Cuntacılığa özenen emekli amirallerden skandal bildiri: Peş peşe çok sert tepkiler

Ergun Mengi’nin başını çektiği 103 Emekli Amiral, Başkan Erdoğan’ın politikalarına, hükümete ve TSK'ya yönelik skandal bildiri yayınladı. Bildiriye tepki yağdı.

Cuntacılığa özenen emekli amirallerden skandal bildiri: Peş peşe çok sert tepkiler
Cuntacılığa özenen emekli amirallerden skandal bildiri: Peş peşe çok sert tepkiler
GİRİŞ 04.04.2021 05:41 GÜNCELLEME 04.04.2021 16:45
Bu Habere 557 Yorum Yapılmış

Emekli Amiral Ergun Mengi’nin başını çektiği 103 Emekli Amiral, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikalarına, hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik skandal bir bildiri yayınladı. Bildiriye birçok isimden tepki yağdı.

MİLLİ İRADEYİ HEDEF ALAN BİLDİRİYE PEŞ PEŞE ÇOK SERT TEPKİLER!

''MEZARLIKTA ISLIK ÇALAN KORKAKLAR MİSALİ''

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ''Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar... #HaddiniziBilin. Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, #hodrimeydan'' ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP: KAOS SİMSARLIĞI ÜSTLENMİŞLER

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop,''Kahraman milletimiz 15 Temmuz'da sadece FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka. Yıllardır, içerde dışarda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler; belli.'' açıklamasında bulundu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun aralarında; Türker Ertürk, Deniz Cora’nın da bulunduğu 103 emekli amiralin AK Parti Hükümeti’ni hedef alan bildiri yayınlamasına tepki gösterdi.

BİNALİ YILDIRIM: TÜRK MİLLETİ 15 TEMMUZ'DA TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

15 Temmuz gecesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı makamında bulunan, taşıdığı üniformanın gerektirdiği cesareti gösteremeyen birinin imzaladığı, içinde "Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası" ifadesi geçen bildiriyi gereğinden fazla ciddiye almak 15 Temmuz kahramanlarına haksızlık olur.

Ancak bilinmelidir ki, darbeci zihniyetin demokrasimizi ve bağımsızlığımızı yok etmeye hiçbir şekilde gücü yetmeyecek.

Aziz Türk Milleti; istiklalini, bayrağını ve vatanını canından çok sevdiğini 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya göstermiştir. Bundan sonra da gösterecektir.

Türkiye, bir hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasına, demokrasisine karşı olabilecek her türlü toplu bildiri hakkında yargı gereğini yapacaktır.

İÇİŞLERİ BAKANI: BİZ BURADAYIZ!

İçişleri Bakanı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Biz buradayız! Devletimize, Milletimize, demokrasiye ve hükümetimize sonuna kadar sadık ve bağlıyız" dedi. 

ADALET BAKANI GÜL: BEKAYI KORUMAK HUKUKA BAĞLILIKTAN GEÇER

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe heveslileri şunu iyi bilsin: köhnemiş vesayetçi zihniyetin prangalarından kurtulan, bu zihniyetten hesap soran, gücünü milli iradeden alan bir Türkiye var artık. Bu ülkenin bekasını korumak, demokrasiye saygıdan, hukuka bağlılıktan geçer.

"MİLLETİMİZ CEVABINI 15 TEMMUZ'DA VERDİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Darbe ve vesayet heveslilerinin hevesleri daima boşa çıkmıştır. Milletimiz bu geride kalmış zihniyete cevabını en son 15 Temmuz'da vermiştir" ifadelerine yer verdi. 

BAKAN KURUM: TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

Öğrenemediniz ama Türkiye eski Türkiye değil artık. Milletimizin iradesini yok sayarak gece yarıları bildiri yayınlamak kimsenin haddi değildir.  Zihinlerinde darbenin izlerini taşıyan vesayetçi odaklarla mücadele sonuna kadar sürecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

KURTULMUŞ: O DEVİRLER GERİDE KALDI!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

Eski Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini milli iradenin üstünde gören zihniyetin bazı temsilcileri yayınladıkları sözde bildiri ile siyasete akıl, millete ayar vermeye çalışıyorlar. 

O devirler geride kaldı! Haddinizi bilin!

İçinize sinmese de şunu çok iyi anlayın ki; bu millet, vatanı da, mavi vatanı da, demokrasiyi de, milli iradeyi de bedelini ödeyerek korumuştur ve koruyacaktır.

"HADDİNİZİ BİLİN"

Fahrettin Altun; "Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir 'bildiri' yazmışlar! 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz'da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin!" dedi

"NE HAKLA MİLLİ İRADENİN MEŞRU TEMSİLCİLERİNE PARMAK SALLIYORSUNUZ?

Altun, şöyle devam etti: "Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye'nin önünü kesemeyecek!"

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Bakan Soylu sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ''Büyük Türk milleti üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz... Ya diğerleri...'' dedi.

''AÇIKLAMALAR YOK HÜKMÜNDEDİR''

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada ''Bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlaması kabul edilemez. Bu yöntem ve üslubun siyasi hayatımızda neye karşılık geldiği bellidir. Bir dönem taşıdıkları üniformayı ve sıfatları istismar eden bu kişilerin açıklaması yok hükmündendir. Bu yaptıkları hem milli iradeye hem de bir dönem taşıdıkları üniformaya saygısızlıktır. Bu, vesayet özlemiyle tutuşan bir zihniyetin canlı olduğunun da kanıtıdır.

Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerimiz için güçlü bir mücadele verirken, birtakım emekli askerin suni gündemler üretmek suretiyle Mavi Vatan mücadelesini yürüten Cumhurbaşkanlığı makamını ve Hükümetimizi hedef almasına en güçlü cevapları vermeye devam edeceğiz.

Seçilmiş siyasi iradeye yönelik kullanılan bu ilkel dili kınıyoruz. Kaldı ki Mavi Vatanda mücadele veren ordunun başkomutanını cephe gerisinde hedefe koymanın askeri terminolojideki karşılığı da bellidir. Bu zihniyetle siyasi ve hukuki mücadelemiz sürecektir.

Bugüne kadar aziz milletimizin karşısında kendisinde bir güç vehmeden her türlü vesayet odağına gereken ders verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir.

DENİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE VE MİNNETLE ANARAK, CUMHURİYETE, DEMOKRASİYE, VATANA VE MAVİ VATANA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ.'' ifadelerini kullandı.ZİYA SELÇUK: UTANÇ VERİCİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Ülkemizde halen vesayetin telaffuz ediliyor olması demokrasi adına utanç verici. Millet egemenliği ortak bildirimiz, ortak gücümüzdür." ifadelerini kullandı.

''BU MİLLET APOLETLİ SİYASETİ ÇOKTAN TARİHE GÖMDÜ''

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ''15 Temmuz’dan ders almamış, 2007 e-muhtıra günlerini özleyen mütekait amiraller şunu kafalarına iyi soksun: Bu millet, ‘apoletli siyaseti’ çoktan tarihin çöplüğüne gömdü. İşte bu kokuşmuş zihniyetten kurtulan Türkiye, Mavi Vatan ideali için en cesur adımları şimdi atabiliyor.'' dedi.

MAHİR ÜNAL: BU VESAYET AKLI ESKİ TÜRKİYE'DE KALDI

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, sosyal medya hesabından ''Vesayetçi aklın artığı birkaç emekli amiral “bildiri” yayınlayıp seçilmişlere “parmak sallamış.” Tekrar hatırlatmakta fayda var. Topluma ve devlete dair her şeyi dizayn etmeye çalışan bu vesayet aklı eski Türkiye’de kaldı. Darbe heveslilerine #hodrimeydan'' açıklamasında bulundu.

15 TEMMUZ'DA VERİLEN CEVABI ÇABUK UNUTTUNUZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı paylaşımda "Türkiye'de milli iradeye ayar verme devri çoktan kapandı. Bu vesayetçi alışkanlıklardan kurtulamayanlar, 15 Temmuz'da milletimizin verdiği cevabı çabuk unutmuş olmalı. Hiç kimse kendini milletin gücünün üstünde göremez!" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ MKYK ÜYESİ KURT: HADDİNİZİ BİLİN

103 E.Amirali kınıyor ve tüm varlığımla karşı çıkarak #HaddiniziBilin diyorum. Mavi Vatan, ülkemizin milli menfaatleri ve büyük Türkiye ülküsüne olan inancımızla Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan'ın yanındayız. Tek güç halkın gücüdür.

MEHMET TEVFİK GÖKSU: HODRİ MEYDAN

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptığı açıklamada, ''Türkiye'nin verdiği milli mücadeleyle soluğu kesilenler nefes alabilmek için kendilerine yeni kuklalar bulmuş. Geçti o günler geçti... O cunta rüyalarınızdan uyanın artık. Sizin darbe sevdanız oradaysa bizim de 15 Temmuz Destanımız burada. #HodriMeydan'' ifadelerinde bulundu.

HAMZA DAĞ:ÖZLEDİĞİNİZ ESKİ TÜRKİYE GERİDE KALDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ''103 E.Amiral, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi konusunda ortak bir bildiri yayınlamışlar. O özlediğiniz eski Türkiye geride kaldı. Siyasete balans ayarı verme döneminiz bitti. Villalarınızda yeni Türkiye'yi izlemeye devam edin...'' dedi.

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI YAVUZ KIRAN: HODRİ MEYDAN

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Kıran, ''Sahada ve masada güçlü Türkiye’yi sindiremeyenlere karşı dışarıda da içeride de #HodriMeydan'' ifadelerini kullandı.

ÖZLEM ZENGİN: İSTİKBALİMİZİN YEGÂNE TEMELİ BUDUR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin: Cumhuriyet’imizi ve istiklalimizi ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek, Milletinizin vazgeçilemez devredilemez asli görevidir. Mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegâne temeli budur.

''TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARINI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, ''Tam Bağımsız Türkiye yolunda ilerlerken, biz her dönemden daha çok Türkiye’nin milli çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz. Milletimiz var olsun.'' ifadelerini kullandı.

''DOĞU AKDENİZ'DE GASPÇILARIN OYUNLARINI BOZDUK SESLERİ ÇIKMADI''

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Doğu Akdeniz’de gaspçıların oyunlarını bozduk, sesleri çıkmadı. Sınırlarımızı temizledik, sesleri çıkmadı! Libya’da Mavi Vatan’ı tesis ettik, sesleri çıkmadı. Karabağ’da bir olduk, sesleri çıkmadı. Gelmiş demokrasiye, hükümete ayar veriyorlar! Hadi bakalım! #HodriMeydan'' dedi.

ALİ YERLİKAYA:

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Biz bu dünyada milletin gücünün üzerinde bir güç görmedik, tanımadık, tanımıyoruz.” ifadelerini kullandı.


BİR TEPKİ DE HÜDA PAR'DAN

HÜDA PAR,İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük yaptığı sosyal medya paylaşımında , "Birileri yine ayarları kurulup sahaya sürülmüş darbe tehditleri savuruyor. Darbeyle gelmiş bir anayasanın bekçiliğine savunan bu güruh ülkenin ileriye dönük hiç bir gayret ve atılım içerisinde olmasını arzu etmiyorlar. Haddinizi Bilin" ifadelerini kullandı 

 

YORUMLAR 557
 • 06ankara 3 yıl önce Şikayet Et
  15 temmuzdan ders almayan hainler bir daha deneyin bu sefer omuz üstünde baş kalmayacak fetö uşakları cehape ip bebecan
  Cevapla
 • Alper 3 yıl önce Şikayet Et
  ayıptiŕ Amiraller pardon Emekli Amiraller.galiba darbeden bir menfat yada koltuk derdindeler .haydi yürü git
  Cevapla
 • toto 3 yıl önce Şikayet Et
  fransız ordusunun amiralleri
  Cevapla
 • TFF a 3 yıl önce Şikayet Et
  Rütbelerini sokup maaşları kesilsin birdaha hayatta bildiri olmaz halkımızın gücünü anlamamış zavallilar
  Cevapla
 • TFF a 3 yıl önce Şikayet Et
  Rütbelerini sokup maaşları kesilsin birdaha hayatta bildiri olmaz halkımızın gücünü anlamamış zavallilar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sahipsiz hayvanlara yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi komisyonda kabul edildi
Araç kusurlu çıktı: Dayak yememek için 6 metreden atladı!