Son Dakika: Çin'den ABD'ye yaptırım kararı

Son Dakika Haberi; Joe Biden'ın yemin ederek ABD'nin 46. Başkanı olduğu sırada Çin'den son dakika haberi geldi. Çin, aralarında ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da yer aldığı 28 ABD'li üst düzey yetkiliye Çin'in ulusal egemenliğini ciddi şekilde ihlal ettikleri gerekçesi ile yaptırım kararı aldı.

Son Dakika: Çin'den ABD'ye yaptırım kararı
Son Dakika: Çin'den ABD'ye yaptırım kararı
GİRİŞ 20.01.2021 20:32 GÜNCELLEME 20.01.2021 21:54
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı yazılı açıklamada, Çin’in Sincan'da soykırım ve insanlığa karşı suç işlediğini belirterek, Çin’in Uygur Müslümanları ile diğer etnik ve dini azınlık gruplarının üyelerini hedef aldığını belirtmesinin ardından Çin’den misilleme geldi.

  Çin'den ABD'ye yaptırım kararı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı yazılı açıklamada, Çin’in ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aralarında bulunduğu 28 ABD’li üst düzey ismin yaptırım listesine alındığını aktardı.

Açıklamada, “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, ABD'deki bazı Çin karşıtı politikacılar, Çin'e karşı bencil siyasi çıkarları, önyargıları ve nefretleri nedeniyle Çin ve Amerikan halkının çıkarlarını hiç dikkate almayan bir dizi politikayı planladılar, desteklediler ve uyguladılar” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, söz konusu isimlerin Çin’e karşı izledikleri politikalar Çin-ABD ilişkilerini ciddi şekilde bozan çılgın hareketler olarak nitelendirilirken, “Çin hükümeti, Çin'in ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını savunmaya kararlıdır. Çin, Çin'in egemenliğini ciddi şekilde ihlal eden ve esas olarak ABD'nin Çin ile ilgili konularda bu tür hareketlerinden sorumlu olan 28 kişiye yaptırım kararı aldı” denildi.

Çin’in yaptırım listesine aldığı isimler arasında eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Peter K. Navarro, Robert C. O'Brien, David R. Stilwell, eski Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matthew Pottinger, eski ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Keith J.Krach, Kelly DK Craft, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve eski Beyaz Saray Stratejisti Stephen Bannon gibi isimler yer alırken, söz konusu kişilerin yakın aile üyelerinin de Çin’e, Hong Kong'a ve Makao Özel İdari Bölgesi'ne girmeleri yasaklandı.

Açıklamada ayrıca, söz konusu isimler ile ilişkili şirketlerin ve kurumların Çin ile iş yapmaları kısıtlandı.

Pompeo'dan 'Uygur Türklerine soykırım yapılıyor' açıklaması

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 42
 • ADNAN 3 yıl önce Şikayet Et
  çin doğu türkistanda zülüm yapıyor bunu herkes biliyor çin abd ve israil katil ülkeler ayrıca müslüman kılığına giren bae ve saudi kralıda yemen de aynı katilliği yapıyorl
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir zulme engel olamıyorsanız bari onu duyurun.Çin Doğu türkistanlı Müslüman kardeşlerimize dini milli ve Etnik soykırım uygulamakta bu katliam ve soykırımı duyurma cesareti neden Müslüman ülkelerde yok ,onları Amerika'nın politika malzemesi olarak kullanmak mı Müslümanların tesellisi olacak
  Cevapla
 • Dede 3 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyeyi rusya la düşman seçimler hatta şavaştiraçaklar zamanı gelinçe
  Cevapla
 • Sen türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ile çin i birbirine düsman etmeye calisiyorlar.. Sadece Türklere Gaz vermektir bu..
  Cevapla
 • Acayip 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl bir mantık Bir müslüman aileye Çinli bir ajan istediği kadar evde kalmak için giriyor ve evdeki anne baba ve büyük kardeşleri toplama kamplarına ölüme gönderebiliyor arkada kalan çocuklar kimi açlıktan ölüyor kimi Çinli leştirme uygulaması için toplama kamplarına gönderiliyor son 30 40 yılda Ortadoğu coğrafyasında ölen insan sayısından daha fazla Doğu Türkistan'da milyonlarca Müslüman katledildi bir zulme engel olamıyorsan bari onu duyur
  Cevapla
 • Birisi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yesinler birbirlerini küffarlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan flaş Batshuayi açıklaması!
Arda Güler’in Kuran-ı Kerim'li fotoğrafının sırrı ortaya çıktı