Pentagon yetkilisi: Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşünüyoruz

ABD ordusunun, Rusya ile gerilimi artan Ukrayna'ya olan desteğini göstermek amacıyla Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşündüğü bildirildi.

Pentagon yetkilisi: Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşünüyoruz
Pentagon yetkilisi: Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşünüyoruz
GİRİŞ 08.04.2021 22:25 GÜNCELLEME 08.04.2021 22:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

CNN'e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, gelecek haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini açıkladı.

Konuya ilişkin herhangi bir takvimden bahsetmeyen yetkili, ABD Donanması'nın Karadeniz'de rutin olarak sürekli faaliyetlerde bulunduğunu fakat bölgeye savaş gemileri göndermenin "Moskova'ya, ABD'nin durumu çok yakından izlediği mesajını vereceğini" dile getirdi.

Dikkat çeken ziyaret: NATO'dan Rusya'ya gözdağı!

Haberde ayrıca, Karadeniz'e savaş gemileri göndermek isteyen ABD'nin gemilerini boğazlardan geçirebilmek için bu niyet beyanını en az 14 gün önce Türkiye'ye bildirmek zorunda olduğu ancak bu bildirimin yapılıp yapılmadığının henüz bilinmediği kaydedildi.

Bölgede şu an herhangi bir saldırı beklemediklerini kaydeden yetkili, bu durumun değişmesi halinde yeni gelişmelere hazırlıklı olacaklarını vurguladı ve ABD hava unsurlarının Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında Rusya'nın eylemlerini takip noktasında gözetleme faaliyetlerine devam ettiğini sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugünkü basın brifinginde, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirerek, bu konuda NATO müttefikleri ile görüştüklerini açıklamıştı.

- UKRAYNA-RUSYA SINIRINDA GERGİNLİK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Putin askerleri ne zaman isterse o zaman çeker

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • yiğido 3 yıl önce Şikayet Et
    abd ne yaparsa nato devreye giriyor. Türkiye, suriye olayında bu Türkiye'nin meselesi diyorlar. abd karadenize girer ise bu abd nin meselesi Türkiye'nin işi olmaz. bizde sabırla bekliyoruz. hadi bir an önce abd nin yıkılışını seyredelim.
    Cevapla
  • mert 3 yıl önce Şikayet Et
    Yola cikmadan Ülkemizden iziun istemek zorundasin katliamci soytarilar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Efes-2024'te savunma sanayisinden gövde gösterisi
Filistin’de iki lider, aynı sitem: Ümmetin suskunluğundan böyle şikayetçi oldular