İngiltere, ABD ve Almanya'dan Rusya'ya 'Navalny' tepkisi! Moskova'dan cevap

Rusya'da zehirlendikten sonra Almanya'ya götürülen ve burada sağlığına kavuşan Rus muhalif lider Alexei Navalny, 17 Ocak'ta Rusya'ya geri döner dönmez gözaltına alındı. Bu karar tepki gösteren İngiltere, ABD ve Almanya, Navalny'nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

İngiltere, ABD ve Almanya'dan Rusya'ya 'Navalny' tepkisi! Moskova'dan cevap
İngiltere, ABD ve Almanya'dan Rusya'ya 'Navalny' tepkisi! Moskova'dan cevap
GİRİŞ 18.01.2021 11:37 GÜNCELLEME 18.01.2021 12:53
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Rusya'da 20 Ocak'ta zehirlenmesinin ardından tedavi için Almanya'ya götürülen muhalif lider Alexei Navalny, tedavisinin tamamlanmasının ardından Rusya'ya geri dönmüştü. Navalny, dün akşam saatlerinde uçağının başkent Moskova'ya inmesinin ardından havaalanı polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

 

İKİ ÜLKEDEN TEPKİ

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rus muhalif Aleksei Navalny'ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak Moskova yönetimine tepki gösterdi. Açıklamasında, "ABD, Aleksei Navalny'ın Rusya tarafından gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor. Navalnıy'ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadesini kullanan Pompeo, Rusya'daki tüm siyasi parti ve adaylara seçim sürecinde alan açılması gerektiğini belirtti. Pompeo yaptığı açıklamada, "Kendine güvenen siyasi liderler, rakip seslerden korkmazlar" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise yaptığı açıklamada, "Rusya, kendi anayasasına ve uluslararası yükümlülükleri ile hukukun üstünlüğü ilkesine ve medeni hakların korunmasına bağlıdır. Bu ilkeler, Alexei Navalny'ye de uygulanmalıdır. Alexei Navalny derhal serbest bırakılmalı" ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "Alçakça bir suçun kurbanı olan Aleksey Navalny'ın Rus yetkililer tarafından gözaltına alınması dehşet verici. Derhal serbest bırakılmalı. Rusya'nın Navalny'a zulmetmek yerine, bir kimyasal silahın Rus topraklarında nasıl kullanıldığını açıklaması gerektiğini" belirtti. 

MOSKOVA'DAN CEVAP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: "Batılı siyasetçiler kendi ülkelerindeki krizlerden dikkatleri uzaklaştırmak için Navalny olayına sarıldı. Batı, Rusya’ya dayanaksız bir biçimde yönelttiği hiçbir suçlamanın altını doldurmak için şimdiye dek kanıt sunabilmiş değil. Navalny'nin Rusya Federasyonu'na dönüşünün haberlerine nasıl sarıldıklarını gördük, fotokopi makinasından çıkmışa benzer yorumlar birbirini izledi. Bu yorumlar neşe içinde yapıldı, zira bu durum, Batılı siyasetçilerin dikkatleri liberal kalkınma modelinin içinde bulunduğu derin krizden başka yöne çekmelerine olanak veriyordu."

NAVALNY NASIL ZEHİRLENDİ?

Omsk kentinden 20 Ağustos'ta Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Alexei Navalny, 22 Ağustos'ta tedavisi için Almanya'nın başkenti Berlin'e getirilmişti. Berlin'deki Charite Hastanesi 24 Ağustos'ta Navalny’nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlandığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi’ne bağlı Ulaştırma Servisi 27 Ağustos'ta olayla ilgili ön soruşturma başlatmış, ilk incelemede zehirlenmeye dair bir kanıt bulunmadığı ifade edilmişti. 2 Eylül'de ise Navalny'nin kan örneklerinde Novichok ile zehirlendiğine dair "kesin kanıtlar" bulunduğu belirtilmişti.

Navalny'nin ailesi ise Rus muhalifin zehirlenmesinden Rusya'nın sorumlu olduğunu savunmuş ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  ABD utanmadan konuşuyor .Putin için çokta tınnnnnn
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 10 ay önce Şikayet Et
  Hala utanmadan başka ülkelerin iç işlerine karışma cüretini kendinde buluyor batasıca batı. Beslemelerine (itlerine) sahip çıkıyor ilerde yeni devşirme elde edebilmek için.
  Cevapla
 • Yunus 10 ay önce Şikayet Et
  Bizimle Rusya arasında ki fark işte. Adamlar yeterince güçlü ve kimseye eyvallahları yok. Putin ve Rusya hakkında çok şey düşünülür, tartışılır ama adamlar ülkelerinde Amerikancıları, Avrupacıları barındırmıyorlar. Adam daha Rusya’ya dönmeden önce Rusya gelirsen seni tutuklarım dedi buna rağmen gidiyorsa gayesi ortalık karıştırmaktır. Muhalifmiş muhalifliğin de yerlisi olur ama bu Navalny bildiğiniz Amerikancı.
  Cevapla
 • Rasim 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya da cevap verdi, Yenibosna da gavedeyin geeel :)
  Cevapla
 • Selim 10 ay önce Şikayet Et
  İhanetçi muhalefetlere böyle yapılması gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Erinç Sağkan'ın sicili kabarık
Yurt genelindeki trafik kazaları MOBESE'de