Dünyayı ayağa kaldıran rapor: Virüsün kaynağı belli oldu!

Wall Street Journal gazetesinin yayınladığı ABD istihbarat raporuna göre, Çin'de 3 araştırmacının Kasım 2019’da hastanede Kovid-19’a benzer belirtiler nedeniyle tedavi gördüğü iddia edildi. Çin ise iddiaları reddetti.

GİRİŞ 25.05.2021 07:35 GÜNCELLEME 25.05.2021 12:19
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

ABD’nin bir istihbarat raporunda, Çin’de Vuhan Viroloji Enstitüsü’nden (WIV) 3 araştırmacının, ülkenin yeni tip koronavirüs salgınını açıklamasından aylar önce, Kasım 2019’da hastanede Kovid-19’a benzer belirtiler nedeniyle tedavi gördüğü iddia edildi. ABD raporu, koronavirüsün kökenine dair tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Trump’a 22.9 milyonluk dolarlık 'Çin virüsü' davası

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbarat raporuna dayandırdığı haberinde, raporun araştırmacıların sayısı, hastalığın zamanlaması ve hastane ziyaretleri hakkında yeni ayrıntılar sunduğuna yer verdi.

NET KANITLAR SUNULMALI

Gazeteye konuşan ve adlarını gizleyen bazı yetkililer, söz konusu istihbaratın araştırmacıların koronavirüse yakalanıp yakalanmadığına dair daha net kanıtlar sunması gerektiğini söyledi. Bazı yetkililer ise raporun konuyla ilgili en güçlü ve sağlam istihbaratlardan biri olduğuna inandıklarını belirtti.

Raporun Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19’un kökenlerine soruşturmanın yeni aşamalarını ele alacağı toplantısından önce sızdırılması dikkat çekti. DSÖ, geçen şubat ayında Kovid-19’un WIV laboratuvarından sızdığı iddialarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

'İKNA OLMADIM'

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci’nin koronavirüsün doğal olarak geliştiğine “ikna olmadığını” açıklaması da salgının başından beri devam eden virüsün laboratuvardan sızdığına dair tartışmayı alevlendirdi. Fauci, “Buna (virüsün doğal olarak geliştiğine) ikna olmadım, ne olduğunu elimizden gelen en iyi şekilde bulmaya devam edene kadar Çin’de neler olup bittiğini araştırmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÇİN'DEN YANIT GELDİ 

Çin Dışişleri Bakanlığı ise, WSJ haberine yanıt olarak yayınladığı açıklamada söz konusu iddiayı yalanladı. Bakanlığın açıklamasında “ABD laboratuvar sızıntı teorisini yutturmaya devam ediyor. ABD kaynağı gerçekten bulmakla ilgileniyor mu yoksa dikkat mi dağıtmaya çalışıyor?” ifadesi yer aldı.

TRUMP'A DAVA 

Öte yandan eski ABD Başkanı Donald Trump, görev süresi boyunca pek çok kez virüsün yayılmasından dolayı Pekin’i suçlamıştı. Çin, Amerikan Sivil Haklar Koalisyonu, Trump’a Kovid-19 virüs salgını sürecince kullandığı “Çin virüsü”, “Vuhan virüsü” gibi ifadeleri nedeniyle dava açtı.

Davada, Trump’ın Asyalı Amerikalılarda duygusal sorunlara yol açtığı gerekçesiyle, ABD’de yaşayan her Asyalı için 1 dolar, yani 22.9 milyon dolarlık tazminat talep edildi.

YORUMLAR 20
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  coronnın çıkışın ı ben soyleyim size gecen yil cinden gelen türk bana anlatti cin hükümeti oradaki bazi BÜYÜK ŞİRKETLERE EL KOYMUŞ O ŞIRKET SAHIPLERIDE HÜKUMETE KIZIP BU VIRÜSÜ URWTIP HAYVALARA ENJEKTE EDIP INSANLARA YEDIRMISLER BEN TAKSICIYIM ADAM BANA ANLATTI ORADA YASIYOR PEKINDE .
  Cevapla
 • Halktan biri 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam kardeşim virüsü senin gibi dağıttılar diyelim ama Virüs nasıl ortaya çıktı onu nasıl ürettiler ? Buraya kadar senin dediğin gibi olsun lakin senin deyimine göre dağıtım bu şekilde olmuştur. Asıl bulunması gereken bu virüsün nasıl üretildiği ve o şirket sahiplerinin bu virüse nasıl ulaştığı önemli ! Senin o taksici de bizim Kuaför Ayhan gibi virüsün kaynağını Amerika uçakla değıtmış yaaaa demesine benziyor
  Cevapla
 • Greenpeace 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin de üretildiği ve Çin'in bu süreçte hem ihracat hemde aşı üretip ülkelere satarak bu işi organize ettiği kesin gibidir.Önce Çin de başladı sonra İtalya en büyük yarayı aldı ve tüm ülkeler etkilendi.Çin'e büyük yaptırımlar getirilmeli,ambargo uygulanmalıdır.
  Cevapla
 • enes 1 yıl önce Şikayet Et
  fauci wuhanda ki laboratuvarı çalıştıran kısi zaten , bunlarin yatacak yeri yok
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün Dünya ülkeleri bir araya gelip bu Cinli yaratiklari en agir sekilde Ambargo uygulamali . Cin virüsü ile Dünyaya verdikleri zarar bunlara ödettirilmeli.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüsün Asıl Kaynağı Amerika.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'nın Türkiye inadı pahalıya patlayacak!
Beş büyükler İstanbul'a yenildi! 100 yıllık rakipler nal topladı