Yunanistan'da Türkiye paniği! Atina hızla silahlanıyor...

Ekonomik krize rağmen silahlanma harcamalarını beş kat artıran Yunanistan, Fransa'dan savaş uçağı, Almanya'dan denizaltı ve zırhlı araç alacak. İsrail'den ise HERON kiralayacak.

Yunanistan'da Türkiye paniği! Atina hızla silahlanıyor...
Yunanistan'da Türkiye paniği! Atina hızla silahlanıyor...
GİRİŞ 22.02.2021 07:04 GÜNCELLEME 22.02.2021 07:04
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Silahlanma harcamalarını geçen yıla göre beş kat arttıran Yunanistan, askerî gücünü artırmak üzere yeni adımlar atıyor. Fransa’dan altısı yeni, 18 adet gelişmiş Rafale savaş uçağı, Almanya’dan denizaltı ve zırhlı araçlar satın almayı planlayan Atina, İsrail’den ise HERON İHA kiralayacak.

Özellikle Türk SİHA’larının Libya, Karabağ, Suriye ve Kuzey Irak’ta elde ettiği başarıları ve Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki yükselişinin ardından harekete geçen Atina, silahlanmaya büyük paralar harcamaya başladı. Yunanistan’ın mali krizi ülkede ciddi ekonomik hasara yol açsa da, silahlanma harcamaları geçen yıla göre beş kat artırıldı.

ÖNCELİKLERİ MODERNİZASYON

Yunanistan, bu yıl silahlanma programı kapsamında dört yeni firkateyn alımı ve dört firkateynin modernizasyonunu planlıyor. Ayrıca, dört adet MH-60R Seahawk “Romeo” tipi helikopter alımı, 84 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu ve 15 adet C-130 ile İtalyan yapımı sekiz adet C-28 askerî nakliye uçağının da modernizasyonu için planlamalar yapılıyor.

ALMANYA’DAN ZIRHLI ARAÇ

Yunanistan’ın, Tip 214 denizaltıları için 36 yeni Alman ağır hizmet torpido satın alma anlaşması devam ederken, anlaşma aynı zamanda Yunan denizaltılarında bulunan eski SUT torpidolarının bazılarının modernizasyonunu içeriyor. Yine Almanya’dan binden fazla M1117 zırhlı aracı da satın almayı planlıyor.

F-35 DE İSTİYORLAR

Rafale, F-16’lar ve Mirage 2000-5 uçakları için yedek parça edinecek olan Yunan Hava Kuvvetleri ayrıca, gözünü F-35’lere dikmiş durumda. Bu kapsamda F-35 tipi savaş uçağı satın alma konusunda ABD’li şirket Lockheed Martin’e resmî talepte bulundu. Atina’nın talebine ise henüz resmî bir cevap verilmedi.

HERON KİRALAYACAKLAR

Yunanistan ve İsrail ile arasında yapılan 1,68 milyar dolarlık 20 yıl süreli savunma antlaşmasıyla ile Atina’nın İsrail’den iki adet kiralık UAV HERON İHA talep ettiği aktarıldı. Yunan basının çıkan haberlere göre, Atina’nın envanterine İsrail yapımı HERON’ları katmak niyetinde olduğu aktarılırken, HERON’ların, Eğriboz (Evia) Yarımadasının doğusundaki İskiri (Skyros) adasındaki 135’inci Hava Üssüne geleceği bilgisi paylaşıldı.

Türkiye Gazetesi

YORUMLAR 19
 • Oğuzhan Kaya 3 yıl önce Şikayet Et
  yunanistanı küçük bişe görmeyin. rehavete kapılırsak içimizden geçerler. gerekli tedbirler alınması lazım.
  Cevapla
 • ERHAN 3 yıl önce Şikayet Et
  bunları alsan ne olacak yunan ?? Türkiye ye savaş açıp yeneceğini mi zannediyorsun ?? sana gaz verenler bile Türkiye ye saldırmaya cesaret edemezken sen kim oluyorsun ??
  Cevapla
 • vefa 3 yıl önce Şikayet Et
  En büyük güçcesarettir, en kötü yaşam ise esarettir. Halkını yek ekmeğe mahkum eden esaretten kurtulamaz.
  Cevapla
 • Okur 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk İHA'ları daha iyi. Türkiye'den kiralasın.
  Cevapla
 • diyarlı 3 yıl önce Şikayet Et
  millet savasarak degilde,ekonomiden,aclıktan ōlecek,,,,güzel bir taktik Türkiyeden,,bırakın yapsınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alkış yağmuruna tutulan Netanyahu'yu tek başına protesto etti!
İsrail'den son dakika yeni ateşkes duyurusu!