ABD'de başkanlık değişimi: Biden yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu

Son Dakika haberi; ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu. Yemin sonrası açıklama yapan Biden 'Bugün ABD’nin günü, demokrasinin günü tarihe geçecek umut dolu bir gün. Demokrasi karşılaşmış olduğu baskılara rağmen üstün geldi' dedi.

GİRİŞ 20.01.2021 19:50 GÜNCELLEME 21.01.2021 10:12
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan seçimleri kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46'ncı başkanı oldu.

Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ABD Kongresinde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil'e el basarak yemin etti. 

50 yıllık siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil'i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy'den sonra ABD'nin ikinci Katolik başkanı oldu. 

BIDEN'DAN İLK AÇIKLAMA

ABD’de Başkan seçilen Joe Biden, ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin ettiği törende, “Bugün Amerika için demokrasi günü, tarih ve umut günü, yenilenme ve kararlılık günü. Tarihe geçecek yeni bir kararlılıkla dolu bir gün. Bugün bir adayın değil, demokrasi davasının zaferini kutluyoruz. Demokrasinin ve halkın iradesi duyuldu ve dikkate alındı” dedi.

ABD’de Kasım ayında yapılan başkanlık seçiminde sandıktan zaferle çıkan Joe Biden, bugün kongre binasında düzenlenen yemin töreni ile görevi Donald Trump’tan resmen devraldı. Trump’ın yardımcısı Mike Pence, ABD’nin 42. Başkanı Bill Clinton, 43. Başkanı George W. Bush, 44. Başkanı Barack Obama ve eşinin de katıldığı yemin töreni, Lady Gaga’nın okuduğu Milli Marş ile başladı. Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor’ın yönettiği törende ilk olarak Kamala Harris yemin etti. Harris’in ardından Joe Biden, Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts’ın önünde yemin ederek resmen göreve başladı.

"TARİHE GEÇECEK YENİ BİR KARARLILIKLA DOLU BİR GÜN"

ABD’nin 46. Başkanı Biden, yemin töreninde yaptığı konuşmaya “Amerika’nın günü” adını verdiğini bildirerek, “Bugün Amerika için demokrasi günü, tarih ve umut günü, yenilenme ve kararlılık günü. Tarihe geçecek yeni bir kararlılıkla dolu bir gün” dedi.
Amerika’nın yıllar boyunca, özellikle de son haftalarda zorlu bir sınavdan geçtiğini belirten Biden, “Bugün bir adayın değil, demokrasi davasının zaferini kutluyoruz. Demokrasinin ve halkın iradesi duyuldu ve dikkate alındı. Halkın iradesinin ve demokrasinin ne kadar değerli, hassas olduğu bugün bir kez daha görüldü. Bugün demokrasi zafer kazandı” ifadelerini kullandı.

Biden, törende bulunmayanlar da dahil her iki partiden seleflerine teşekkür ederek, “Onlara kalbimin derinliklerinden teşekkür ediyorum. Bugünkü törene katılmayan eski Başkan Jimmy Carter ile de dün telefonda görüştük. Anayasamızın ve milletimizin gücünü, tıpkı eski Başkan Carter gibi biliyorum. Az önce tüm yurtseverlere yönelik kutsal bir yemin ettim. Biz Amerikan halkı olarak daha mükemmel bir birlik arayacağız. Yüzyıllar içerisinde yaşanan her şeye rağmen o kadar fazla ilerleme sağladık ki. Yine de çok yolumuz var. İlerlemeye devam edeceğiz. Çünkü daha yapmamız gereken çok şey var. Kazanmamız gereken çok şey var” dedi.

"BİRLİK OLURSAK HARİKA ŞEYLER YAPABİLİRİZ"

Zorlukların üstesinden gelmek için Amerikan halkına birlik çağrısında bulunan Biden, "Karşı karşıya olduğumuz zorlukların üstesinden gelmek, Amerikan ruhunu yeniden canlandırmak ve ulusumuzun geleceğini güvence altına almak, sözlerden çok daha fazlasını gerektiriyor. Politik aşırılıklar, kanunsuzluk, işsizlik, nefret, terör ve Covid-19 salgını ile mücadele edebilmek için birleşmeliyiz. Birlik olursak harika şeyler yapabiliriz. Bizi bölen güçlerin kuvvetli olduğunun farkındayım ama aynı zamanda yeni olmadıklarını da biliyorum. Tarihimiz, hepimizin Allah tarafından eşit yaratıldığı Amerikan ideali ile acımasız ırkçılık olaylarının arasında devam eden mücadelelerle dolu. ABD tarihinde yer alan İç Savaş, Büyük Buhran, dünya savaşları ve 11 Eylül saldırıları gibi zor dönemlerde birlik her zaman galip geldi. Tarih, inanç ve mantık daima birliğin yolunu gösterir" dedi.
Biden, seçim kampanyası sürecinde kendisini desteklemeyenler de dahil olmak üzere "tüm Amerika halkının Başkanı" olma sözü vererek, "Beni desteklemeyenler için de destek verenler kadar mücadele edeceğim. Bize destek vermeyenlere şunu söylemek istiyorum, yüreğimden geçenleri dinlediğiniz halde aynı fikirde değilseniz bile anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Amacımız; bizden farklı olanlara, farklı inançları olanlara düşman olmak değil. Kırmızı ve mavi arasındaki savaş olmayan savaşı bitirmemiz lazım” dedi.

“VIRÜSLE İLGİLİ EN KARANLIK GÜNLER GELİYOR, BU GÜNLERI ATLATMAK İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Başkan olarak ilk isteğinin salgında hayatını kaybeden 400 binden fazla kişi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması olduğunu söyleyen Biden, “Virüsle ilgili en karanlık günler geliyor, bu günleri atlatmak için birlikte mücadele edeceğiz. Önümüzdeki zorlu kışı birlikte atlatacağız. Dünya bizi izliyor. Sınırlarımızın dışında bizi izleyenlere mesajım şu olacak: Amerika sınandı. Bugün ve yarının sınamalarına karşı duracak hale geleceğiz. Hepimiz sorumluluk alacağız. Amerikan hikayesinin yeni bölümünü yazacağız. Amerika marşında olduğu gibi, çalışma ve dualarla bugüne geldik” dedi.

“AMERİKA’NIN UMUT VERİCİ HİKAYESİNİ YAZACAĞIZ”

Biden, ABD’li insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr'ı ve oy hakkını protesto eden kadınları hatırlatarak, “Bugün, Amerikan tarihindeki ilk kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris yemin etti. Bana bir şeylerin değiştirilemeyeceğini söylemeyin” sözleri ile değişim hakkında iyimser mesajlar verdi. Biden konuşmasını, iktidar ve kişisel çıkarları değil, anayasayı ve demokrasiyi koruyacağına dair söz vererek sonlandırırken, “Amerika’nın umut verici hikayesini yazacağız” dedi.

Biden'ı ilk tebrik edenler oğlu Hunter Biden, kızı Ashley Biden ve eşi First Lady Jill Biden oldu.

Kamala Harris

ABD'NİN İLK KADIN BAŞKAN YARDIMCISI KAMALA HARRİS YEMİN EDEREK GÖREVİNE BAŞLADI

ABD'de yapılan 59'uncu başkanlık seçiminde Demokrat aday Joe Biden'ın başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris, başkent Washington'daki Kongre binasında, yoğun güvenlik önlemleri altında yemin ederek görevine başladı.

3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçiminde Biden'ın adaylığı altında başkan yardımcılığına seçilen Harris, ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı oldu.

56 yaşındaki Harris, ülkede bu makama seçilen ilk siyahi, Hindistan ve Karayip kökenli kadın olarak tarihe geçti.

Biden ve Harris, tören sonrası Kongre binasının diğer kanadına geçerek geleneksel olarak askerleri selamlayacak ve Arlington Ulusal Mezarlığında bulunan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakacak. Daha sonra ikili Beyaz Saray'a geçerek ilk mesailerine başlayacak.

1964'te California'nın Oakland şehrinde Hindistan'dan ABD'ye öğrenci olarak gelen biyolog bir anne ile Jamaika'dan ABD'ye yine öğrenci olarak gelen ekonomi profesörü siyahi bir babadan dünyaya gelen Harris, hukuk okudu ve uzun yıllar San Francisco'da savcılık yaptı.

Harris, 2010'da siyasete ilk adımını atarak California Başsavcılığına adaylığını koydu ve eyalet tarihinde seçilen ilk siyahi ve ilk kadın oldu. 2014'te ikinci dönem eyalet başsavcılığına tekrar seçilen Harris, 4 yıl sonra 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde de California’dan Kongre’ye giren ilk Güney Asya kökenli ve ikinci siyahi senatör unvanını aldı.

TRUMP TÖRENE KATILMADI

Görev süresi bugün sona eren Başkan Donald Trump, törene katılmayıp sabah Florida'daya gitti, Yardımcısı Mike Pence, Kongre üyeleriyle törene katılanlar arasında yer aldı.

Yaklaşık 1000 davetlinin katıldığı törende, eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da eşleriyle hazır bulundu. 

Biden, eşi Jill Biden ile tören öncesi gelenek olan kilise ziyaretine giderek dua etti, ardından seçilmiş Başkan Yardımcısı Harris ile yemin töreninin yapılacağı alana geçti. 

ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı seçilerek tarihe geçen Kamala Harris, Washington'da düzenlenen törende yemin ederek görevine başladı.
Yemin töreni akışı

Kongre binasının batı cephesinde kurulan platformda yemin töreni başladı. Törende Başkan Yardımcısı Harris'in yemininin ardından Joe Biden ABD'nin 46'ncı başkanı olarak yemin ederek görevine başlayacak.

Biden, burada başkan olarak ilk konuşmasını yapacak. Biden'ın konuşmasında, ülkede 400 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kovid-19 salgınıyla mücadeleye ve siyasi olarak bölünmüş ABD halkını yeniden bir araya getirmeye dair mesajlara ağırlık vermesi bekleniyor.

Konuşmanın ardından Başkan, Başkan Yardımcısı ve eşleri, (TSİ) 21.40'ta askeri kıtayı selamlayacak. Ardından (TSİ) 22.25'te Biden ve Harris eşleriyle Arlington Ulusal Mezarlığı'ndaki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyacak.

YORUMLAR 108
 • hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  adamlar göreve başlarken incile el basarak yemin ediyor bizim ülkemizdede kuranıkerime el basarak yemin edilsin.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Laiklik hortladı abdede
  Cevapla
 • Mehmet Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD'de herşey düzmece önce seçimde hile yaptılar sonra kongre baskınını düzenleyerek mağdur ve demokrasi havarisi oldular. Böylece Trump'ın da üstünü çizdiler.
  Cevapla
 • Türkiye Denzli 3 yıl önce Şikayet Et
  sahtekar abd hani demokrasi demokrasi varsa bütün din kitaplarına yemin edin
  Cevapla
 • Türkiye Denzli 3 yıl önce Şikayet Et
  chp yarın bu irticacıları gericileri anayasa mahkemesne şikayet edecektir görün bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail ordusunda 'Kassam Tugayları' krizi! Binlerce asker için talimat verildi
İsrailli gazete haberini yaptı: Türkiye fark attı!