Türkiye'den Şuşa'ya tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesinin ardından Azerbaycan'a gidecek ve işgalden kurtarılan toprakları ziyaret edecek. Ziyaretin en önemli durağı Şuşa olacak. Erdoğan ve Aliyev burada bir sözleşmeye imza atacak.

GİRİŞ 12.06.2021 19:01 GÜNCELLEME 12.06.2021 19:04
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Asırlar boyu Türk İslam medeniyetinin merkezlerinden biri oldu. Sayısız şair, müzisyen ve mütefekkir yetiştirdi. Kafkasların Anadolu'ya uzanan hattında stratejik konuma sahipti. Azerbaycan'ın 27 Eylül 2020'de başlattığı harekat sonucunda işgalden kurtarıldı.

Şuşa şimdi ilk konuğunu ağırlamaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nin ardından Azerbaycan'a gideceğini söyledi.

Erdoğan, "Önce Fuzuli'ye gideceğiz. Daha sonra İlham Aliyev kardeşimle Şuşa'da buluşarak, Şuşa'da iki ülke olarak aramızda bir sözleşmeyi imzalayacağız" açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE'DEN TARİHİ ZİYARET

Azerbaycan Gümrük Akademisi Öğretim Üyesi Araz Aslanlı tarihi ziyareti değerlendirdi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyareti ve bu çerçevede Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile birlikte Şuşa’yı ziyaret edecek olması tarihi bir olay. Bu hem Şuşa’nın sembolik öneminden kaynaklanıyor hem Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin niteliğinden kaynaklanıyor”

KADİM TÜRK KENTİ ŞUŞA

Kentin yeniden özgürlüğüne kavuşması Azerbaycanlılar için gurur kaynağı.

Azerbaycan Milletvekili Hikmet Babaoğlu, Şuşa'nın İslam dünyasının medeniyet başkenti olduğunu ifade etti. İşgalden kurtarılan Şuşa'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin önemini vurguladı.

“Şuşa Azerbaycan’ın medeniyet başkentidir. Şuşa İslam dünyasının medeniyet başkentidir. Şuşa'da biz manevi değerlerimizi temsil eden camilerimizi işgalden kurtardık. Şuşa'da biz mukaddes topraklarımızı işgalden kurtardık. O yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şuşa ziyareti çok büyük önem taşıyor. Bu sadece Azerbaycan için değil Türkiye ve bütün İslam dünyası için önemli”

Bakü’de Zafer Geçidi - Aralık 2020

KAYNAK: TRT HABER
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ucrun 7 ay önce Şikayet Et
  inşaallah Türk Birliği ardından Büyük İslam Birliği gelir.
  Cevapla
 • İbrahim 7 ay önce Şikayet Et
  Yaşasın Türk devleti.yaşasin turan, yaşasın DEVLET BAHÇELİ,yaşasın R.TAYYİP ERDOĞAN
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 7 ay önce Şikayet Et
  böyle bir liderimizi onunla bununla kıyaslıyorlarya daha basİT kelimeler yazacaktım ama yayınlanmıyor rabbim benim ömrümden sana versin Şen devletimizin milletimizin başından eksik etmesin
  Cevapla
 • xray 7 ay önce Şikayet Et
  Birlik ve dirliğimiz olursa kimse Türkün bileğini bükemez.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Areda Survey'den genel seçim anketi: İşte son rakamlar...
Peygambere hakaret eden Sezen Aksu'yu savunmak İmamoğlu'na kaldı