Hafter, her yerden kuşatılmış durumda

Güvenlik kaynakları, Hafter’in sonunun geldiğini belirterek Libyalı birçok aşiret liderinin darbeciden rahatsız olduğunu ifade ediyor.

Hafter, her yerden kuşatılmış durumda
Hafter, her yerden kuşatılmış durumda
GİRİŞ 28.05.2021 06:31 GÜNCELLEME 28.05.2021 06:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bir yandan kendisine bağlı unsurlar arasındaki çatışmalar, diğer yandan Uluslararası Ceza Mahkemesince (UCM) savaş suçlarıyla yargılanma tehlikesi altında olan Halife Hafter, Libya’da sıkıştı. Libya’nın doğu bölgesinde varlığını sürdürmeye çalışan Hafter, şimdi de sözde Genelkurmay Başkanı Abdul Rezzak en-Naduri’ye karşı kendini korumaya almak ve saf dışı edilme tehlikesinden kurtulma gayesinde olduğu yorumları yapılıyor.

Hafter’in sonunun geldiği belirten güvenlik kaynakları, Hafter’in uluslararası desteği kaybettiğini işaret ederken, Libyalı birçok aşiret liderlerinin Hafter’den rahatsız olduğunu ifade ediyor. Hafter güçlerinin arasındaki iç çekişmenin de ayyuka çıktığını aktaran kaynaklar, Hafter’in Libya’da “tek adam” olma hayallerinin çöktüğünü ve sonunun geldiğini belirtiyor.

BASKI ARTMAYA BAŞLADI

Güvenlik kaynaklarınca Hafer’in oldukça buhranlı bir dönemden geçtiğini aktarılırken, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları ile yargılanma ihtimalinin giderek artması ve hakkında savaş suçu işlemekten ABD’de açılan en az iki dava bulunmasının Hafter’i en çok zorlayan hususlar olduğu belirtiliyor. Ayrıca Hafter’in yüzbaşı rütbesiyle komutanlık yapan iki oğlu Saddam Hafter ve Halid Hafter’in de savaş suçuna karıştığına dikkat çekiliyor.

Türkiye Gazetesi

YORUMLAR 2
  • petrolcü 3 yıl önce Şikayet Et
    aynen pkk yı sıkıştırdığmız gibi. hainlerin bu dünyada içecek suyu yiyecek yemeği olmasın...
    Cevapla
  • osman 3 yıl önce Şikayet Et
    chp üzülecek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan Gazze hakkında önemli açıklamalar
AB'den son dakika İsrail uyarısı! İlk kez kabul ettiler