Son dakika haberi: Koronavirüsü bitirmek için ABD'den bomba hamle!

Son dakika: Dünyada aşıların patent konusu tartışılırken Washington Yönetimi aşılardaki fikri mülkiyet hakkından feragat edilmesine destek verdiği duyuruldu.

Son dakika haberi: Koronavirüsü bitirmek için ABD'den bomba hamle!
Son dakika haberi: Koronavirüsü bitirmek için ABD'den bomba hamle!
GİRİŞ 06.05.2021 00:10 GÜNCELLEME 06.05.2021 02:13
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Dünya Covid-19'un pençesinde cebelleşirken, aşıların patent haklarından feragat edilmesi de gündemdeki yerini koruyor. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yazılı açıklamayla Washington Yönetimi'nin aşılardaki fikri mülkiyet hakkından feragat edilmesine destek verdiğini duyurdu.

ŞİRKETLERİN PATENT HAKLARINDAN VAZGEÇMESİ İSTENDİ!

ABD Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Katherine Tai Twitter'dan yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu küresel bir sağlık krizi ve COVID-19 pandemisinin olağandışı şartları, olağan dışı tedbirleri de gerekli kılıyor. Yönetim (Washington) fikri mülkiyet haklarının korunmasına fazlasıyla inanıyor, fakat pandemiyi bitirmeye hizmet için COVID-19 aşılarına yönelik bu korumalardan feragat edilmesine destek veriyor."

ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü'nde fikri mülkiyet haklarına ilişkin yürütülen müzakerelere aktif şekilde katılacağını vurgulayan Tai, "Bu görüşmeler, kurumun mutabakat temelli doğası ve meselenin karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda, zaman alacaktır" mesajını aktardı. 

Amerikan yönetiminin hedefinin mümkün mertebe en hızlı şekilde en fazla insana güvenli ve etkili aşının ulaştırılması olduğunu belirten Katherine Tai, özel sektörle ve olası ortaklarla çalışarak, aşı üretimi ve dağıtımını artırma yolundaki çabalarını güçlendirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

BAŞKAN ERDOĞAN DÜNYAYA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'daki iki Türk bilim insanının ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri sevinçle takip ettiklerini aktararak, "Ancak burada bir hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de birinde insan deneylerine başladığımız toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız." diye konuşmuştu.

BİONTECH KURUCUSU UĞUR ŞAHİN KARŞI ÇIKMIŞTI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugün düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu ancak bu konuda bir karar alınmadığını belirtmişti.

Alman ilaç firması BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin ise Kovid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetten vazgeçmenin doğru bir yol olmadığını, bunun yerine üretim lisansları verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Halk 1 ay önce Şikayet Et
  Bu cağrıyı gavurun aşısı için değil de kendi aşımız için yapsaydık keşke ama gel gör ki yerli aşı da yerli oto gibi ertelenip duruyor.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  İçimizdeki gevurlarin yüzunden erteleniyor.hükümet ne yapsa kötüleyen bir zihniyet var
  Cevapla
 • sezayi 1 ay önce Şikayet Et
  sağlık bilimi insanlığın ortak malı olmalıdır.tüm dünyada sağlık ücretsiz yapılmalıdır.eğer insanlık tan barıştan söz ediyorsak.yaşam insanlar arasında ülkeler bazında alt ve üst var.orta yok.insanlığı kaybettik.zengin olsan ne fayda.biz ülke olarak bunun öncülüğünü yapabilecek kadim geçmişe sahibiz.yeni dünya düzenini insanlık üzere oluşturmalıyız.
  Cevapla
 • Selman 1 ay önce Şikayet Et
  Neden?
  Cevapla
 • Soydan Özbay 1 ay önce Şikayet Et
  Biden pisliği bence Eylülde kendi aşımızı piyasaya ücretsiz süreceğimizi bildiğinden kendisi bu hamleyi yapmak zorunda hissetti
  Cevapla
 • yunus 1 ay önce Şikayet Et
  sana göre bütün dünya bizim etrafımızda dönüyor hayal dünyasında yaşıyorsun
  Cevapla
 • Necmi 1 ay önce Şikayet Et
  Soydan sen gerçekten kendi aşkımızın Eylül de çıkacağına inanıyormusun ben Nisan diye hatırlıyordurum
  Cevapla
 • Akif Armutçu 1 ay önce Şikayet Et
  siz yaptınız virüsü. laboratuar ürünü virüsünüz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran’da dijital para üretimi nükleer tesisin faaliyetlerini durdu
Sezgin Baran Korkmaz açıklaması! Türkiye harekete geçti