Amirallerin bildirisi ile ilgili Mustafa Sarıgül'den çarpıcı açıklama

103 amiralin yayımladığı sözde bildiri ile ilgili Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'den de açıklama geldi.

Amirallerin bildirisi ile ilgili Mustafa Sarıgül'den çarpıcı açıklama
Amirallerin bildirisi ile ilgili Mustafa Sarıgül'den çarpıcı açıklama
GİRİŞ 05.04.2021 16:43 GÜNCELLEME 05.04.2021 16:43
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, seçimle gelen bir siyasi iktidarın, seçimle gitmesinden yana olduklarını dile getirdi. Sarıgül, "Emekli olan generaller, şayet görüşlerini, düşüncelerini açıklamak istiyorlarsa, bir siyasi partiye girerler ya da bir siyasi parti kurarlar görüşlerini ve düşüncelerini açıklarlar" dedi.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Edirne'ye gelen TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne'nin dünyaca ünlü meşhur tava ciğerinin yapıldığı bir restoranda basın mensupları ile bir araya geldi.

Amirallerin bildirisi ile ilgili Metin Feyzioğlu'ndan dikkat çeken açıklama

"DEMOKRASİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR"

Sarıgül, "Değerli arkadaşlarım demokrasi hepimize lazım, demokrasi her siyasi partiye lazım. Demokrasi ülkemizin geleceğidir. Demokrasi ülkemizin mutluluğudur. Herkes kendi işini yapmalıdır. Dün gece 103 tane generalin yayınlamış olduğu muhtıra son derece düşündürücüdür" dedi.

"MONTRÖ TÜRKİYE'NİN TAPUSUDUR, KİMSE GÖLGELEYEMEZ"

Sarıgül, "Türkiye Değişim Partisi olarak amacımız demokrasinin kurum ve kuralları ile yaşamasıdır. Herkesin kendi işini yapması lazım. Montrö Türkiye için son derece önemlidir, Türkiye'nin tapusudur. Uluslararası alanda çok önemli diplomatik bir başarıdır. Bu başarıya gölge düşürmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Ancak haklı olmak ayrı, haklı kalmak ayrı. O nedenle biz Türkiye Değişim Partisi olarak askerlerimizi seviyoruz, ama askerlerimizi kışlada seviyoruz. Askerlerimiz toprağımızda ve bayrağımızda bir sıkıntı olduğu zaman devreye girmesi lazım. Askerlerimizin ve asker kökenlilerin demokrasiye müdahale etmesi asla ve asla kabul edilebilir bir olay değildir" şeklinde konuştu.

"MİLLETİMİZİN İRADESİNİN ÜZERİNDE HİÇBİR İRADEYİ KABUL ETMİYORUZ"

Sarıgül, "O nedenle Türkiye Değişim Partisi olarak seçimle gelenin seçimle gitmesi lazım. Türkiye Değişim Partisi olarak en büyük gücün yurttaşlarımızın demokratik gücü olduğuna inanıyoruz. Milletimizin iradesinin üzerinde hiçbir iradeyi de kesinlikle ve kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu güne kadar Ankara'da bulunan muhalefet partileri yeteri kadar seslerini duyuramadıkları için başka kaynaklar seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bu da son derece üzüntü vericidir. Biz Türkiye Değişim Partisi olarak en büyük gücün halkımızın gücü olduğuna en büyük gücün milletimizin gücü olduğuna inanan bir siyasi partiyiz" dedi.

"SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİTMELİ"

Sarıgül, "Biz Türkiye Değişim Partisi olarak seçimle gelen bir siyasi iktidarın, seçimle gitmesinden yanayız. Başka türlü girişimler, başka türlü verilmek istenen mesajlar kesinlikle Türkiye Değişim Partisi tarafından kabul gören mesajlar değildir. Montrö, Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusudur. Montrö, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli uluslararası anlaşmalarından bir tanesidir. Biz Montrö anlaşmasının arkasındayız ama Montrö anlaşmasını demokrasi içerisinde, demokrasiye inananların savunması lazım. Bir kez daha ifade etmek isterim ki, askerimizi biz kışlada severiz. Askerimizi biz bayrağımız ve toprağımız dış güçler tarafından tehlikeye düşürüldüğü zaman müdahale etme görevi anayasamızın askerlerimize verdiği çerçeve içerisinde geçerlidir. O nedenle seçimle gelen, seçimle gitmelidir. Demokrasilerde en büyük güç milletimizin gücüdür" diye konuştu.

"GECE SAAT 03:00'DA AÇIKLANAN BU BİLDİRİ HOŞ OLMAMIŞTIR"

Sarıgül, "Biz amiraller konusunda Türkiye Değişim Partisi olarak asla ve asla sessiz değiliz. Türk Silahlı Kuvvetleri bizim evlatlarımızdır, bizler için son derece önemlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile münferit görüşlerini açıklayanları aynı yerde tutmamak lazım. Türk Silahlı Kuvvetleri hepimizindir. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne asla laf söyletmeyiz ama demokrasiye inananlar olarak Türkiye Değişim Partisi olarak biz askerlerimizi kışlada severiz. Askeriyeden emekli olan generaller, şayet görüşlerini, düşüncelerini açıklamak istiyorlarsa, bir siyasi partiye girerler ya da bir siyasi parti kurarlar görüşlerini ve düşüncelerini açıklarlar. Gece saat 03.00'da açıklanan bu bildiri hoş olmamıştır. Demokrasi adına son derece üzüntü vericidir. Montrö anlaşması Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusudur. Uluslararası alandaki en önemli anlaşmasıdır. Ama bu anlaşmayı dahi sıkıntıya sokan generallerin açıklaması asla kabul edilebilir bir açıklama değildir" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 25
 • cihan alkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kanal İstanbul yapıldığı taktirde Montrönün 21. maddenin son kısmı başta olmak üzere Türkiyenin aleyhine olan maddeler iptal olabilir. Türkiye masaya oturup daha iyi bir antlaşma yapabilir. Veya Uluslararası hukuk ilkeleri devreye girip MAVİ VATANda olduğu gibi haklarımızı daha iyi savunabiliriz.
  Cevapla
 • cihan alkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten dürüst olsalardı Montrönün 21. maddesinin son kısmının artık değişmesi gerektiğini Türkiyenin aldığı kararların Milletler Cemiyeti Komisyonu tarafından iptal edilememesi gerektiğini söylemeleri gerekiyordu.
  Cevapla
 • Coşkun 2 yıl önce Şikayet Et
  Siyasi parti kursalar halkın asker partisine oy vermiyeceğini biliyorlar 12 eylülde gördüler. Siyasi partilerde almıyorlar oy kaybederiz diye.
  Cevapla
 • okan 2 yıl önce Şikayet Et
  yemek de korono tedbirlerine hiç uymuyor :) maskeli adamlar var ama mesafe sıfır.
  Cevapla
 • Neyse o 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu hareketler oy devşirme hareketleridir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten iade-i ziyaret! İstanbul'a geliyor
Türk tarihini değiştirebilecek yeni bir keşfe daha imza atıldı