Uluslararası basın Taksim Cami'nin açılışından rahatsız oldu

Taksim Cami'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılan açılışı, dünya basınında da geniş yer buldu. Yabancı basın, açılışın Gezi Parkı eylemlerinin 8. yıldönümüne denk gelmesine vurgu yaptı.

GİRİŞ 29.05.2021 10:48 GÜNCELLEME 31.05.2021 08:09
Bu Habere 324 Yorum Yapılmış

Çeviri: Erkan Talu

İstanbul Taksim'de yeri 27 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gösterilen, temeli de 17 Şubat 2017'de atılan cami, cuma namazının ardından hizmete açıldı.

Açılışın ardından toplanan kalabalığa seslenen Erdoğan, Taksim'e bir camii yapma fikrinin 93 Harbi'ne dayandığını söyleyerek, 150 yıllık süre boyunca yaşananları anlattı.

Açılış, Gezi kalkışmasının 8 yıl dönümünde gerçekleştirildi.

Alman basınından Taksim Cami'nin açılış gününde provokatif haberAlman basınından Taksim Cami'nin açılış gününde provokatif haber

GEZİ'YE ve LAİKLİĞE VURGU YAPTILAR

Gezi Parkı protestolarının olduğu dönemde Taksim'e karargah kuran ve hükümeti yıkmak için yayınlar yapan uluslararası basın, tarihi açılıştan rahatsız oldu.

İngiliz The Guardian ve BBC, Amerikan Washington Post, Fransız France24, İspanyol El Periodico, Katar merkezli Al Jazeera ve İsveçli Expressen, Erdoğan'ın simge meydan Taksim'deki camii açılışını Gezi Parkı Eylemleri üzerinden gördü.

Al Jazeera: "Erdoğan, İstanbul'un Taksim Meydanı'nda cami açtı. Binlerce kişinin katıldığı açılış, 2013 yılında Gezi Parkı yakınlarında başlayan hükümet karşıtı kitlesel protestoların yıl dönümüne denk geldi."

The Guardian: "Erdoğan, Gezi Parkı protestolarının yıl dönümünde İstanbul'da laik tarihe sahip meydandaki tartışmalı camiyi açtı. Modern şehrin kalbindeki ibadethane, yaklaşık 20 yıldır Atatürk'ün laik mirasını yıkmak için çalışan ve Türkiye'ye kendi damgasını vuran dindar Erdoğan için uzun zamandır bir hayaldi."

BBC: "Erdoğan, İstanbul Taksim Meydanı'ndaki tartışmalı caminin açılışını yaptı. Camii, laik Türk cumhuriyetinin sembolü olarak görülen bir kamusal alanın yanında belirgin bir şekilde öne çıkıyor."

Washington Post: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma günü,  İstanbul'un Taksim Meydanı'nda, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin sembolü haline gelen "bir Müslüman ibadethanesi inşa etme arzusu"nu yerine getiren yeni bir caminin açılışını yaptı. Camiinin yapıldığı yer; 2013'te hükümetin bitişikteki Gezi Parkı'ndaki inşaat planlarının ateşlediği kitlesel hükümet karşıtı protestoların da yapıldığı meydan..."

France24: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Taksim Meydanı'ndaki caminin açılışını yaparak, hükümetini sarsan protestoların başlamasından 8 yıl sonra bölgenin manzarasını değiştirdi."

El Periodico: "Erdoğan, laik İstanbul'un kalbinde bir caminin açılışını yaptı. Taksim, onlarca yıldır laik hareketin simgesel bir noktası ve aynı zamanda mevcut İslamcı hükümete karşı kitlesel protestolara sahne olan bir meydandı."

Expressen: ''Yeni cami Erdoğan'ın sembolik zaferi... Gezi Parkı'ndaki kitlesel protestoların 8. yıldönümünde Erdoğan, İstanbul'daki sembol yüklü Taksim Meydanı'nda yeni bir caminin açılışını yaptı. Türkiye uzmanı Paul Levin'e göre, yer seçimi Türkiye cumhurbaşkanının stratejisinin bir parçası olarak kutuplaştırıcı."

KAYNAK: HABER7 / DETAY HABER
YAZDIR
YORUMLAR 324
 • Taksim Kim 4 ay önce Şikayet Et
  BU DA MI GOL DEĞİL ? Alın size
  Cevapla
 • Metin 4 ay önce Şikayet Et
  Yabancı basına ne girdide ne çıkmıyor. Kendi memleketimizde ne açacağımızı birilerine mi soracağız.
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Taksimdeki Kiliseler laikliğe ters degilmi .İslam düşmanları cevap verin.
  Cevapla
 • Karakartal 4 ay önce Şikayet Et
  Hoşşşt itler ürür kervan yürür. Size bizim laikligimizden ya da dindarligimizdan. Size ancak kemik düşer sözde modern avrupa
  Cevapla
 • Muratb 4 ay önce Şikayet Et
  Belki Reis değil ama şunu da inşaallah sizler yazacaksınız" Türk başkan Londranın merkezine de büyük bir Cami açtı"
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Van Gölü'nde büyük tehlike! 10 metresini yuttu...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamaları