Rus tarihçi tarihçiden sözde Ermeni soykırımına tepki: Kurgu!

Rus tarihçi Prof. Dr. Oleg Kuznetsov, 1915 olayları iddialarının kurgu olduğunu belirterek Ermenistan'ın dile getirdiği olayların kurgu olduğunu belirtti

Rus tarihçi tarihçiden sözde Ermeni soykırımına tepki: Kurgu!
Rus tarihçi tarihçiden sözde Ermeni soykırımına tepki: Kurgu!
GİRİŞ 23.04.2021 16:32 GÜNCELLEME 23.04.2021 16:32
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Rus tarihçi Prof. Dr. Oleg Kuznetsov, 1915 olayları iddialarının kurgu olduğunu belirterek "Ermeniler, tarihi ve yasal belgelerle bu propaganda teriminin (soykırım) geçerliliğini doğrulamanın mümkün olmadığını biliyor." dedi.

"ERMENİ TERÖRİZMİ TARİHİ"

Yaklaşık 170 bilimsel çalışmaya imza atan "20. Yüzyılda Uluslararası Ermeni Terörizmi Tarihi" kitabının yazarı Rus tarihçi Kuznetsov, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını, AA muhabirine değerlendirdi.

1. Dünya Savaşı'na katılan ülkelerde ordunun güvenliği için çeşitli tedbirlerin alındığını, Rus Çarlığı'nda da Alman ve Yahudilerin sürgün edildiğini belirten Kuznetsov, "Tüm bunlar düşmanın safına geçilmemesi ve ordunun güvenliğinin sağlanması için yapıldı. Bu, askeri siyasetin bir parçasıdır." ifadelerini kullandı.

Kuznetsov, Ermeni çetelerin bu dönemde Osmanlı'ya karşı faaliyetler sürdürdüğünü hatırlatarak "Doğal olarak Ermeniler, savaş hattına uzak bölgelere sevk edildi. Ermenilerin birçoğu Kuzey Irak’a ve bugünkü Lübnan bölgesine gönderildi. Bu yüzden Osmanlı'nın 1915'te Ermenilere yönelik eylemlerinin sıra dışı olduğunu söylemek fantezidir." diye konuştu.

"JEOPOLİTİK OYUNUN ÜRÜNÜ"

1915 olaylarının soykırım olarak ileri sürülmesinin jeopolitik oyunun ürünü olduğuna işaret eden Kuznetsov, Türkiye’nin 1952’de NATO üyesi olduğuna dikkati çekti.

Kuznetsov, Sovyetler Birliği’nin Ermenileri kullanarak NATO’nun güney kanadını ve Türkiye’yi etkilemeye çalıştığını vurgulayarak "Sovyetler Birliği, küçük milletlerinin milliyetçilik ruhunu kullanarak Orta Asya ve Orta Doğu bölgesini sürekli askeri, siyasi gerilim içinde tuttu ve NATO’nun bu bölgeleri, askeri üs olarak kullanmasını engellemeye çalıştı." dedi.

Soykırım iddialarının da Türkiye'nin NATO üyesi olmasından sonra ortaya çıkartıldığını anlatan Kuznetsov, "Ermenistan Komünist Partisinin merkez komitesi 1962'de sözde soykırımın 50. yılını anmak için karar aldı. Bu andan itibaren Ermeni soykırımı yapıldığına dair propaganda başladı. Bu, Sovyetler Birliği Yüksek Komitesince onaylanan Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’nin bir ürünüdür." ifadelerini kullandı.

ERMENİLERİN TEZİ OLAYLARIN YAŞANDIĞINI DOĞRULAMIYOR

Rus tarihçi Kuznetsov, Ermenilerin, Rus okullarında çok sayıda tez yazdığına, bu tezlerle soykırımın yaşandığını doğrulayamadıklarına dikkati çekerek, "Ermeniler, tarihi ve yasal belgelerle bu propaganda teriminin (soykırım) geçerliliğini doğrulamanın mümkün olmadığını biliyor. Bu yüzden sözde Ermeni soykırımı iddiaları, kurgudan başka bir şey değil." dedi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın 1996'da Ermeni soykırımı iddialarını kabul ettiğini hatırlatan Kuznetsov, bu kararın o zamanın konjonktürü gereği alındığını savundu.

TERÖRÜN ARKASINDA HER ZAMAN RUSYA VARDI

Kuznetsov, terörizmin, Ermeni milliyetçiliğinin ideolojisi olduğuna işaret ederek "Ermenistan devletinin özünde terörizm vardır. Ermeniler, terörü devlet siyasetine taşıdı. Ermenilerin ülkesindeki siyasi partiler arasında görüş farklılığını çözmek için terörden başka bir aracı yoktu." diye konuştu.

Ermeni ihtilalci "Taşnak" Partisi’nin 1890’da Tiflis'te kurulduğunu hatırlatan Kuznetsov, "Ermeni terör arkasında her zaman Rusya vardı." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ERTAN 7 ay önce Şikayet Et
  Sovyetler birliği milliyetçiliği kaşımasaydı şuanda osmanlı ve sovyetler birliği 2 süper güçtü.Bu işten sovyetlerde çok zararlı çıktı.
  Cevapla
 • Ali osman 7 ay önce Şikayet Et
  Tarafsız yorum .helal olsun .
  Cevapla
 • TRT World'e Destek 7 ay önce Şikayet Et
  Asıl soykırım Türklere yapıldı, 1821 yılından itibaren milyonlarca Müslüman vahşice katledildi. TRT World bunları haber yapıyor herkes TRT World videolarına ve kanalına destek olsun, icraat lazım arkadaşlar icraat..
  Cevapla
 • Bir Kul 7 ay önce Şikayet Et
  Bu adam gerçek bir bilim adamı...Türkiye ye davet edilip tv konuşturulmalı
  Cevapla
 • Türk men 7 ay önce Şikayet Et
  Bize değil soykırım iddia edenlere anlatsın.önce Rusya'dan başlasın.
  Cevapla
 • ..... 7 ay önce Şikayet Et
  Şaşırmamak elde değil ,hem de bir rus bu itirafları yapıyor,muhtemel ki kafasıyla sorunu var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da