Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz

Pentagon, ABD'nin çekilmesinden sonra Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliği için Türkiye ile ön görüşmeler yaptıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki kararına saygı duyduklarını söyledi.

Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz
Pentagon'dan Türkiye açıklaması: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına saygı duyuyoruz
GİRİŞ 10.06.2021 00:49 GÜNCELLEME 10.06.2021 00:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Günlük basın toplantısında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, şartları yerine getirildiği takdirde Türkiye'nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlayabileceği sözlerine ilişkin soruya yanıt veren Kirby, bu açıklamalardan haberdar olmadığını ancak Ankara ile bu konuda görüşmelerinin olduğunu belirtti.

''CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KARARINA SAYGI DUYUYORUZ''

Kirby, "Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vermesi gereken bir karar ve buna saygı duyuyoruz ama tabii ki bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha önce de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi şekilde olursa olsun sadece ABD'nin değil aynı zamanda diğer ulusların da Kabil'de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli olacak." diye konuştu.

Bakan Akar salı günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Afganistan ile ilgili ABD'lilerle görüşüyoruz. Salı günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuştuk, ABD'liler ile heyetler arasında konuşuluyor. Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan'da kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasi, mali ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda kalabiliriz. Şartlarımızla ilgili cevabı bekliyoruz. Bununla birlikte Afgan halkı bizim kardeşimiz. Hedef Afganistan'da sulhu, sükunu sağlamak. Bizim tarihi kardeşliğimiz var. Afgan halkı istediği müddetçe Afganistan'da kalabilmek, yardımcı olabilmek istiyoruz."

ABD, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile anlaşma yapmış ve anlaşma gereğince 1 Mayıs'ta Afganistan'daki askerlerinin tamamını çekeceğini taahhüt etmişti.

20 Ocak 2021'de görevi devralan ABD Başkanı Joe Biden 1 Mayıs'ta tamamen çekilmenin mümkün olmadığını açıklamış daha sonra ise 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar ülkedeki tüm Amerikan askerlerinin çekilmesi talimatını vermişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının verilerine göre çekilmenin yüzde 50'si tamamlanmış durumda.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
pentagon
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • İsmail 3 ay önce Şikayet Et
  Çok saygılılar, maaşallah.
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  İşin yine ameleliğini üstleniyoruz. ABD çıktıktan sonra Türkiye havaalanı vs güvenliği sağlamazsa bir tane Batılı diplomat kalmaz. İyi pazarlık yapılmalı.
  Cevapla
 • erol 3 ay önce Şikayet Et
  bu kemal merale oy verenler özellikle gençler hiç düşünmüyorlarmı ki bu amerika türkiyeyi bir kere daha eline geçirirse birdaha 100 tane tayyip gelse türkiyeye baş kaldırma fırsatı vermeyecek şekilde ülkemizi zincire vuracaklarını .. bilsinlerki türkiyeyi en az 3 e bölecekler . ırakta nasıl iç savaş bitmiyorsa bitmeyecekse türkiyede iç savaş bitmeyecek . abd ve güdümündeki avrupa anadolu topraklarını iliklerine kadar hortumluyacak . ey gençler bilesinizki çoğunuz telef olacak kalanlarınızda çöp bile bulamıyacak aş aramak için . kemal meral onların içimizdeki bir numaralı kollarıdır .
  Cevapla
 • Basri 3 ay önce Şikayet Et
  Pentagon değil PKK bebek katili terör örgütünün finansörü
  Cevapla
 • vatansever 3 ay önce Şikayet Et
  arkayı kollayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'da tarihi gün: Merkel dönemi bitiyor
Tevfik Göksu: İETT tam bir arpalığa dönüşmüş