ABD Başkanı Biden Netanyahu ve Abbas ile telefonda görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden Netanyahu ve Abbas ile telefonda görüştü
ABD Başkanı Biden Netanyahu ve Abbas ile telefonda görüştü
GİRİŞ 15.05.2021 22:02 GÜNCELLEME 15.05.2021 22:52
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bir kez daha İsrail'e destek vererek, bölgedeki gerilimden dolayı Hamas'ı suçladı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ve Netanyahu'nun bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

BIDEN HAMAS'I SUÇLADI

Açıklamada, "Başkan Biden, Hamas ve Gazze'deki diğer terör gruplarının roket saldırılarına karşı İsrail'in kendini koruma hakkına güçlü desteğini bir kez daha dile getirdi. Biden, İsrail'deki şehir ve bölgelere yönelik bu rastgele saldırıları kınadı." ifadelerine yer verildi.

ABD basını AP ve Aljazeera'nın ofislerinin bombalanmasını böyle gördü

Biden ve Netanyahu'nun ABD'nin bölgedeki aktörler ile diplomatik diyaloğu da ele aldığı belirtilen açıklamada, "Başkan Biden, şu andaki çatışmaların, aralarında çocukların da bulunduğu İsrailli ve Filistinli sivillerin yaşamına mal olduğunu not etti." bilgisi verildi.

Medyayı hedef alan İsrail'e AP, Aljazeera ve Beyaz Saray'dan tepki!

- AP'NİN OFİSİNİN DE YER ALDIĞI BİNANIN VURULMASINI KINAMADI

İsrail'in saldırıları sonucunda bu sabah Associated Press'in (AP) de ofisinin bulunduğu binanın yerle bir olmasına ilişkin bir kınamanın yer almadığı açıklamada, "Başkan Biden, gazetecilerin güvenliği ve emniyeti konusundaki endişelerini dile getirdi ve bu kişilerin korunması gerektiğinin altını çizdi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Biden'ın İsrail'deki toplumlararası şiddete yönelik endişelerini ve sükunetin sağlanmasına desteğini dile getirdiği belirtilerek, Kudüs ve Batı Şeria'daki olaylara ilişkin şunlar kaydedildi:

"Biden ve Netanyahu Kudüs'te şu anda artan gerilimi de görüştü ve bu kentin, tüm inançlardan ve arka plandan kişilerin barışçıl bir şekilde birlikte yaşadığı bir yer olmasına yönelik ortak arzularını dile getirdi. Başkan Biden, Batı Şeria'daki şiddetli çatışmalar hakkındaki endişelerini dile getirdi. Biden, Filistin halkının hak ettikleri haysiyet, güvenlik, özgürlük ve ekonomik fırsatlara sahip olmasının sağlanmasına yönelik adımları ve iki devletli çözümü desteklediğini bildirdi."

Açıklamada, iki liderin, gelecek günlerde iletişimde kalınması konusunda da mutabık kaldıkları ifade edildi.

ETANYAHU’DAN BIDEN’A “ABD’NİN SARSILMAZ DESTEĞI” İÇİN TEŞEKKÜR

Biden ile görüşmede Netanyahu, Biden'a "sarsılmaz desteği" için teşekkür etti. İsrail'in Gazze'de can kaybını sınırlandırmaya çalıştığı konusunda Biden'a güvence veren Netanyahu, İsrail'in Gazze’ye düzenlendiği saldırılarda sivillere zarar vermekten kaçındığını ve savaş uçaklarının bombalamadan önce binaların tahliye edilmesi için süre tanıdığını söyledi.

Biden’ın, Netanyahu’nun ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve İsrail'le ilişkilerden sorumlu Hüseyin eş-Şeyh sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Abbas'ın Biden'dan telefon aldığını duyurdu. Görüşmede, Abbas ile Biden'ın Filistin'deki son gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
mahmud abbas
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • hacı emmi 8 ay önce Şikayet Et
  dünya yahudilere çalışıyor ndden kınasın ki?
  Cevapla
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  Haber yaparken lütfen "Başkan Biden" diye haber yapmayalım. Biden, bizim başkanımız değil, ABD'nin başkanı. ABD Başkanı olarak belirtelim. Sonra adamlar kendilerini herkesin başkanı zannediyorlar.
  Cevapla
 • meraci83 8 ay önce Şikayet Et
  Büyük şeytan küçük kardeşi şeytana destek vermiş.Büyük it kardeşi küçük ite destek vermiş.
  Cevapla
 • Rüstem 8 ay önce Şikayet Et
  Mahallerinizi, sehirlerinizi ulkelerinizi ele geçireceğiz, öyle silahla falan değil sizin evinizde sizden çok olacağız sonra demokrasi dediğiniz ucube sistem ile ulkelerinizde önce devlet olacağız sonra tüm mazlumlarin beklediği ses olacağız.
  Cevapla
 • Nazmi Kul 8 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hakaret dilinin mucidi: Söyleyene değil söylete bak!
676 lira daha fazla ödenecek! Çalışanlar dikkat