Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan'dan sözde Ermeni soykırımı açıklaması

Türkiye Ermenileri Patriği, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin, "Bazı ülkelerce gündelik politik amaçlara alet edildiğini görmek bizi üzmektedir.” dedi.

GİRİŞ 23.04.2021 16:46 GÜNCELLEME 23.04.2021 17:59
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, sözde Ermeni soykırımına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Maşalyan, "Halkımızın acısının ve ecdadımızın kutsal anısının bazı ülkelerce gündelik politik amaçlara alet edildiğini görmek bizi üzmektedir. 10 yıllardır bu konunun, parlamentoların gündemine taşınmasının yarattığı gerginlikler, iki halkın yakınlaşmasına hizmet etmemektedir, tersine hasmane duyguları kışkırtarak barışmanın gecikmesine yol açmaktadır. Öncelikle dostluk ve samimiyet köprüleri kurulmalıdır. Ancak böyle bir ortamda tarihi olayların değerlendirilmesi çok daha yapıcı ve tatminkar olacaktır. Üçüncü taraf ülkelerin işte bu yönde teşvik edici bir katkı sunması arzulanmaktadır." dedi.

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan

Maşalyan, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamaya, "Biz de öncüllerimiz olan rahmetli patriklerimiz gibi Türkler ve Ermeniler arasında barış, dostluk ve esenlik dileklerimizi sunmaya devam edeceğiz. Üstünden 106 yıl geçmiş olayları, 1000 yıllık ortak tarihin acı bir istisnası olarak görüp ilişkilerin ortak komşuluk ve kazanç paydalarının üstünde ivedilikle yeniden inşa edilmesini teşvik edeceğiz." diyerek başladı.

Komşu devletler olarak Türkiye ve Ermenistan'ın, yakın coğrafi konumları ve bu konumun getirdiği tarihi tecrübeler göz önüne alındığında, birlikte yaşamayı kader edinmiş durumda olduğunu dile getiren Maşalyan, "İnanıyoruz ki Tanrı'nın iradesiyle Türk ve Ermeni ilişkilerinde kardeşlik ve sevgi ortamını daha da güçlü bir şekilde selamlayacağız. Biz, her iki halkın bu topraklara özgü ve geleneklerinde var olan komşuluk bağlarının Türkiye ve Ermenistan resmi makamları arasında da canlanmasını ümitle bekleyenlerden olmayı tercih ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"6 DEVLETLİ BİR BARIŞ HAVZASI OLUŞTURMA PROJESİ BÖLGEDEKİ HALKLARA 100 YILIN BARIŞINI GETİREBİLİR" 

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, şunları söyledi:

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu vesileyle mesajlar yayımlayan yegane devlet büyüğü oldu. Bu mesajlarda acımızı paylaşan bir ruh ve sürgün döneminde hayatlarını kaybeden halkımız evlatlarının anısına dair bir saygı göze çarpmaktadır. Bize göre bu mesajları gelecekte bir yakınlaşmaya zemin hazırlayabilen olumlu adımlar olarak değerlendirmek yerinde olur. Keşke kendilerinin önerdiği ortak tarih komisyonu oluşturulabilseydi, en az 15 yıllık bir yol alınmış olurdu. Ermenistan ve Türkiye arasında anlaşma protokolleri keşke hayata geçirilebilse, sınırlar açılabilseydi. O zaman Karabağ çatışmasının çözümü de farklı bir mecraya taşınabilirdi. Yine de geç kalındığını düşünmüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kafkasya için önerdiği '6 devletli bir barış havzası oluşturma' projesi, bu bölgedeki halklara 100 yılın barışını getirebilir."

Tarafların daha titiz bir dil kullanarak, ulusal onurları kırıcı ifadelerden imtina etmelerinin, yapıcı diyalogların kurulmasını kolaylaştıracağını vurgulayan Maşalyan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Halkımızın acısının ve ecdadımızın kutsal anısının bazı ülkelerce gündelik politik amaçlara alet edildiğini görmek ise bizi üzmektedir. 10 yıllardır bu konunun, parlamentoların gündemine taşınmasının yarattığı gerginlikler, iki halkın yakınlaşmasına hizmet etmemektedir, tersine hasmane duyguları kışkırtarak barışmanın gecikmesine yol açmaktadır. Öncelikle dostluk ve samimiyet köprüleri kurulmalıdır. Ancak böyle bir ortamda tarihi olayların değerlendirilmesi çok daha yapıcı ve tatminkar olacaktır. Üçüncü taraf ülkelerin işte bu yönde teşvik edici bir katkı sunması arzulanmaktadır. Büyük yıkımlara yol açan savaşlar ve insan haklarını tehdit eden kavgalar son bulsun; hiçbir ırk, millet ve din farkı gözetmeden tüm insanlığın gelişmesi ve bereketi için Tanrı'nın sevgisi, merhameti ve inayeti sonsuza dek hüküm sürsün."

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili bir mesaj paylaştı.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Sahak Maşalyan'a geçmişte yaşanan acıların gündelik politik amaçlara alet edilmemesi gerektiğini ifade ettiği için şükranlarımı sunuyorum. Bu topraklarda barış ve huzur içinde kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Biz birlikte Türkiye'yiz." 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 96
 • Yakub 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede kimlerin Ermeni ve Hristiyan olduğu kimliklere yazılmalı. Pkk da ölenlerin yarısı Ermeni asıllı sünnetsiz çıktı. Üstelik Türk pasaportuda var. Uluslararası ülkerin bize yardım etmeyeceğini ispatlar çünkü adamların diyeceği tek kelime şu bu senin vatandaşındır banane! Kimin hangi ırktan kim hangi inançtan olduğu belli olsun inşaAllah.
  Cevapla
 • nizipli27 7 ay önce Şikayet Et
  eğer BİZ TÜRKLER soykırım yapmış olsaydık şuan yeryüzünde bir tane ermeni kalmazdı!
  Cevapla
 • YAVUZ***** 7 ay önce Şikayet Et
  Papaz papaz eveleme geveleme..söylesene neden soykırım yok diyemiyorsun.sizi cakallar....abd ingiliz yunan gelse ,,,gene aynısını yaparsınîz kimse tabiatına karşı koyamaz.....kur an da yazar.bunlardan bize dost llmaz
  Cevapla
 • Altuğ 7 ay önce Şikayet Et
  Lafı dolambaçlı yoldan etmiş özet geçeyim: Türkler soykırım yaptı ama bunu diyemiyorum keyfimiz bozulur anlayın işte demiş
  Cevapla
 • ALİ 7 ay önce Şikayet Et
  Sn patrik önce ermenistana kuvvetli bir msj sonra abd fransa kanada gibi ülkelerdeki ermeni diasporasına da ne yapmaya çalışıyorsunuz de....sonra Türkiye her zaman dost elini inan uzatacaktır.tahrik kışkırtma hep ermenistanı yönetenlerin eliyle yapılmaktadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP'den sürpriz adım: Hiçbir ülkücü bunu kabullenemez
Trabzonspor, Kouassi ile prensipte anlaştı!