Putin'den "ABD’nin dolar basması" hakkında açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel ekonominin salgının etkilerinden kurtulduğunu ancak enflasyon risklerinin sürdüğünü belirtti. Putin, "ABD’nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor." dedi.

Putin'den "ABD’nin dolar basması" hakkında açıklama
Putin'den "ABD’nin dolar basması" hakkında açıklama
GİRİŞ 27.07.2021 17:16 GÜNCELLEME 27.07.2021 17:16

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yetkililerle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülke ekonomisindeki güncel konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de enflasyonun yüzde 5’i aştığını vurgulayan Putin, şu açıklamaları yaptı:

"ABD iki yıldır yüzde 15 bütçe açığı veriyor. Peki bu bütçe açığını nasıl kapatıyorlar? Para basarak. Bu da enflasyona neden oluyor. ABD ekonomisinin ve doların rezerv para olarak önemi göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor." 

RİSK ÖNEMLİ DÜZEYDE DEĞİL

Rus ekonomisinin COVID-19 salgını etkilerinden nasıl kurtulduğuna dair bazı istişareler yapılması gerektiğinin altını çizen Putin, "Küresel ekonomideki toparlanmanın bir bütün olarak devam ettiğini görebiliyoruz, ancak bu süreç aynı zamanda enflasyon riskleriyle de bağlantılı devam ediyor." dedi.

Rusya’daki enflasyonun önemli bir düzeyde olmadığını ancak yine de hedeflenen seviyelerin üzerinde olduğuna işaret eden Putin, "Hükümet ve Rusya Merkez Bankası makroekonomik adımlar ve sektörel düzenlemelerle bu enflasyona yönelik adımlar atacak. Atılan tüm adımların koordineli ve dengeli olması önemlidir." şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan, para ve kıyafetlerini aldığı göçmenleri dövüp, Türkiye'ye itti
Son dakika: Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz kararı! Dolar ve Altın kaç TL oldu?