Tunus'ta ikinci darbe: Amacı MEE'nin iddia ettiği gibiyse durum vahim

Tunus'ta siyasi darbe yapan Cumhurbaşkanı Kays Said, yargı üzerinden yeni bir adım attı. Yargı, yasa dışı yabancı fon temin ettikleri iddiasıyla ülkedeki iki büyük siyasi hareket olan "Nahda" ve "Tunus'un Kalbi" hakkında soruşturma açtı.

Tunus'ta ikinci darbe: Amacı MEE'nin iddia ettiği gibiyse durum vahim
Tunus'ta ikinci darbe: Amacı MEE'nin iddia ettiği gibiyse durum vahim
GİRİŞ 29.07.2021 06:16 GÜNCELLEME 29.07.2021 06:18
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Tunus yargısının, 2019 seçim kampanyası sırasında yasa dışı yabancı fon temin ettiği iddiasıyla Nahda Hareketi ve Tunus'un Kalbi partileri ile Tunus Yaşamı Derneği hakkında soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

Yine bazı devlet kurumlarına da yolsuzluk, dolandırıcılık ve fonları kötüye kullanma gerekçesiyle soruşturma açıldığı duyuruldu.

25 Temmuz günü duyurduğu darbe kararlarında kendisini başsavcı ilan eden Kays Said'in, bu yolla rakiplerine sopa gösterdiği, hukuku kullanarak kendisine muhalif gördüğü partileri tasfiye etmeye çalıştığı değerlendiriliyor.

AMAÇ GANNUŞİ VE MEŞİŞİ'Yİ TUTUKLAMAK MI?

Middle East Eye (MEE) internet sitesinin 2 ay önce yayımladığı, Tunus'ta darbe planlarını ifşa eden haberinde, darbecilerin devletin 2 ve 3 numaralı isimleri olan Meclis Başkanı Raşid Gannuşi ile Başbakan Hişam el-Meşişi'yi tutuklamayı planladığı ortaya çıkmıştı. 25 Temmuz'da hayata geçirilen darbede, darbeciler, planlarının ifşa olması nedeniyle 2 ismi de tutuklayamadı. Şimdi ise bu planı, yargı üzerinden uygulamaya konan bir başka girişimle hayata geçirmek istedikleri değerlendiriliyor.

SİYASİ TASFİYE GİRİŞİMİ

Darbecilerin güdümünde hareket ederek bazı siyasi hesaplar uğruna hukuku hiçe sayan yargı mercilerine tepki gecikmedi. Vefa Hareketi Partisi tarafından yapılan açıklamada, usul açısından yargının bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiği belirtilerek, "Cumhurbaşkanı, yargı üzerinden siyasi tasfiye girişiminde bulunuyor" ifadelerine yer verildi.

ÜST DÜZEY İSİMLER GÖREVDEN ALINDI

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını; Başbakan, Savunma ve Adalet Bakanlarını azlettiğini duyuran Said'in, yine bazı üst düzey devlet yetkililerinin görevlerine son verdiği açıklandı. Devlete ait Er-Raid bülteninde yayımlanan kararlar kapsamında, Başbakanlık Divan Müdürü El-Muiz Lediniallah el-Mukaddem, Hükûmet Genel Sekreteri Velid ez-Zehebi, Başbakan danışmanları Reşad bin Ramadan, Seşim et-Teysevi ve Müfdi el-Mesedi ile Devrim ve Terör Operasyonları Şehitleri ve Gazileri Heyeti Başkanı Abdurrezzak el-Keylani görevlerinden alındı. Ayrıca Başbakan'ın 8 danışmanıyla birlikte aynı divanda çalışan 8 görevlinin de işlerine son verildiği duyuruldu.

KAYNAK: AA, YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 22
 • Osman K A Y A 1 yıl önce Şikayet Et
  Aktor yine Abd, oyuncu işbirlikçi hain, hedef yine müslümanlar.
  Cevapla
 • Başdaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Libya'ya dikkat edelim.Mel'unların her ülkeye göre planları devrededir. Libya'ya kendilerine uygun ,Başbakan adayı muhakkak belirlemişlerdir. En basiretli gözüken ve dize getiremedikleri Türkiye'nin dıkkatini mümkün olduğu kadar iç meselelere yöneltip, LİBYADA DA HAİN AMAÇLARINA ULAŞMAĞA ODAKLANMIŞLAR BARİ , LİBYA TUZAĞI BOZULSUN.
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato tunusta darbe yapti tunusta karisacak
  Cevapla
 • cengiz topel 1 yıl önce Şikayet Et
  oyun içinde oyun bu arap yalakaları ne zaman gerçeği görecekler resmen amerikanın hizmetçileri Muhammed sav olsaydı bunların hepsini kökünü kazırdı
  Cevapla
 • urfalimuslum 1 yıl önce Şikayet Et
  Hedef kızılelma ise ki öyle hemen müdahele edelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Olena Zelenska, Erdoğan'a övgüler dizdi: Dünyayı krizden kurtardı!
Banka değil düğün! 11 milyon 500 bin TL para toplandı