Rusya'dan iki ülkeye misilleme!

Rusya, ABD'nin yaptırımlarına karşıaralarında yeni ve eski devlet görevlilerinin bulunduğu 8 Amerikan vatandaşına ülkeye giriş yasağı kararı getirdi.

Rusya'dan iki ülkeye misilleme!
Rusya'dan iki ülkeye misilleme!
GİRİŞ 16.04.2021 22:36 GÜNCELLEME 16.04.2021 22:46
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin yeni yaptırımlarına karşı alınan kararlar bildirildi.

Buna göre, mütekabiliyet gereği ABD'li 10 diplomat sınır dışı edilecek ve kısa süreliğine görevlendirilen ABD'li diplomatların sayısı yılda 10'a düşürülecek.

Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile Rusya çalışma yasası çerçevesinde, ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde Rus ve üçüncü ülke vatandaşları çalıştırma uygulaması durdurulacak.

Karar gereği, "ABD'nin diplomatik temsilciliklerindeki çalışanların Rusya'da seyahat kurallarını sürekli ihlal etmesi" nedeniyle iki ülke arasında 1992'de imzalanan "Açık Kara" Mutabakat Zaptı feshedildi.

Ayrıca, ABD Başkanlığı ve devlet kurumlarının kontrolü altında olan vakıf ve derneklerin Rusya'daki faaliyetleri durdurulacak.

- ABD'nin 8 vatandaşına Rusya'ya giriş yasağı

ABD'nin 2 Mart'ta bazı Rus vatandaşlarına yönelik yaptırım kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, 8 Amerikan vatandaşına Rusya'ya giriş yasağı konulduğu belirtildi.

Bunların arasında, ABD Adalet Bakanı Merrick Brian Garland, Hapishaneler Federal Bürosu Direktörü Michael D. Carvajal, İç Güvenlik Bakanı Alejandro Nicholas Mayorkas'ın yanı sıra ABD’nin Eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Susan Elizabeth Rice, FBI Direktörü Christopher Asher Wray, Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Danica Haines, Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Eski CIA Direktörü Robert James Woolsey bulunuyor.

GERİLİMİN TIRMANMASINDAN KAÇINMAK İSTİYOPRUZ

ABD'nin, Rusya'ya karşı "düşmanca" eylemlerde bulunduğu ve ikili ilişkileri bozmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, "Washington, yeni jeopolitik gerçeklerde tek taraflı dayatmalara yer olmadığı gerçeğine katlanmak istemiyor." ifadelerine yer verildi.

ABD'ye sağduyu gösterme çağrısı yapıldığı açıklamada, "Aksi taktirde Rusya'da ABD'nin temsilciklerinde çalışan sayısı 300'e düşürülecek." denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu, bizim seçeneğimiz değil. ABD ile gerilimin tırmanmasından kaçınmak istiyoruz. İkili ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki yolları bulmak için Amerikan tarafı ile sakin ve profesyonel diyaloğa hazırız. Ancak gerçek farklıdır. Washington'dan duyduğumuz şeyleri, pratikte farklı görüyoruz. Hiç bir yaptırım dalgasının cezasız kalacağından şüphe olmasın."

BİR MİSİLLEME DE POLONYA'YA

Polonya'nın da 3 Rus diplomatını sınır dışı etme karar aldığı hatırlatılan açıklamada, "Rusya'dan 5 Polonyalı diplomat sınır dışı edilecek." bilgisi verildi.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Xxx 3 ay önce Şikayet Et
  Rusyanin yaptirimi biraz kendi calip kendi oynamak gibi hani rusyaya gelip ne yapsin millet soguk kutuplarda kendileri bile kacip oraya buraya gidiyorlar tatil icin de neyse bakalim ne olcak
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Rusyanın aldığı kararları görünce alçak abdye karşı bizde şu putin kadar olamadık, süper devlet olmakla alakası yok adamlar tam bağımsız evet bizde ülkemiz aleyhine çalışan köstebekler yakaladık ama o ajan papazı verdik ama bizim fetö papazını yine alamadık ve büyük fırsat kaçtı olmaz böyle, google 3-5 milyon tl ceza yazılırmı yazsana 2-3 milyar dolar, halkbankası f35 s400 abd destekli kalkışma bilmemne derken dolar bile oldu 8tl bu millet çok zarar gördü bu abd yüzünden kes 5 milyar dolar ceza dağıt mağdur milletine korkmayın kafirden bu kadar, Allah herşeye muktedirdir.
  Cevapla
 • Ufuk 3 ay önce Şikayet Et
  Değerli arkadaşlar rusyayla birçok alanda menfaatler yakın olduğu için rusyayla yakın görünüyoruz.abd nin ülkemize yıllarca yaptıkları.darbeler,muhtıralar isyanlar çatışmalar toplumumuzu bölmeler.ekonomimizi mahvetmek için oyunlar gelişimimizi engelkemek için türlü türlü oyunlar.şimdi bir düşünün bu müttefikdediğimiz abd yi.hayati silah istersin vernez.yazılımını zaten vermiyor.abd nin silahını alsan ne olacak o kontrol ediyor.altmış yıldan beri bize nükleer santral yaptırmadı.uçak ve araba fabrikalarımızı kapattırdı.böyle bir devletle dost olmak yılanla çuvala gşrmek gibidir.devletlerin çıkarkarı vardır.çıkarı için seni tanımazlar.çok güçlü olmak zorundayız,
  Cevapla
 • Turan 3 ay önce Şikayet Et
  Türk Rus iş birligini olası dostluğunu bozmak için çok çabalıyorlar.
  Cevapla
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  Rus’lar mı dostumuz ? Hiç öyle bir şey hatırlamıyorum aksine meşhur Türk-Rus düşmanlığını hatırlıyorum. Suriye’de 34 askerimizi kim şehit etti ? Zamanında herifler bir tek uçakları düştü diye Ayasofya’yı istedi. Bu mu dostluk ? Bizim dostumuz falan yok kardeşim. Hele ülkeler hiç dost olmazlar. Ruslarla dostuz diyorsun peki biz Libya’da kime karşı mücadele ediyoruz ? Karşı olduğumuz Suriye rejimine kim destek veriyor ? Rejime havadan destek vererek sivilleri bombalayıp kim bizim sınırımıza itiyor ? Ne Rus hayranı varmış bu ülkede ya görende babamızın oğlu sanacak Rusları
  Cevapla
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  Rus ve dostluk sarhoş musun?
  Cevapla
 • asd 3 ay önce Şikayet Et
  zaten bu isimler de rusya'ya gitmek için can atıyordular.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Ceyhan’dan takipçisine çok sert tepki!
Yeni belgeler ortaya çıktı! Medya kuruluşlarını sadece ABD değil Norveç de fonlamış