Şuşa sevinci fotoğrafına YTB özel ödülü

Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda ilk kez verilen YTB Özel Ödülü'nü, Karabağ’ın kalbi Şuşa’yı özgürleştirdiği haberinin yarattığı sevinç fotoğrafı kazandı.

Şuşa sevinci fotoğrafına YTB özel ödülü
Şuşa sevinci fotoğrafına YTB özel ödülü
GİRİŞ 17.04.2021 15:16 GÜNCELLEME 17.04.2021 15:16

2021 yılının en iyi basın fotoğrafları belli oldu. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nda bu yıl ilk kez YTB Özel Ödülü verildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle verilen ödülü kardeş coğrafyada çekilen bir sevinç karesi kazandı.

İlk kez verilen YTB Özel Ödülü'nü, Azerbaycan'da Karabağ’ın kalbi Şuşa’yı özgürleştirdiği haberinin yarattığı sevinç fotoğrafı ile Sabah Gazetesi foto muhabiri Uğur Yıldırım kazandı.

Azerbaycan'ın tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra coğrafi konumu nedeniyle stratejik önem taşıyan Şuşa'nın, 28 yıl sonra 8 Kasım 2020'de işgalden kurtarılması kardeş coğrafyada büyük bir sevinçle karşılanmıştı.

Başkanlığını Coşkun Aral’ın yaptığı TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2021 jürisi yaptığı değerlendirmede, dünya medyasının Karabağ’da yaşananlara kayıtsız kaldığını, bu fotoğrafla Azerbaycan halkının haklı mücadelesine dikkat çekildiği vurgulandı. Yarışmada Ermenistan’ın Karabağ’da Gence kentine yaptığı füze saldırısında bir yakınının ölüm haberini alan kadının acısını aktaran kare de Yılın Basın Fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda 2021 yılında yaşanan olaylara damga vuran 5 bin 188 fotoğraf karesi değerlendirildi.  Yılın Basın Fotoğrafları 2021’de YTB Özel Ödülü kategorisi ile beraber toplam 7 kategoride 28 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisini ödüle layık görüldü. Ödüller Haziran ayında sahiplerine verilecek.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İçişleri Bakanlığı'ndan PKK genelgesi! Esnaflara döviz uyarısı
Erdoğan imzaladı: Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili son dakika kararı!