NATO'dan Rusya'ya Azak Denizi çağrısı

Rusya'nın Azov (Azak) Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına erişimi keseceği iddiaları üzerine NATO2dan önemli bir açıklama geldi.

NATO'dan Rusya'ya Azak Denizi çağrısı
NATO'dan Rusya'ya Azak Denizi çağrısı
GİRİŞ 17.04.2021 10:08 GÜNCELLEME 17.04.2021 10:08
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya'nın Karadeniz'in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yaptığına ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı.

Kerç Boğazı dahil olmak üzere Karadeniz'in bazı kısımlarında Rusya'nın erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyduklarını ifade eden Lungescu, böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini belirtti.

Lungescu, "Rusya'ya, Azov (Azak) Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya'nın Kırım'da, Karadeniz'de ve Azov Denizi'nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna'nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır" ifadesini kullandı.

Rusya'ya gerginliği acilen düşürme, provokasyonu durdurma ve uluslararası taahhütlerine uyma çağrısında bulunan Lungescu, NATO müttefiklerinin, Kırım'ın Rus tarafından yasa dışı ilhakını tanımadığını ve tanımayacağını hatırlattı.

Lungescu, "Ukrayna'nın uluslararası tanınmış sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz" ifadesine yer verdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ufuk 9 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna var gücüyle sanayisini geliştirmek zorunda.yani tusyaya üstün gelebilecek güce ulaşmak zorunda.ozaman dediğini yapabilir.kırım türklerin zaten burada bir türk devleti kurulmalıdır.kırım türk cumhurşyeti.bu topraklarda rusyanın hakkı yoktur.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 9 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna da kendine bir kanal inşa etsin
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  kırımı geri alsın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Deutsche Welle skandalı! Sedef Kabaş'ı tutuklayan hakimi hedef gösterdi
İngiltere'nin suya düşen F-35'i aylar sonra bulundu