Yunanistan'dan Türkiye sınırında radar hamlesi

Yunan hükümeti, sınırın Türkiye tarafını izlemek amacıyla Meriç hududuna erimi 15 kilometreye kadar uzanan radar ve kamera sistemleri monte edecek.

Yunanistan'dan Türkiye sınırında radar hamlesi
Yunanistan'dan Türkiye sınırında radar hamlesi
GİRİŞ 22.02.2021 08:31 GÜNCELLEME 22.02.2021 15:04
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yunanistan, Türkiye’yi gerçek zamanlı izleyebilmek için Meriç hududuna 3.5-15 kilometre (km) menzilli 11 adet modern kamera ve radar yerleştirecek. Muhtemel bir sığınmacı akınına karşı alınan tedbirler çerçevesinde, 2019 sonlarında Yunan firmalarına sipariş edilen kamera ve radarlar, sözleşme gereği mayıs sonuna kadar Meriç hududuna yerleştirilmiş olacak. Bazılarının Türkiye’yi 15 kilometre derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebileceği belirtilen 11 radar ve kameraların yerleştirileceği metal direklerin dikilmesi için gerekli beton dökme çalışmaları tamamlandı.

2.3 KİLOMETRE DUVAR

Yine Meriç hududunda toplam 26.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 4.5 metre yüksekliğinde çelik parmaklıklı duvarın inşası da sürüyor. Maliyeti 63 milyon Euro olarak hesaplanan duvarın, 2.3 kilometrelik bölümünün inşası tamamlandı. 12 kilometrelik bölümde ise beton dökme çalışmalarının son aşamasına gelindi. Bu arada, Pazarkule’nin karşısında bulunan Kastanies yakınındaki Karaağaç mevkiinde 2012 yılında inşa edilen 12.5 kilometre uzunluğundaki tel örgünün yüksekliği de 4 metreden 5 metreye çıkarıldı.

SAĞIRLIĞA YOL AÇAN CİHAZ

Yunan Polis Teşkilatı (ELAS) ayrıca, gerekli görüldüğünde düzensiz göçmenlere karşı kullanmak üzere, 2 adet seyyar LRAD’yi (Uzun Erimli Akustik) hudut yakınındaki Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrinde hazır bulunduruyor. LRAD cihazından çıkan ses dalgaları 2 kilometreye kadar yayılabiliyor. Desibelin yüksek tutulması ise kalıcı sağırlığa neden olabiliyor.

DÖRT KARAKOL

Meriç bölgesindeki 4 karakola (Sofulu, Farecik, Demoteka ve Tihero) radar ve kameralardan alınacak bilgi ve görüntülerin aktarılacağı cihazlar gönderildi. Karakollara gönderilen cihazların benzerlerinin, Dedeağaç havaalanına yerleştirilmesi de planlanıyor. Maliyeti 15 milyon Euro’yu bulan kamera ve radarların finansmanı, Avrupa Birliği tarafından karşılandı. Kathimerine gazetesine göre, söz konusu radar ve kameralar yerleştirildiğinde Meriç’te Türk topraklarından 3.5-15 kilometre derinliğe kadar, herhangi bir hareketlilik anında tespit edilebilecek. Meriç hududunun Yunan tarafında halen Kastanyes ve Yeni Bosna (Nea Vissa) mevkilerinde, kısa menzilli ve eski model 25 adet kamera bulunuyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / YORGO KİRBAKİ
YORUMLAR 10
 • Mamud 3 yıl önce Şikayet Et
  Konyalilar.Corumlular bu isi Cozer.) Tunel kazar yine yunani ele gecirriz
  Cevapla
 • Admin 3 yıl önce Şikayet Et
  Koralı gönderin sınıra sistemlerini kör etsin kullanamasinlar
  Cevapla
 • doğrucu 3 yıl önce Şikayet Et
  göçmenler kulaklarına ses önleyici tikac takarak yine geçerler nehri
  Cevapla
 • petrolcü 3 yıl önce Şikayet Et
  peygamber s.a.v efendimiz sadaka belayı önler demiş. bir yetimin başını okşamak, güler yüz göstermek dahi sadakadır demiş... ey palikarya kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Rabbim bize mazlumu kucaklayanlardan olmayı nasîb eylesin... hainlerin topu gelse, Allah da bir hesabı vardır
  Cevapla
 • Osman çetinkaya 3 yıl önce Şikayet Et
  Sağolun varolun amenna
  Cevapla
 • İslam Birliği 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunan-Bulgar-Ermeni denen uydurma devletçikler ilk fırsatta haritadan silinmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prens Selman'dan Gazze için çağrı!
Vincenzo Montella noktayı koydu! "Bunun sebebi stratejidir"