Libya'dan son dakika açıklaması: Türkiye ile anlaşma sayesinde iyi bir pay kazandık

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, güvenoyu oturumu için Sirte kentinde toplanan Temsilciler Meclisine, "Libya, Türkiye ile imzaladığı anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz'deki gaz yatakları hakkından iyi bir pay kazandı." dedi

Libya'dan son dakika açıklaması: Türkiye ile anlaşma sayesinde iyi bir pay kazandık
Libya'dan son dakika açıklaması: Türkiye ile anlaşma sayesinde iyi bir pay kazandık
GİRİŞ 09.03.2021 20:53 GÜNCELLEME 09.03.2021 20:57
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Temsilciler Meclisi (TM), Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun (LSDF) seçtiği Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki hükümete güvenoyu oturumu için Sirte kentinde toplandı.

Temsilciler Meclisine hükümet programını anlatan Dibeybe, Türkiye ve Libya arasında Kasım 2019'da imzalanan deniz yetki alanlarını sınırlandırma mutabakat muhtırasına değindi.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA ÜLKEMİZİN ÇIKARINADIR

Başbakan Dibeybe, "Libya ve Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki anlaşması ülkemiz çıkarınadır. Libya, Türkiye ile imzaladığı anlaşma sayesinde Doğu Akdeniz'deki gaz yatakları hakkından iyi bir pay kazandı." ifadelerini kullandı.

Libya'nın Sirte kentinde toplanan Temsilciler Meclisi, Başbakan Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti için güven oylamasına dün başlamış ancak oturum tamamlanmayınca süre bir gün uzatılmıştı.

SAVUNMA BAKANLIĞINI GEÇİCİ OLARAK ÜSTLENECEK

Dibeybe, bugünkü konuşmasında, tüm tarafların Savunma Bakanlığını talep ettiğini belirterek, "Yeniden bir savaşa izin veremeyiz. Savaş durmalı." demişti.

Kabinesinde 26 bakan bulunduğunu aktaran Dibeybe, kabinesinin, Dışişleri Bakanı da aralarında olmak üzere yüzde 15'inin kadınlardan oluştuğunu ve yolsuzluğa izin vermeyeceğini, tüm bakanların mal varlıklarını beyan edeceğini vurgulamıştı.

Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammuda, Başbakan'ın ilk aşamada Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını kendisinin üstleneceğini, ileride bu görevlere Başkanlık Konseyi ile istişare halinde bir ismin atanacağı bilgisini paylaşmıştı.

Sirte'de toplanan Tobruk Temsilciler Meclisinin, şubat ayında BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nda yapılan seçimlerle göreve gelen Dibeybe'nin açıkladığı hükümetin tamamına tek seferde güvenoyu vermesi bekleniyor.

YORUMLAR 44
 • Manisalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim Libya'da ne işimiz var diyenlere de kapak olsun.
  Cevapla
 • ali k. 3 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs, Azerbaycan,Libya, Pakistan hepsi can kardesimizdir bayraklarimiz bile aynıdır.Yüce Allah birlik dirlik nasip etsin kardeşlerimize
  Cevapla
 • Erol Mehmet Yıldız 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu haberi okurken tatlı bir gülümseme yayıldıysa yüzüne sen de bu vatanın evladısın
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısırlılar, önce bi okuyun sonra Yunanlılara destek olun??PEYGAMBERİMİZİN VEDA HUTBESİNDE : Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİDİR ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, malıda helal olmaz.Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve BİRBİRİNİZİN BOYNUNU VURMAYINIZ! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın... OLABİLİR Kİ BURADA BULUNAN KİMSE, BUNLARI DAHA İYİ ANLAYAN BİRİSİNE ULAŞTIRMIŞ OLUR
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Sisiye iletiyorum
  Cevapla
 • M.Türk 614 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen bizimle ol hak davası uğruna sonuna kadar yanında dururuz güzel ülke
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'nin 300'e yakın askeri 15 Eylül'e kadar Nijer'den çekilecek
Galatasaray milli yıldız için görüşmelere başladı!