Korkunç haber! Brezilya'da 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan tür tespit edildi...

Brezilya'da bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha önce tanımlanmamış 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan bir tür tespit etti.

Korkunç haber! Brezilya'da 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan tür tespit edildi...
Korkunç haber! Brezilya'da 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan tür tespit edildi...
GİRİŞ 08.04.2021 06:24 GÜNCELLEME 08.04.2021 09:04
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 3 bin 829 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkedeki toplam ölü sayısı 340 bin 776'ya, 92 bin 625 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 13 milyon 193 bin 205'e yükseldi.

NYT: Johnson&Johnson’ın 62 milyon doz aşısı...

Ülkede iyileşenlerin sayısı da 11 milyon 664 bin 158'e çıktı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD'nin ardından Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19'un daha bulaşıcı türü P1'in yayılması nedeniyle zor günlerden geçiyor.

18 MUTASYONUN BİRLEŞİMİNDEN OLUŞAN TÜR

Brezilya'da yayın yapan O Globo'da yer alan habere göre, Belo Horizonte şehrindeki Minas Gerais Federal Üniversitesi (UFMG) ve Pardini Grubu Araştırma ve Geliştirme Sektörü uzmanları, Rio de Janeiro Federal Üniversitesi iş birliğinde, Kovid-19'un 18 mutasyonun birleşiminden oluşan türüne rastladı.

Dünyada COVID-19 salgınında son durum

Söz konusu türün potansiyel olarak tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, bu türdeki daha önce tanımlanmamış 18 mutasyonun içinde Brezilya'nın Amazonas eyaletinde ortaya çıkan P1, Rio de Janeiro'da ortaya çıkan P2, İngiltere'de ortaya çıkan B.1.1.7 ve Güney Afrika'da ortaya çıkan B.1.1.351 türleriyle benzer özellikler gösteren mutasyonların bulunduğunu ifade etti.

UFMG'de görevli virolog Renato Santana, tespit edilen türün daha hızlı yayıldığını veya daha etkili olduğunu söylemek için erken olduğuna dikkati çekerek, "Brezilya'da mevcut türlerle benzer karakteristik özelliklere sahip olduğunu bilmek önemli ancak yeni karakteristik özelliklere de sahip. Bu sanki mevcut türlerin gelişmesi gibi." dedi.

Bu türün görüldüğü kişilerin ülke dışına seyahat etmediğini belirten Santana, türün ne zaman ve nerede ortaya çıktığını belirlemek için araştırmaların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER
MUSTASYON
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • murat 2 hafta önce Şikayet Et
  Her şey 5g sistemlerinin aktiv hale getirilmesinden sonra başladı.!!!!!!!
  Cevapla
 • İleri goruslu 2 hafta önce Şikayet Et
  İnsanligi olduruyorlar bile bile, çeşitlerini üretip üretip saliyorlar. Kimse aksini soyleyemiyor doktor bilim adamlari rehin sanki..... Korkunç bir donemden geçiyoruz.
  Cevapla
 • S.UYSAL 2 hafta önce Şikayet Et
  Onu kapat bunu kapat kardeşim okula gideni işine gideni anlıyoruz.Mecbur.Lokantaya gşdene restaronta giden meyhaneye giden ana caddede gezintiye çıkan hangi zorunluluktan çıkıyor?Yasakla insan nereye kadar korunur.Herkes kendi kendini korumalı zorunlu hayati bir mesele yoksa dışarıya çıkmayacaksın.
  Cevapla
 • Doğu-Batı 2 hafta önce Şikayet Et
  Mutasyonun olması aslında iyi. Şimdi bana kızacaksınız ama gerekçesi de şu. İlk çıkan virüs direk öldürüyordu. Kendisinin yaşayabilmesi için bize ihtiyacı var dolayısıyla öldürmemesi lazım. İşte öldürmemek üzere mutasyona uğruyor. Çok ta kötü bir şey değil yani. Hani sağım öldürür, solum süründürür. Artık sol vurmaya başladı.
  Cevapla
 • arif abi 2 hafta önce Şikayet Et
  neden okulları kapatmak için pazartesi bekleniyor anlamıyorum. dünyada artış olan yerler kapatmış okulları. sınav uğruna yapılır mı bunlar? o çocuklar evlere gidiyorlar, ebeveynlerine virüs taşıyorlar. hiç mi görülmüyor bu durum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan dünyaya ilan etti! Kritik toplantı sonrası açıklama!
Artık hayal değil! (22 Nisan 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)