Uğur Şahin'den açıklama! BioNTech aşısındaki -90 sorunu çözüldü

Türkiye'ye de ilk dozları gelen Pfizer/BioNTech aşısının en önemli sorunu olarak gösterilen saklama koşullarında güncellemeye gidildi.

GİRİŞ 27.03.2021 16:39 GÜNCELLEME 30.03.2021 08:11
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında sayılan depolama koşullarında değişikliğe Avrupa Birliği'nden (AB) onay çıktı.

Avrupa İlaç Dairesi (EMA), aşının geçici olarak eksi 25 ila eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanabilmesine onay verdi. Şimdiye kadar aşının saklanmasında özel soğutucularda eksi 90 ila eksi 60 dereceye izin veriliyordu. Bu durum, özellikle aşının yoksul ülkelere dağıtımı önünde engel teşkil ediyordu.

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı'ya Bakan Koca'dan belgeli yalanlama!

EMA yeni saklama koşullarının aşının hızlı bir şekilde dağıtımını kolaylaştıracağını kaydetti. Aşı böylece özel soğutucular yerine eczane ve doktor muayenehanelerindeki standart tıbbi soğutucularda da muhafaza edilebilecek.

UĞUR ŞAHİN: ÖNEMLİ BİR ADIM

BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin, onayın aşıyı dünyadaki tüm insanlara ulaştırma hedefinde önemli bir adım olduğunu belirterek aşılama uygulamalarının aşı merkezlerinden yerel doktorlara taşınması sürecinde doğru bir zamanlamaya denk geldiğini ve salgına karşı mücadeleyi hızlandıracağını söyledi.

Şirket geçen ay ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne yaptığı bildirimde saklama koşullarıyla ilgili bilgileri güncellemiş ve aşının eksi 25 ila eksi 15 derecede iki hafta boyunca saklanabileceğini bildirmişti.

TÜRKİYE'YE İLK DOZLAR GELMİŞTİ

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısının genel kullanım için öngörülen ilk dozlarının Türkiye'ye ulaştığını bildirmiş, toplam 1,4 milyon doz aşının saklama koşulları uygun olan merkezlerde önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlayacağını kaydetmişti.

Bakan Koca'dan açıklama: Bu aşı ülkemizde ilk defa kullanılacak

EMA'DAN ÜÇ TESİSTE ÜRETİM İZNİ

EMA diğer yandan BioNTech'in Almanya'nın Marburg kentindeki yeni tesisine aşı üretim izni verdi. Marburg'daki fabrikada şimdiye kadar aşının etken maddesi mRNA üretiliyordu. BioNTech verilerine göre EMA'dan gelen iznin ardından Marburg'daki tesis, dünya çapında mRNA teknolojisine dayalı en büyük aşı üretim merkezlerinden biri haline gelecek. Tam kapasite üretime geçildiğinde tesiste yılda bir milyar doza varan aşı üretimi yapılabilecek. Marburg'da üretilen ilk aşıların sevkiyatına nisan ayının ikinci yarısından itibaren başlanması bekleniyor.

EMA BioNTech'in Marburg'daki tesisinin yanı sıra, AstraZeneca aşısının üretimi için Hollanda'daki Halix ve Moderna aşısının üretimi için İsviçre'nin Visp kentindeki tesise de üretim izni verdi.    

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • Volkan 1 ay önce Şikayet Et
  Ben İran aşısı olacam
  Cevapla
 • Hik met 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun Uğur şahinden. Şu ana kadar belki binlerce insan covide yakalanmaktan kurtuldu. Büyük hizmetlerden biri.
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  en iyisi biz yapacağız. Yerli aşı gelmeden ben aşı olmam.
  Cevapla
 • Osman 20 dakika önce Şikayet Et
  Oldun mu?
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Salgının bu artış trendinde ille de yerli aşı olacağım diye canınızı tehlikeye atmaya değmez...
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Senden daha büyük bir sorun mu var?
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Adam muhtemelen yüzbinlerce kişinin hayatının kurtulmasına vesile olacak... Bunu sorun olarak mı görüyorsunuz? İnsaf...
  Cevapla
 • Vay bee 1 ay önce Şikayet Et
  Neden Türkiye’de Tesis üretim kurmuyorsunuz Nasıl Türk anlam veremedim
  Cevapla
 • kirkdort44 1 ay önce Şikayet Et
  aynen, nokta
  Cevapla
 • Numan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu adam asimile olmus Türk,, Yani Türklükle felan alakasi yok,, Hic türkce konustugunu duydun mu??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan normalleşme açıklaması! Kısıtlamalar nasıl kalkacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı