Rusya'dan Kanal İstanbul ve Montrö açıklaması

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Kanal İstanbul'un Türkiye'nin iç meselesi olduğunu belirterek, Montrö Anlaşması ile ilgili çarpıcı değerlendirmede bulundu.

Rusya'dan Kanal İstanbul ve Montrö açıklaması
Rusya'dan Kanal İstanbul ve Montrö açıklaması
GİRİŞ 07.04.2021 13:25 GÜNCELLEME 09.04.2021 15:31
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Türkiye, 104 emekli amiralin bir gece yarısı yayımladığı darbe imalı "Montrö bildirisi"ni ve 126 emekli büyükelçinin "Kanal İstanbul" metnini tartışırken, Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Kanal İstanbul ve buna bağlı olarak Montrö Anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

126 emekli büyükelçiden Kanal İstanbul'a karşı bildiri!

İşte milli iradeyi hedef alan o skandal bildiri!

"KANAL İSTANBUL TÜRKİYE'NİN İÇ MESELESİ"

Bu projenin Türkiye topraklarında gerçekleştiğini ve her şeyden önce bu tartışmanın Türk hükümetinin meselesi olduğunu kaydeden Yerhov, Karadeniz trafiğindeki sorunlar nedeniyle Ankara ile görüşme halinde olduklarını kaydetti:

"Bu her şeyden önce Türk hükümetinin meselesi. Burada Türkiye topraklarında ve Türkiye'nin imkanlarıyla gerçekleştirilecek bir ekonomi projesi söz konusu. Ancak öncelikle dışişleri bakanlıklarımız arasında olmak üzere, Karadeniz'deki deniz trafiği sorunu gibi konularda kapsamlı bir siyasi istişare sistemimiz mevcut, bu konu bakanlıklarımız arasında düzenli olarak istişare ediliyor."

"KANAL İSTANBUL İLE MONTRÖ ARASINDA ELBETTE BİR İLİŞKİ VAR"

Yerhov, Kanal İstanbul projesiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ndeki yükümlülüklerin ortadan kalkmayacağını, ancak bu yeni kanaldan geçecek gemiler için yeni mali gerekliliklerin ve taleplerin söz konusu olacağını belirtti:

"Kanal İstanbul ile Montrö Sözleşmesi arasında elbette bir ilişki, karşılıklı ilişki, karşılıklı bağlantı var ancak bu direkt, doğrudan niteliğe sahip değil. Kanal İstanbul inşa edilirse, bu Montrö Sözleşmesi'nin yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz, Boğaz'dan geçiş konusundaki yükümlülükler için getirdiği, kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz'de bulunan savaş gemilerinin toplam tonajına ve sözleşmede yer verilen daha birçok hususa ilişkin kısıtlamaları hiçbir şekilde değiştirmez. Yeni güzergahlardan geçecek gemilere buralardan geçiş konusunda yeni mali gereklilikler ve koşullar getirilir."

"MONTRÖ, KARADENİZ'DE GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN BİR MİHENK TAŞI"

Yerhov, Rus tarafının Türkiye'nin Marmara Denizi ile Karadeniz'i birbirine bağlayan Kanal İstanbul'la ilgili planlarının Montrö Sözleşmesi'nin revize edilmesine yol açmamasını beklediğini söyledi:

"Montrö Sözleşmesi'nin değiştirilmesi söz konusu değil. Bu, yürürlükte olan ve görünen göre yürürlükte kalacak bir belge. Bu, Karadeniz'de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından önemli ve mihenk taşıdır. Rusya, bu sözleşmeyi böyle görüyor."

ERDOĞAN'IN MONTRÖ SÖZLERİNE DE DEĞİNDİ

Tartışmalar sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını referans gösteren Yerhov, Ankara'nın bu hukuki enstrümanın geçerliliğini koruyacak şekilde hareket etme niyetinde olduğunun altını çizdi.

104 emekli amiralin yayımladığı bildirinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Tartışmanın sebebi kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Bu eylem art niyetli bir girişim" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, "Montrö'nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor, daha iyisi için imkan bulana kadar bu sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz" demişti.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR 48
 • Sinan Can 3 yıl önce Şikayet Et
  Yetrli Nükleer ve askeri güce ulaşınca Montrö'yü iptal etmeliyiz. Bu anlaşma tamamen geçersiz olmalı.
  Cevapla
 • CCAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden?
  Cevapla
 • Öğretmen 3 yıl önce Şikayet Et
  Rus bile anladı ama içimizdeki Ruslar anlamadı, yahut da anlamamış gibi yapıyor.Çünkü ağababaları öyle istiyor.
  Cevapla
 • anlamsız 3 yıl önce Şikayet Et
  sizin anladığınız bu kadar..
  Cevapla
 • Kizilhiardan.yasar 3 yıl önce Şikayet Et
  Tanımıyorum.hicbirini.
  Cevapla
 • temel 3 yıl önce Şikayet Et
  zaten bizim toprak dan gecen bir sey bu rusya ile ne alaka bunu chp ve iyi partiye sor ne kadar cok tepki verir ise o hainler o kadar dogru yoldayiz demek
  Cevapla
 • Segbuzy 3 yıl önce Şikayet Et
  Yorumların bazılarını okurken üzülüyorum valla, limanı bilmeyen, montroyu bilmeyen adam gelmiş burda buyukelcinin dediklerini muhalefeti yererek ihya ediyor. Adamın söylediği birsey yok, olan neyse onu söylemiş. Her aklı selim insan gibi...
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  adam kanalı yapsanız da montrö değişmez demiş, amiraller de bunu diyordu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinde tarihi utanç: Gazze kasabını ayakta alkışladılar
İsrail'den son dakika yeni ateşkes duyurusu!