Türkiye'den Almanya'ya sürpriz İHA teklifi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman mevkidaşı Annegret Kramp-Karrenbauer ile görüşen Milli Savunma Bakanı Hulusi akar, İHA konusu dahil birçok konuda işbirliğini gündeme getirdiklerini açıkladı. Akar, önümüzdeki dönemde güvenlik ve savunma konusunda somut adımların atılabileceğini de belirtti.

Türkiye'den Almanya'ya sürpriz İHA teklifi
Türkiye'den Almanya'ya sürpriz İHA teklifi
GİRİŞ 04.02.2021 14:03 GÜNCELLEME 04.02.2021 19:52
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Berlin'e yaptığı resmi ziyarette Alman mevkidaşı Annegret Kramp Karrenbauer ile iki saati aşan görüşmesinde, iki ülke arasındaki savunma sanayinde potansiyel işbirliği konularının da gündeme geldiğini söyledi.

"İSTERSENİZ İHA KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ"

Milli Savunma Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, Berlin'den geçtiği Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Almanya ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Akar, Kramp-Karrenbauer'e Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) üretiminde önemli bir noktaya geldiğini hatırlattığını belirterek, "İHA konusu dahil birçok konuda işbirliği yapmak suretiyle çalışmalarımızı sürdürebileceğimizi ifade ettik" dedi. Almanya ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan çeşitli silah sistemleri, araç, gereç ve yedek parçalar konusunda çok sıkı işbirliği olduğunu ifade eden Akar, önümüzdeki dönemde bu işbirliğinde olumlu gelişmeler beklediğini vurguladı.

Almanya Savunma Bakanı'ndan Türk SİHA'larına övgü

IRINI ELEŞTİRİSİ

Karrenbauer'in görüşme sonrası yaptığı "zorlu konuların da ele alındığına" yönelik değerlendirmesinin hatırlatılarak, bu konuların neler olduğunun sorulması üzerine Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Son derece samimi, açık, şeffaf görüş alışverişinde bulunduk. FETÖ konusunda, YPG'nin PKK'dan farklı olmadığı, İrini operasyonunun BM tarafından tanınan Milli Mutabakat Hükümetini cezalandırmak gibi pratikte bir sonuç doğurduğu konularındaki görüş ve değerlendirmelerimizi Sayın Bakan ile paylaştık. Biz Almanya'yı çok yakın dost, ortak ve müttefik olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu konular dahil tüm konuları görüşmek suretiyle bir çözüme varabileceğimizi bunun da Türkiye, Almanya ve Avrupa için iyi sonuçlar doğuracağına inandığımızı belirtmek istiyorum."

Geçen kasım ayında Türkiye bayraklı gemiye Libya'ya yönelik BM ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle İrini operasyonunda görev alan Alman fırkateyninden müdahalede bulunulmuştu.

SOMUT ADIM BEKLENTİSİ

Kramp-Karrenbauer'in, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesini desteklediğini, bu konuda yardımcı olmaya devam edeceklerini söylediğini belirten Akar, "Birçok konuda benzer görüşlere sahip olduğumuzu büyük bir memnuniyetle müşahede ettik. Önümüzdeki günlerde bu görüşmeye bağlı olarak özellikle savunma ve güvenlik konularında bazı somut adımların atılacağını değerlendiriyorum" dedi.

BUDAPEŞTE'DE TÜRK ŞEHİTLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Milli Savunma Bakanı Akar, Almanya ziyaretinin ardından önceki gün Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye geçti. Macaristan Savunma Bakanı Tibor Benko tarafından karşılanan Akar, Budapeşte Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. İki ülke ulusal marşlarının çalındığı törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından Bakan Akar ve Benko, şehitlikteki mezarlara karanfil bıraktı. Akar, beraberinde Benko ile Gül Baba Türbesi'ni de ziyaret etti. Basın toplantısında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Benko, "İleriyi gösteren birçok önemli konuyu görüşebildik. Bizim ortak çalışmalarımız NATO içerisinde gerçekleşiyor ve ortak amacımız güvenlik, istikrar ve barışın sağlanmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

YUNAN HEYETİNİ ANKARA'YA BEKLİYORUZ

NATO'da Yunanistan ile ayrıştırma toplantılarının sürdüğünü, Türkiye ve Yunanistan arasındaki istişari görüşmelerin de İstanbul’da yapıldığını hatırlanan Savunma Bakanı Akar, "İlaveten bizim daha önce başlattığımız güven arttırıcı önlemler çerçevesinde yapılan çalışmalar var. Bunların ikisi Atina'da gerçekleştirildi biri Ankara'da yapıldı. Bunun dördüncüsü için de ev sahipliği yapmaya hazır olduğumuzu muhataplarımıza ilettik. Toplantıların devamı bakımından Yunan komşularımızın Ankara'ya gelmelerini bekliyoruz. Bu toplantılarla diyaloğu sürdürmek suretiyle Türkiye ve Yunanistan arasındaki problemlere siyasi, barışçıl çözümler bulmayı umut ediyoruz. Bu konuda biz son derece istekliyiz. Bu sorunların çözülmesi için gerekli katkıları sağlamaya hazır olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz" dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 45
 • Emin Çiftci 2 yıl önce Şikayet Et
  60 yıldır Turkiyeyi AB ye almayan Almanya isbirligimi
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Kimse kendi ürettiği silahı için işbirliği veya ortak üretim teklif etmiyor, ama bizimkiler hemen paylaşımcılık peşinde. Anlamak zor.
  Cevapla
 • Burhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen bizi saf mı sandın Can? Anlamadığın konularda yorum yapma.
  Cevapla
 • Gonyalı Asil 2 yıl önce Şikayet Et
  Sırlarımızı gavura vermeyin lütfen. Onlar düşmandır hep düşman kalacak.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  önce ermenisoykırım iddiasından vazgeçip bizden ve şanlı ecdadımızdan özür dilemeliler...
  Cevapla
 • İzzet Kurt 3 yıl önce Şikayet Et
  uzak duralım hepsinden yapabildiğimizi geliştirelim iki gün sonra yine karşımızda olurlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş derbide kayıp! Galatasaray 12 yıllık hasreti bitirdi!
Murat Kurum Pendik'te: 2.5 yıl içerisinde tamamlayarak hizmete sunacağız