Seçimin galibi belli oldu! Sırada İngiltere'den bağımsızlık referandumu var

İskoçya’da genel seçimleri, bağımsızlık referandumu için söz veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.

Seçimin galibi belli oldu! Sırada İngiltere'den bağımsızlık referandumu var
Seçimin galibi belli oldu! Sırada İngiltere'den bağımsızlık referandumu var
GİRİŞ 09.05.2021 02:41 GÜNCELLEME 09.05.2021 02:41
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Birleşik Krallık'a bağlı İskoçya’da halk, genel seçimler için sandık başına gitmişti. Genel seçimlerin kazananı, bağımsızlık referandumu için söz veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) oldu. Oyların sayılmasına devam edilirken İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) en az 63, İngiltere ile birlik yanlısı İskoç Muhafazakarları’nın 31, İşçi Partisi’nin 22, Yeşiller’in 9 ve Liberal Demokratlar’ın 4 sandalye kazanmasının beklendiği duyuruldu.

SNP lideri ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon

JOHNSON’A UYARI: 2’İNCİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNU ENGELLEME

SNP lideri ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon zafer konuşmasında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı 2’inci bağımsızlık referandumunu engellememesi yönünde uyararak, böyle bir hareketin İskoç halkının demokratik istekleri ile ters düşeceğini belirtti. Sturgeon, "Başaramayacaksınız, İskoçya'nın geleceğine İskoç halkı karar verecek" dedi.
Referandumun zamanlaması hakkında Johnson dahil herhangi bir İngiliz politikacının değil, yalnızca İskoç Parlamentosu'nun konuşabileceğini dile getiren Sturgeon, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının ardından İskoçya halkının kendi geleceğine karar verme hakkına sahip olması gerektiğini söyledi. Sturgeon, SNP’nin bugüne kadar yapılan seçimlerde en yüksek oyu aldığına vurgu yaparak, bunun "olağanüstü ve tarihi bir başarı" olduğunu kaydetti.

JOHNSON: REFERANDUM YAPILMASI SORUMSUZ VE PERVASIZCA OLUR​

Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, salgının ardından referandum yapılmasının "sorumsuz ve pervasızca" olacağını ifade etmişti.

YEŞİLLER İLE İŞ BİRLİĞİ YAPARAK YENİ BİR REFERANDUM KARARI ALINABİLİR

SNP, seçimleri kazanması durumunda bağımsızlık referandumuna gideceğini söylemişti ancak referandum için 1998 tarihli İskoçya Yasası'nın 30’ncu maddesi uyarınca İngiliz Parlamentosu’ndan izin alınması gerekiyor. SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gerekli olan en az 65 sandalyeye ulaşamasa da diğer bir bağımsızlık yanlısı parti olan Yeşiller ile iş birliği yaparak yeni bir referandum kararı alabilecek.

2014’TEKİ REFERANDUMDA BAĞIMSIZLIK REDDEDİLMİŞTİ

2014'te yapılan bağımsızlık referandumunda İskoçlar, yüzde 55 oy oranı ile bağımsızlığı reddetmişti. Bu sonuçta merkezi hükümetin, bağımsız bir İskoçya'nın AB üyesi olamayacağı tehdidinin etkili olduğunu savunan SNP, Brexit'le durumun değiştiğini ve yeniden referanduma gidilmesi gerektiğini ifade etmişti.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
iskoçya
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Yani 1 ay önce Şikayet Et
  Bir nehirde balıklar kavga ediyorsa, bilinki oradan İngiliz geçmiştir diye bir söz vardır. İngiliz türkislam düşmanlığının başını çeken hain kalleş bir dosttur. Ne demişti rahmetli Ozan Arif.! "Kalleş dosttan gözüm yıldı, düşman merdin aşığıyım.!"
  Cevapla
 • Nobut 1 ay önce Şikayet Et
  Inşaallah paramparça olurlar.
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Oh canıma değsin dünyanın başına bela alçak ingilizler yok olup gidersiniz İNŞAALLAH !..
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 1 ay önce Şikayet Et
  Iskoclar ile irlandalilar ingilize karşı çok mücadele ettiler, hep yenildiler. Sonunda Irlanda kazandi. Galler halkı ise zaten tam asimileyle artık artık İngiliz oldular. Ama iskoclar hâlâ direniyor. Aferin.
  Cevapla
 • Ayazagalı 1 ay önce Şikayet Et
  Oyunun Avrupa veya Amerika toprak ların da oynanması ortadogu ve bizim icin herzamanki huzur demektir. Onun icin herturlu fıkır ayrılığını destekliyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bloomberg'den Biden-Erdoğan görüşmesi öncesi manipülasyon
Deniz salyası Çanakkale Boğazı'nı baştan aşağı sardı