Yunanistan Türkiye'ye karşı 23 adayı silahlandırdı

Lozan Antlaşması'na göre, Ege Denizi'ndeki 23 ada da gayri askeri statüde yer alıyor. Ancak Yunanistan adalara asker gönderdi, havaalanı inşa edip tank, top, tüfek yerleştirdi. Türkiye, kendisi için risk teşkil eden bu durumu BM'ye taşıdı.

Yunanistan Türkiye'ye karşı 23 adayı silahlandırdı
Yunanistan Türkiye'ye karşı 23 adayı silahlandırdı
GİRİŞ 19.07.2021 17:27 GÜNCELLEME 20.07.2021 12:14
Bu Habere 162 Yorum Yapılmış

Ege Denizi'nde bulunan 23 ada, 1914'te 6 Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesi'ne göre Yunanistan'ın kullanımına verildi. Uluslararası anlaşmalara göre 21 ada, gayri askeri statüde olmalıydı. Ancak Yunanistan, adalara askeri birlikler yerleştirip silahlandırdı. Bu durum iki ülke arasında var olan sorunları daha da arttırdı. Bu durumun, Türkiye'nin güvenliği için tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Yunanistan'dan Türkiye'ye karşı denize nazır üs! Çoban Adası da silahlandırılıyorYunanistan'dan Türkiye'ye karşı denize nazır üs! Çoban Adası da silahlandırılıyor

POTANSİYEL TEHDİT ARTIYOR

Ege'nin kuzeyinde Midilli Adası'na 1 Yunan mekanize tümeni; Limni, Sakız ve Sisam adalarına birer Yunan mekanize tugayı konuşlandırıldı. Taşoz, Semadirek, Bozbaba, İpsara ve Ahikerya olmak üzere toplam 5 adaya da tabur- alay seviyesinde askeri birlik konuşlandırdı.

Yunanistan, Türkiye'ye yönelik jet harekatı için Limni ve Midilli Adası'na havaalanları inşa etti ve buralara savaş uçakları yerleştirdi. Ege Denizi'ne çıkan Türk savaş uçaklarına, bu adalardan kalkan Yunan savaş uçakları tarafından önleme ve it dalaşı yapıldığı kaydedildi.

10 ADAYA TABUR GÖNDERDİ

Yunanistan, Rodos'a 1 mekanize tümeni; İstanköy'e 1 mekanize tugayı konuşlandırdı. Batnoz, Lipso, İleriye, Kelemez, İstanbulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meis olmak üzere toplam 10 adaya da tabur- alay seviyesinde askeri birlik konuşlandırdı. Yunanistan, İstanköy ve Rodos Adası'na havaalanları inşa etti. Ege Denizi'nin güneyinde, gayri askeri statüdeki 14 adadan 12'si silahlandırıldı.

Yunanistan, silahlandırdığı Doğu Ege adalarında Lozan ve Paris antlaşmalarını çiğniyorYunanistan, silahlandırdığı Doğu Ege adalarında Lozan ve Paris antlaşmalarını çiğniyor

"ADALAR VATAN TOPRAĞIDIR İŞGALİ GİZLEMEK İSTİYORLAR"

Yunanistan'ın, Ege adalarından 18'ini ve 2 kayalığı da işgal ettiğini belirten askeri yetkili, şunları söyledi:

"Bazı akademisyenler, asker kişiler ve siyasetçiler tarafından hâlâ EGAYDAAK (Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar) teriminin kullanıldığı görülmektedir. Bu terimin kullanılmasından vazgeçilmelidir. Gökçeada ve Bozcaada'nın hukuki statüsü ile bahsedilen terimdeki ada, adacık ve kayalıkların statüsü aynıdır, Türk toprağıdır, vatan toprağıdır. EGAYDAAK teriminin arkasına saklanarak işgali gizlemek mümkün değildir."

TÜRKİYE KONUYU BM'YE TAŞIDI

Yunanistan'ın, Lozan ve Paris antlaşmalarına aykırı olarak adaları silahlandırmasını, Türkiye Birleşmiş Milletler'e şikayet etti. Atina'nın uymadığı antlaşmalardan doğan haklarını da kullanamayacağı belirtilen şikayet mektubunda, adaların silahlandırılmasının Türkiye toprakları için de güvenlik tehdidi oluşturduğu belirtildi. Türkiye'nin BM'deki Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu, BM'ye gönderdiği mektupta Atina'nın ihlallerinin bölgedeki barışı da etkilediğini belirtmişti.

KAYNAK: SÖZCÜ GAZETESİ / SAYGI ÖZTÜRK
YORUMLAR 162
 • hanzala 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan bu işleri yaparken biz pazarda limonmu satıyorduk
  Cevapla
 • Ali Veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Demek işgal edilmiş ortadoğu ülkesiyiz bu habere göre. NATO nun en büyük ortağı kendi hakkını alamıyor mu?
  Cevapla
 • 1954 2 yıl önce Şikayet Et
  bm dediğin amerikanın yönettiği ülkeler . yani göstermelik bir kuruluş .ancak islam ülkelerine karşı faliyetleri yürütür .başka hiçbir işe yaramaz .
  Cevapla
 • KAZİ-KE 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu zamana kadar 1 tek lehimize karar alındığı. Zaman kaybı. Tiz gereği yapıla. Yapılılırsa yüksek ihtimal Güneş kıbrıstakiler bırakıp kaçar.
  Cevapla
 • Memoral 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok büyütülüyor önemli değil. Allah 'ın izniyle gerekirse operasyon çekilir ve bombardıman ile adalar imha edilebilir. Zamanında verilmese iyiydi ama anlaşmalara uyulması gerekir yoksa diğer anlaşmalarda tartışılmaya başlanır. Örneğin hatay 'ın suriye nin bir parçası olduğu söz konusu edilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye ile Yunanistan arasında bardağın dolu tarafına odaklanma dönemi!
Atina'daki tarihi zirve manşetlerde!