Karar açıklandı: ABD'den Çin'e 'Uygur' darbesi!

ABD, "zorla çalıştırmayla üretildiği" gerekçesiyle Çin'in yıllardır sömürdüğü ve soykırım yaptığı Doğu Türkistan'dan pamuk ve domates ithalatını durdurma kararı aldı.

Karar açıklandı: ABD'den Çin'e 'Uygur' darbesi!
Karar açıklandı: ABD'den Çin'e 'Uygur' darbesi!
GİRİŞ 13.01.2021 22:14 GÜNCELLEME 13.01.2021 22:20
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

ABD Gümrükler ve Sınır Koruma İdaresinden yapılan açıklamada, Çin Komünist Partisinin bölgede yaşayan etnik azınlıklara karşı kampanyasına son vermesi için bu adımın atıldığı belirtildi.

 

 

'ZORLA ÇALIŞTIRMA' İLE ÜRETİLDİĞİNDEN ŞÜPHELENİLİYOR

Gümrük yetkilileri, Doğu Türkistan'da "zorla çalıştırma" ile üretildiğinden şüphelenilen tüm ürünlerin tedarik zincirlerinden çıkarılması için önlemler alınacağını ifade etti. Dünyanın en büyük pamuk tedarikçilerinden Doğu Türkistan'a yönelik engellemenin küresel ticaret üzerinde önemli etkileri olabileceği belirtiliyor.

 

 

Bazı üreticiler ise, Çin pamuğunun Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelerde de tekstil sektöründe kullanıldığını belirterek "şaibeli" olarak adlandırılan ham maddenin dolaylı olarak tedarik zincirlerine girmesini engellemenin zor olacağını savunarak uygulamayı eleştiriyor.

Çin yönetimi Sincan'daki hak ihlalleri ve zorla çalıştırma iddialarını reddederek bunların azınlıkları üretime dahil etmeye ve radikalizmi ortadan kaldırmaya yönelik programlar olduğunu ileri sürüyor.

Washington yönetimi daha önce bölgeden çıkan ürünlerin ticaretini yapan şirketlerden bazılarından ithalat yasağı getirmişti. Kanada ve İngiltere hükümetleri de zorla çalıştırmayla üretildiğinden şüphelenilen malların ülkelerine girişini engellemek için adımlar atacaklarını bildirmişti.

ABD, 2018'de Türkmenistan'dan pamuğa ve 2019'da da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusundan yapılan altın ithalatına yönelik ithalat yasakları gibi bölgesel çapta ürün gruplarının ticaretinin engellenmesini hedefleyen uygulamalara gitmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 29
 • kürşat 3 yıl önce Şikayet Et
  Yetkililerimiz müdahale etmeli çinden korkmamalı
  Cevapla
 • Dadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkün Türkten başka dostu yoktur!!! Tek çözüm TURAN devletidir. Tek millet Tek bayrak olarak Türk Ülkeleri birleşmeli dünyadaki haksızlıklara bir bütün olarak cevap verilmeli.
  Cevapla
 • Admin 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de aynı cevabı vermelidir
  Cevapla
 • S.UYSAL 3 yıl önce Şikayet Et
  Tek çare birbirimize düşmeden milli birliğimize sarılmak güçlü olmak sonra Türk ya da İslam Birliğini kurmak böyle yalnız olursak hangi kafir olursa olsun bizi çimçiğ yiyecek'Toptan Allah'ın ipine sarılın tefrikaya düşmeyin'(ayet meali)Amerika daha beterini yapmıyor mu işte Suriye,İşte Irak,İşte Afganistan,İşte Sudan,İşte Libya)nasıl olduda Uygur Türkleri aklına geldi...'Küfür tek millettir' Hadis-i Şerif'
  Cevapla
 • alp 3 yıl önce Şikayet Et
  ey çin uygur türklerinin üzerinden elini çek...
  Cevapla
 • Çan Sun Ton 3 yıl önce Şikayet Et
  Emredersin komutanıııım ! Hemen çekiyorummmm !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail askerlerinden Filistinli yaralılara ve şehitlerin cenazesine işkence...
Şaşırtan 'Kassam' iddiası: İsrail dünyaya ilan edecek