Biden resmen açıkladı! ABD Çin ve Rusya'ya 'savaş' ilan etti

Joe Biden yönetimi, ABD'nin geçici ulusal güvenlik strateji belgesini yayımladı. Washington yönetimi, Rusya ve Çin'i en büyük düşmanı olarak tanımlarken, askeri varlığını bu iki ülkeye karşı Pasifik bölgesi ile Avrupa'da artıracak. Belgede "Orta Doğu'da ABD menfaatlerini korumak için gerekli miktarda kuvvet bırakacağız" deniliyor.

Biden resmen açıkladı! ABD Çin ve Rusya'ya 'savaş' ilan etti
Biden resmen açıkladı! ABD Çin ve Rusya'ya 'savaş' ilan etti
GİRİŞ 05.03.2021 08:52 GÜNCELLEME 05.03.2021 08:52
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Göreve gelmesinin üzerinden yaklaşık 45 gün geçen ABD Başkanı Joe Biden, "Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu"nu yayımladı. Belgede, Washington yönetiminin, askeri varlığını Orta Doğu'da azaltarak, yükselen rakipleri Çin ve Rusya'ya karşı Pasifik bölgesinde ve Avrupa'da artıracağı kaydedildi.

TEHDİTLERİ SIRALADI

Kovid-19 salgınından, küresel iklim değişikliğine, Çin ve Rusya gibi ABD'ye rakip güçlerin yükselişinden küresel çapta yükselen milliyetçiliğe, teknolojik değişimlere kadar birçok konunun ABD için tehdit teşkil ettiği aktarılan belgede, karşılaşılan sorunların birçoğunun sınırlar ve duvarlar gibi fiziki engelleri tanımadığı kaydedildi. Belgede başta ABD olmak üzere dünyada demokrasi rejiminin muhasara altında olduğu ifade edildi. ABD'de 6 Ocak'ta ülkenin demokrasisinin kalbi olan Kongre'ye düzenlenen baskında 6 kişi hayatını kaybetmişti.

YENİ KÜRESEL DÜZENDEN RAHATSIZ

Belgede, değişen küresel güç dağılımının da ABD için yeni tehditler teşkil ettiği değerlendirmesine yer verildi. Küresel düzenin sorunlarının çerçevesini çizen belgede, Biden yönetiminin ulusal güvenlik açısından birinci önceliğinin "dünyada ortaklık ve müttefiklikleri yeniden canlandırmak" olduğu vurgulandı. İttifak ve ortaklıkların yanı sıra ABD'nin uluslararası işbirliğine de önem vereceği ifade edilen belgede, başta iklim değişikliği olmak üzere küresel sorunlara çözüm bulunması için Washington'ın uluslararası kuruluşlardaki liderliğinin yeniden tesis edileceği değerlendirildi.

İSRAİL'İ KORUMAYA DEVAM

ABD'nin Orta Doğu'da İsrail'in güvenliğine bağlı olacağı ifade edilen belgede, "Bölge ülkeleri ile İran'ın başka ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerini caydırılacağını, El Kaide ve DEAŞ ile mücadele edileceği ve bölgedeki insani krizlere ABD'nin desteğinin artırılacağı" kaydedildi. Orta Doğu'ya ilişkin bölümde, şunlara yer verildi: “Ancak bölgenin sorunlarına çözümün askeri güç kullanmak olduğuna inanmıyoruz ve Orta Doğu'da Amerikan menfaat ve değerlerine ters politikalar izleyen ki ortaklarımıza açık çek vermeyeceğiz."

SAVAŞLARA PARA HARCAMAYACAK

ABD'nin nihayetsiz savaşlara artık trilyonlarca dolar harcamayacağına dikkat çekilen belgede, "En güçlü askeri varlığımız Hint-Pasifik bölgesi ve Avrupa'da olacak. Orta Doğu'da terör ağlarını bozmak, İran'ın saldırganlığını caydırmak ve diğer önemli ABD menfaatlerini korumak için gerekli miktarda kuvvet bırakacağız" ifadeleri kullanıldı. Sovyet Birliği döneminde de askeri konumlanmasını Avrupa merkezli olarak gerçekleştiren Washington yönetimi, Pasifik'te Çin'e karşı askeri varlığını ise eski Başkan Donald Trump döneminde artırmaya başlamıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 27
 • İsimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah ABD yıkılır
  Cevapla
 • Persona Non Grata 2 yıl önce Şikayet Et
  Tarih tekerrürden ibarettir. Nasıl ki İslam'ın yayılış ve yükselişi Bizans ve Sasani imparatorluklarının birbiri ile savaşması sayesinde ivme kazandıysa müslüman coğrafyasının yeniden ihyası da bu 3 devletin birbiri ile savaşması sayesinde olacaktır diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • şükürcü 2 yıl önce Şikayet Et
  havlayan it ısırmaz
  Cevapla
 • 6675 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın yarısından fazlası amerikaya küstü ve karşı geliyor.Piramidin üstüne artik cin oturuyor.Amerika ise parçalanaçak ve biz de izliyoruz.
  Cevapla
 • hıdır kurşat 2 yıl önce Şikayet Et
  inşallah o denizlerde boğulacaksınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin en zeki şehirleri! İşte o il damga vurdu.
Bayraktar AKINCI C ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi