Kays Said: Bu yaşta diktatör olmayacağım

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, bu hafta aldığı tartışmalı kararların ardından yaptığı açıklamada, bu yaşta diktatör olmayacağını ve Tunus'un istisnai bir durumda olduğunu söyledi.

GİRİŞ 31.07.2021 06:10 GÜNCELLEME 31.07.2021 06:10
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da aldığı ve "darbe" olarak nitelendirilen kararlarına dair açıklamalarda bulundu.

Said yaptığı açıklamada, "Anayasa metinlerini çok iyi biliyorum, onlara saygı duyuyorum ve onları inceledim ve bunca zaman sonra bazılarının dediği gibi diktatör olmayacağım" dedi.

Suudi Arabistan'dan Tunus Cumhurbaşkanı'na tam destekSuudi Arabistan'dan Tunus Cumhurbaşkanı'na tam destek

Çalışmaları askıya alınan meclis üyelerinin Tunus devletinin yeteneklerini tahrif edenler olduğunu belirten Said, anayasal kurumları korumak için istisnai önlemleri almaya karar verdiğini söyledi.

Said, "Bütün ülkeler bu tür istisnai önlemler alıyor ve kim anayasayı çiğnemekten bahsediyorsa yalancıdır, çünkü anayasaya göre görevden alınan Başbakanına ve Parlamento Başkanına danıştım" ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said 25 Temmuz’da yaptığı bir açıklamada, Başbakanı Hişam El-Meşişi'yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğu duyurmuştu.

Said'in açıklamasının ardından Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid El-Gannuşi, Said'in kararını "Anayasaya karşı bir darbe" olarak nitelendirmişti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 32
 • Yağız 1 yıl önce Şikayet Et
  Diktatörlüğün yaşı mı var deyyus, bal gibi de diktatörsün, BAE köpeğisin
  Cevapla
 • keskin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki hdp ,pkk yı ,pyd yi destekleyen chp orman yangınlarının siyasi devir me olarak hesapladıkları için orman yangınlarını destekliyorlar parmakları dahi var, cemal gürselin videosu yeterli ıspat. bizdeki de açık darbe . savcılık gürselin videosunu izlemeli her şeri yapan chp kapatılmalı
  Cevapla
 • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Sana kim inanir be adam yuzunde nur yok bikere meymenetsiz.
  Cevapla
 • Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki ne olmayı düşünüyorsun? Ucuz kahraman?
  Cevapla
 • Skolastik 1 yıl önce Şikayet Et
  Aaa herifteki yüzsüzlüğe bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Referandum sonuçları açıklandı: NATO'dan çok sert açıklama!
Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi