İngiltere, Türkiye'nin uçak gemisi talebini reddetti! Yerli ve millisini yapma kararı

Türkiye'nin geçtiğimiz yıl içinde İngiltere ile uçak gemisi almak için talepte bulunduğu, ancak Londra'nın bu teklifi geri çevirdiği iddia edildi. Türkiye'nin daha sonra yerli ve milli bir uçak gemisi yapma kararı aldığı belirtildi.

İngiltere, Türkiye'nin uçak gemisi talebini reddetti! Yerli ve millisini yapma kararı
İngiltere, Türkiye'nin uçak gemisi talebini reddetti! Yerli ve millisini yapma kararı
GİRİŞ 04.02.2021 05:41 GÜNCELLEME 04.02.2021 09:00
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Middle East Eye'dan (MEE) Ragıp Soylu'nun haberine göre Türkiye; İngiltere'ye HMS Queen Elizabeth sınıfı yeni bir uçak gemisi veya ikinci el bir uçak gemisi almak için talepte bulundu.

ANKARA'NIN UÇAK GEMİSİ TEKLİFİNİ REDDETİLER

MEE'ye konuşan iki Türk kaynak, bu görüşmelerin sonuçsuz kaldığını, ancak İngilizlerin bunun yerine, TCG Anadolu'da İspanyolların yaptığı gibi Türkiye'de üretilecek bir uçak gemisinin dizaynına ve yapım aşamasına destekte bulunmayı teklif etti: "Uçak gemisini satmayı reddettiler ancak uçak gemisinin tasarımını satmayı teklif ettiler. Türkiye'de gerçekleşecek inşaat sırasında teknik destek sağlayacaklarına dair bir teklifte bulundular."

HMS Queen Elizabeth

TÜRKİYE YERLİ VE MİLLİ BİR UÇAK GEMİSİ YAPMAYA KARAR VERDİ

Türk yetkili, teklifin reddedilmesinin ardından Ankara'nın kendi uçak gemisini yapmaya karar verdiğini söyleyerek, "İngiliz hükümetiyle gerçekleşen görüşmelerin ardından Türkiye, başka bir ülkeden satın almak yerine kendi gemisini inşa etme kararı aldı" ifadelerini kullandı.

F35'lerin donanma yani B versiyonu, HMS Queen Elizabeth'e konuşlanmış durumda

İNGİLİZ SÖZCÜ GÖRÜŞMELERİ TEYİT ETTİ

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığı ise, görüşmeleri yalanlamadı, fakat görüşmelerin içeriği hakkında bilgi vermedi. Bakanlık Sözcüsü, "Yakın NATO müttefikleri olarak İngiltere ve Türkiye, uzun süredir devam eden işbirliği ve işbirliğine dayalı güçlü bir ikili savunma ilişkisine sahip. İngiltere ve Türkiye, çeşitli savunma ve güvenlik konularında düzenli olarak görüşmeler yapıyor. Ancak bu tartışmaların detayları hakkında yorum yapmıyoruz" dedi.

İNGİLTERE'NİN ELİNDE HİZMET DIŞI BİR UÇAK GEMİSİ BULUNMUYOR

Öte yandan, İngilizlerin hizmet dışına çıkardıkları sağlam bir uçak gemileri bulunmuyor. HMS Invincible 2011'de, HMS Ark Royal 2013'de, HMS Illustrious 2016'da İzmir Aliağa'daki Leyal Gemi Söküm şirketi tarafından alınarak sökümleri yapıldı. Geriye kalan HMS Ocean ise, 4 sene önce Brezilya tarafından satın almıştı.

TCG İstanbul (F-515) fırkateyninin suya indiriliş töreninden bir kare

"UÇAK GEMİSİ BİZİ BAŞKA BİR LİGE TAŞIYACAK"

Türkiye, çok amaçlı amfibi hücum gemisine dayanan hafif uçak gemisi TCG Anadolu'yu yerli ve milli imkanlarla inşa ediyor. TCG Anadolu'nun bu yıl F-35 gibi kısa iniş-kalkış ve dikey iniş-kalkış yapabilen uçakları kullanma kabiliyetine kavuşması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde TCG İstanbul (F-515) fırkateynin suya indiriliş töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçak gemisi yapma kararlılığını bir kez daha ortaya koyarak, "Bu bizi başka bir lige taşıyacak" demişti.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 100
 • Adalı 3 yıl önce Şikayet Et
  İngilizlerin hançeri hala sırtımızdayken onlara güvenmek ahmaklık olur. Ayrıca uçak gemisinin mevcut destek gemileri hala elimizde yokken, üzerinden kalkacak uçağımız bile yokken ne kadar doğru olur bilinmez
  Cevapla
 • recep izci 3 yıl önce Şikayet Et
  ingiltere '1.dunya savaşı öncesi boğazları ruslardan korumak amacıyla dönemin en güçlü savaş gemilerinden 2 adet sipariş vermiştik üstelik parası ödenmişti.Ingiltere 1. dünya savasinda rusya ve fransayla müttefik olduğundan ve osmanlıyı paylaşma düşünceleri olduğundan gemileri vermedi .Osmanlı mecburen almanya ile müttefik oldu
  Cevapla
 • Orhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi karamsar düşünmeden uçak gemisi satan bir ülke yok bildiğim kadar.
  Cevapla
 • Bulut 3 yıl önce Şikayet Et
  Adalar Düşmanıma uçak gemisi satarmi ingilizse
  Cevapla
 • PİRİ REİS 3 yıl önce Şikayet Et
  İNGİLİZ IRKI YERYÜZÜNÜN EN DANDİK. EN SAHTEKAR IRKIDIR ve ASLA GÜVEN OLMAZ.NEDENDİR BİLMEM INGILIZE GÜVENENLER BU ULKEDE BAYAĞI VAR.UÇAK GEMİSİNİ DE. GÜNEY KORE. OLABİLİR BİRLİKTE YAPALIM.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu takım Süper Lig tarihine geçti!
Cenazede Hz. Ömer ve Hz. Fatıma ile ilgili skandal sözler! İran neyin peşinde?