National Interest: ABD artık Türkiye'nin eylemlerini yönetemiyor ve saldırganlaşıyor

ABD'nin azalan gücünün anlatıldığı bir makalede, Türkiye ile yaşanan krizlerde Ankara'nın dik duruşundan da uzun uzun bahsedildi.

National Interest: ABD artık Türkiye'nin eylemlerini yönetemiyor ve saldırganlaşıyor
National Interest: ABD artık Türkiye'nin eylemlerini yönetemiyor ve saldırganlaşıyor
GİRİŞ 29.04.2021 15:05 GÜNCELLEME 30.04.2021 09:05
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

National Interest'de (NI) yayımlanan bir analizde, Türkiye-ABD ilişkisindeki krizler ve Washington'ın tutumu ele alındı.

İki ülke arasındaki gerilim başlıklarının tek tek incelendiği makalede, ABD'nin agresif tutumunun kaynağı olarak, Washington'ın Türkiye'nin eylemlerini yönetememesi gösterildi.

Analizde, ABD'nin azalan gücü de anlatılırken buna çeşitli örnekler verildi.

ABD ile Türkiye arasında siyasi, askeri ve ekonomi alanlarında ciddi krizler var.

İşte analizin çevirisinin tamamı;

"ABD'nin oybirliğiyle küresel bir koalisyon kurabileceği günler geride kaldı. Mesela bugün Amerika, aslında rekabet etmeye çalıştığı Rusya ve İran ile paylaşmak zorunda olduğu YPG milislerine güvenmek zorunda kalıyor.

"BERLİN ABD'Yİ DİNLEMİYOR"

Mesela; Washington'ın Kuzey Akım 2 üzerinden Almanya'ya yaptırım tehditleri uygulamaya çalıştığı doğal gaz boru hattı, Almanya'yı projeyi Rusya ile tamamlamaktan uzaklaştırmıyor.

"HİNDİSTAN, TÜRKİYE'YE YAPTIRIMLARININ BİR İŞE YARAMADIĞINI GÖRDÜ"

Dahası, Türkiye'nin "Yaptırımlar Yoluyla Düşmanlarla Mücadele Yasası (CAATSA)" yaptırımlarından nispeten zarar görmeden çıktığını gören Hindistan, Washington'ın uyarılarına rağmen S-400'lerini satın alma işlemini tamamlama konusunda kendini artık daha cesaretli hissediyor.

S-400 bataryaları Ankara'daki Mürted Hava Üssü'ne inmişti.

"ÇİNLİ DELEGELER, ABD'DE ABD HEYETİNİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ"

Mesela; Amerika'nın Pasifik'teki caydırıcılığının ciddi şekilde sorgulandığı bir zamanda Çinli delegeler, Amerikan mevkidaşlarını Amerikan topraklarındaki bir zirvede ABD'nin eylemlerinin sonuçları hakkında küçük düşürmeyi başarıyor.

ABD ile Çin heyetleri arasında atışma

"ABD ARTIK TÜRKİYE'NİN EYLEMLERİNİ YÖNETEMİYOR"

Mevcut ABD-Türkiye ilişkisindeki atılan adımları, S-400'lere bağlamak da yanlış bir yargı. Geleneksel olarak, Amerika'nın algılanan çıkarları ile Türkiye'nin Orta Doğu'daki güvenlik endişeleri çatıştı. Washington'ın Türkiye'nin eylemlerini yönetememesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan hayal kırıklığı, Washington'ın cezalandırıcı bir yaklaşım benimseme arzusunu artırdı.

"TÜRKİYE'Yİ "EVCİLLEŞTİRME" POLİTKASI İŞE YARAMAYACAK"

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Suriye içinde hatta Irak ve Kafkasya'da düşüş gösteren Amerika ve dünya düzenine karşı istikrarlı tutumu göz önünde. Biden yönetiminin Türkiye'yi "evcilleştirme" girişimlerinde bulunmasının ana nedeni bu. Ama bu adımlara rağmen Türkiye, büyük olasılıkla Washington'ın istediği sonuçları yine vermeyecektir.

Türkiye bölgesinin oyun kurucusu oldu.

"SOYKIRIM KARARI DA ABD'YE NEFRET DIŞINDA BİR ŞEY KAZANDIRMAYACAK"

Biden'ın Türkiye'ye zarar vermek için geriye kalan tek kurşunu olan "soykırım"ı tanınması da Türkiye'deki Amerikan karşıtı duyarlılığın artmasına hizmet edecek ve ABD'ye bundan başka hiçbir şey kazandırmayacaktır.

"ABD KABUL ETMELİ, TÜRKİYE KARŞISINDA SINIRLI GÜCÜNÜZ VAR"

Çin, ekonomik ve siyasi refahını tehdit eden küresel hegemon olarak Amerika'nın yerini almaya hazırken, belki de Washington'daki politika yapıcıların; Türkiye gibi müttefiklere karşı artık Amerikan gücünün sınırları olduğunu kabul etmesi gerekiyor."

KAYNAK: HABER7, M5
YORUMLAR 107
 • İslam Birliği 2 yıl önce Şikayet Et
  2023 seçimleri çok önemli, herkes Sabır Meşhur videolarını çevresine yaysın, haçlılar sosyal medya ile gençlerimizi esir almış devlet ve İslam düşmanı haline getiriyor, Cehapeyi ele geçirmiş 10 Aralık Hareketi eğer 2023 seçimlerini kazanırsa ülkemiz elden gidecek, ülkemizi bölecek bir anayasa hazırladı 10 Aralık Hareketi, tehlike çok büyük UYANIN..
  Cevapla
 • Hekim 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD haydut hırsız devlettir
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd=Kıraathanesi. Bu kadar.
  Cevapla
 • . Merani 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika ve biden denilen ermeni lobicisi teröristleri artik bunu iyi bilmeleri gerekir dünya eski dünya degil birkactane lobici denilen yalancilara artik kimse inanmiyor amerika yalanci lobicilerin sayesinde kendisine düsman kazanmaktan baska sey yapmiyor amerikanin mütefikleri teröristler ve lobicilerle nereye kadar vardi ülkeleri kendinden uzaklastirdi amerikanin gücü biti.
  Cevapla
 • Meltem 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerli ve milli politikalar meyvelerini vermeye başladı... Ermeni soykırımını tanıma, Biden'ın Türkiye karşısında çaresizliğinin işaretidir...Hedef tam özgürlük inş....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kentsel dönüşüme destek kararları açıklandı
MHP'li başkan adayının seçim şarkısı gündem oldu! Sosyal medya yıkılıyor