Sürpriz rapor yayımlandı: NATO da Türk S/İHA'sı Bayraktar TB2'nin gücünü tescilledi

BAYKAR tarafından geliştirilen ve Suriye, Libya, Dağlık Karabağ'da rüştünü ispat eden Bayraktar TB2, dünyada ses getirmeye devam ediyor. Onlarca ülke bu silah sistemini alma niyetini açıklarken, uluslararası basın da Türk İHA'larını sayfalarına taşıyarak, savaşlarda oyun değiştirici bir etki yarattığını kaydetti. TB2'nin gücünü son tescil eden ise NATO oldu. Yayımlanan bir rapor İHA'nın başarısını gözler önüne serdi.

GİRİŞ 04.03.2021 08:26 GÜNCELLEME 05.03.2021 08:54
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Haber7.com / Erkan Talu

NATO bünyesindeki Müşterek Hava Gücü Mükemmeliyet Merkezi (JAPCC) tarafından hazırlanan "İnsansız Hava Araçlarına Karşı Kapsamlı Yaklaşım" adlı raporda, Bayraktar TB2'lerin gücünden bahsedildi.

5 farklı bölümden oluşan raporda Bayraktar TB2, raporun 2'inci bölümünün "Offensive Counter-Air Operations" isimli alt başlığında ele alındı. Bu başlıkta İHA'ların ve İHA'lara karşı geliştirilen füze savunma sistemleri değerlendirildi.

DRONE'LARI TERÖR ÖRGÜTLERİ AKTİF OLARAK KULLANDI

Raporda küçük drone'ların terör örgütleri tarafından operasyonel hale getirildiği belirtildi. DAEŞ'in ve PKK'nın Türkiye'ye karşı kullanmak istediği ancak TSK'nın düşürdüğü bazı eski küçük İHA saldırı girişimlerine dair haberler örnek olarak gösterildi.

Hakkari'de yakalanan PKK drone'ları raporda yer aldı.

"PANTSIRLER İHA'LARLA MÜCADELEDE İDEAL BİR SİSTEM"

Makalede Rusya'nın Suriye'deki ana karargahı Hmeymim Hava Üssü'ne yapılan drone saldırıları da ele alındı. Bu ani baskınlara karşı Moskova'nın "Pantsir"leri geliştirdiği belirtildi. Pantsirlerin ilk başta uçaklara ve helikopterlere karşı nokta korumasının yanı sıra, uzun menzilli hava savunma sistemlerinin, özellikle alçak ve çok alçak irtifalarda uçan araçların "hassas silah" saldırılarına karşı savunulması için geliştirildiği belirtilen raporda, Pantsir-S1'in küçük ve taktik İHA'larla mücadele etmede ideal bir sistem olduğu aktarıldı.

Rus yapımı Pantsir-S1

"PANTSIRLER BAYRAKTAR TB2'LERİ TESPİT DAHİ EDEMEDİ"

Pantsir bataryaları ile ilgili değerlendirmenin devamında Bayraktar TB2'lerden bahsedildi. NATO raporunda Bayraktar TB2'ler taktiksel İHA kullanımında "başarılı bir örnek" olarak gösterilerek, "Türkiye, İdlib'e düzenlenen Bahar Kalkanı Harekatı'nda ilk kez SİHA'ları birincil unsur olarak kullandı. Türkiye, buradaki çok sayıda hedefi SİHA'larla vurdu. Türk yapımı bu SİHA'lar, kara birliklerinin güvenliğini sağlamak için tanklar, hava savunma sistemleri, obüsler ve askeri üsler dahil olmak üzere çok çeşitli askeri hedefleri vurdu ve imha etti. Bu da İHA'ların Yakın Hava Desteği (CAS) konusundaki etkinliğine dair bir kanıt oldu" ifadeleri kullandı.

Suriye'deki aktif Pantsir sisteminin, bu tarz İHA'lar için ciddi bir tehlike arz ettiği ve hemen vurulması gereken bir hedef olduğu vurgulanan raporda, İdlib'deki Rus sisteminin bunu başaramadığı şu cümlelerle açıklandı:

"Aktif Pantsir S-1 sistemi, İHA'lar için büyük tehlikeydi ve hemen yok edilmeliydi.  Pantsir S-1'in aktif sistemi, yoğun elektronik harp önlemleri nedeniyle Bayraktar TB2'den ateşlenen küçük ve akıllı mühimmatı radar menzilinde olmasına rağmen tespit edemedi."

Bayraktar TB2, geçtiğimiz günlerde 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı.

TÜRK İHA'LARININ NATO'YA ENTEGRASYONU MÜMKÜN MÜ?

Raporda, Bayraktar TB2'nin Suriye'de gösterdiği bu başarının, düşman saflarında hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıkıcı bir etki bıraktığı belirtilirken, "NATO, düşman sistemlerini etkisiz hale getirmek için taktik İHA'ları kullanmayı değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir. İHASAVAR sistemlerine karşı operasyonel etkinliği artırmak, tehditlere ve silahlı çatışmanın değişen doğasına uyum sağlamak için çıkarılacak dersler NATO'ya aktarılabilir" denildi. Bu söylemle birlikte, Türk İHA'larının NATO'ya entegrasyonu ilk kez dillendirilmiş olundu.

"BU YENİLİKÇİ FİKİRLER, NATO TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

Raporda, Bayraktar TB2 gibi İHA'ların ve onu durdurmaya çalışan silah sistemlerinin çok hızlı bir şekilde büyüdüğü kaydedildi. Bu araçların, sahada ciddi bir güç çarpanı olduğu aktarılırken, ülkelerin bunları geliştirmeye devam edeceği bildirildi.

Raporun sonunda savaşların ortamının çok değiştiği, düşmanların yeteneklerinin hızla geliştiği ve bu iki teknolojinin de askeri rolünün görülmemiş oranda büyüdüğüne vurgu yapılarak, NATO'nun üstünlüğünü koruması için yenilikçi fikirleri hızla değerlendirmeye alması gerektiği vurgulandı.

"RUS SİSTEMLERİ BİR SAAT DAHİ DURDURAMADI"

TB2'nin oyun değiştirici rolüne, geçtiğimiz günlerde İbrahim Haskoloğlu'nun Twitch yayına katılan Haluk Bayraktar da değinmiş ve "En son Karabağ zaferinde gördük. Orada 50'den fazla hava savunma sistemi, 140 civarı tank ve 100'lerce çok namlulu roketatar SİHA'lar sayesinde imha edildi. SİHA'lar bu açıdan oyun değiştirici sistemler. Bayraktar TB2'yi bir saat dahi durduramadılar. Bayraktar TB2 her zaman havada" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7 / ÖZEL
YORUMLAR 61
 • Mesut 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz tabiki bu sistemin gercek versiyonu tsk nin kullandigi iha yaziliminidisariya verecegini sanmiyorum ukrayna gibi hemen iha ya karsi silah gelistirme ve deneme icin bizden alip anti iha silahi yapabilirler devletimiz zaten kendi kullandigi yazilimli ornegini disariya satacak kadar saf degildir merak etmeyin devlet sihayi urettirirken tedbirinide aliyor
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Yanlışlıkla elim dokundu şikayet deyil bizi menfaatları için övü yolar bizimde işimiz düşüşün bizi kapıda bırakıyorlar geçmiş den ders çıkarmamız lazım
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Kısmen olabilir eskiyen sistemi verebiliriz yüksek ücretle tabiiki. Son sistem devlet sırri ve güvenliği ile ilgili olduğundan verilmez.
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim ihaları asla natoya entegre etmemeliyiz..
  Cevapla
 • Yallah şöför 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar suikast silahi gibi. Buyuk devletlere etki edemez. Turkiye termonukleer silahlara sahip olmali. cunku tehdit altindayiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, Maximin'i İstanbul'a getiriyor
Söke Kağıt Fabrikasında yangın devam ediyor! Yanardağ görünümü aldı