede sıkıntılar yaşan Pentagon, 5'inci nesil uçakların tam kapasiteli seri üretimini askıya aldığını, ancak düşük hızlı seri üretimin (LRIP) devam edeceğini duyurmuştu.

TÜRKİYE F-35'İN HANGİ PARÇALIRINI ÜRETİYOR?

ALP Havacılık, F-35 projesine 2004 yılından beri destek veriyor.

Bu kapsamda F-35 uçak gövdesi yapısal parçaları ve asambleleri, iniş takımı bileşenleri ve motor için F135 motoru titanyum entegre kanat rotorlarını üretiyor.

ASELSAN F-35 Elektro Optik Hedef Sisteminin parçası olan gelişmiş optik bileşenler için üretim yaklaşımları geliştiriyor ve  Northrop Grupmann ile birlikte F-35 CNI Aviyonik Elektronik Arabirim Kontrol Cihazı üzerinde çalışıyor.

AYESAŞ, F-35'in iki temel bileşeni olan füze uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kabin ekranının elektronik kartlarının tek tedarikçisi konumunda.

AYESAŞ, projeye yazılım tedarik eden tek Türk firma durumunda.

Hollanda merkezli Fokker Elmo firması ise F-35 Elektrik Kabloları ve Ara Bağlantı Sistemi’nin (EWIS) yüzde 40'ını üretiyor.

Ayrıca kablo sistemleriyle TUSAŞ'ı destekleyecek olan Fokker Elmo, İzmir'deki tesislerinde F135 motoru için EWIS geliştirecek.

HAVELSAN, 2005 yılından beri projeye katkı sağlıyor.

Türk F-35 Entegre Pilot ve Bakım Eğitim Merkezi (ITC) ve Türkiye'deki ilgili eğitim sistemlerinin geliştirilmesi için öncü bir rol üstlendi.

HAVELSAN bu kapsamda, Lockeed Martin firması tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için gerekli tesisleri hazırlayacak.

KALE Havacılık, TUSAŞ ile birlikte F-35 uçak gövdesi yapısal parçalarını ve düzeneklerini üretiyor.

Üç uçak tipinin (F-35/A, F-35/B, F-35/C) de iniş takımı kilit asambleleri için tek tedarikçi olan Heroux Devtek'i destekleyen Kale Havacılık, motor donanımlarının üretimi amacıyla İzmir’de Pratt & Whitney ile bir ortak girişim oluşturdu.

MIKES, 2004 yılından beri programın içerisinde.

British Aerospace Engineering ve Northrop Grumman için F-35 uçak bileşenleri ve asambleleri sağlıyor.

ROKETSAN ve TUBITAK-SAGE, 5'inci nesil savaş uçağı F-35'te dahili olarak kullanılacak hassas güdümlü Stand-off Füzesi'nin (SOM) geliştirme, entegrasyon ve üretim kısmını yürütüyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ise 2008 yılından beri F-35 Programının içerisinde bulunuyor.

Northrup Grumman ile birlikte uçak orta gövdesi üretim ve montajı, kompozit dış kaplama ve silah bölmesi kapakları ile fiber kompozit hava girişi kanallarının üretimini yürütüyor.  

Havadan Yere Pilonlar ve adaptörler dahil F-35’in Alternatif Görev Ekipmanlarının (AME) yaklaşık yüzde 50'sini de üretiyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 56
 • Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  Ellerinde patladı F35 projesi gerisi bahane....
  Cevapla
 • halıcı 3 yıl önce Şikayet Et
  programdan çıkardığımız gün parça tedarikini durdurmamız lazımdı
  Cevapla
 • Bilinçli Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Özel sektörü kamulaştırırsan ancak bu emri verebilirsin aynı anda oluşan o ihracat açığını kapatmak için aynı yekünde yerine 1şeyler koyman lazım
  Cevapla
 • Balamir44 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben mi yanlış okuyorum adamlar uçağı vermeyecek ve bizim şirketleri kademeli olarak mı iş bıraktırıyorlar. Sanki üretimi hâlâ sürdürüyoruz gibi bir anlam çıkardım. Bu nasıl iştir. Vermiyorsan yapı paydos olması lazım değil mi?
  Cevapla
 • Cenk 3 yıl önce Şikayet Et
  O f 35 uçağı kafanızda parçalansın amerika Tüyü bitmedik yetimin hakkı var.
  Cevapla
 • Dogrusu bu 3 yıl önce Şikayet Et
  Halen f35 parcasimi uretiyoruz.gelip bizi vursunlar diyemi.bu ne celişkidir anlamadım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çinli dev otomobil devi Türkiye'den çekildi
Ek zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? İşte yeni dul ve yetim aylığı