'Ha düştü ha düşecek' diye Erdoğan'ı takip ediyordu! İzine Tunus'ta da rastlanıldı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında, Tunus'taki darbe girişiminin arkasında güçler ile 15 Temmuz'un benzerliklerini anlattı. Selvi ayrıca, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası için AK Parti ile MHP arasındaki görüşmeleri de yazdı

GİRİŞ 28.07.2021 08:58 GÜNCELLEME 28.07.2021 09:06
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Tunus’ta askerin desteğini arkasına alan Cumhurbaşkanı Kays Said, darbe yaptı. Meclisin yetkilerini dondurdu, başbakanı değiştirdi.

Tunus’un en büyük siyasi partisi olan Nahda’nın lideri Gannuşi ise başkanı olduğu Meclise sokulmadı. Tunus’ta demokrasinin yaşaması için diyaloğu esas alan Gannuşi, tüm siyasi partilerin bir masa etrafında toplanarak bir çıkış planında anlaşmasını önerdi.

Tunus darbesi karşısında Batı dünyası yine kendisine yakışanı yaptı. Mısır’da olduğu gibi darbecilerin arkasında yer aldı.

BAE ETKİSİ

Tunus darbesinde dikkat çekmek istediğim farklı bir nokta var. Mısır’daki darbede olduğu gibi Tunus darbesinin arkasında da Birleşik Arap Emirlikleri’nin parmağı olduğu ortaya çıktı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed’in adamı olarak bilinen Dubai Emniyet Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Dhahi’nin, darbeden 4 gün önce “Müslüman Kardeşler’e darbe geliyor” şeklinde paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Muhammed Bin Zayed’in ise Tunus darbesi için 5 milyar dolarlık bir fon oluşturduğu söyleniyor. BAE resmen ve alenen darbe sponsorluğu yapıyor.

15 TEMMUZ GECESİ

15 Temmuz gecesi “Ha düştü ha düşecek” diye Erdoğan’ı takip eden BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed’den başkası değildi. Muhammed Bin Zayed’in Erdoğan’ı devirmek için 3 milyar dolarlık bir fon oluşturduğu söylenmişti. Şimdi Tunus’taki darbeye bakınca Birleşik Arap Emirlikleri merkezli video saldırıları ile ne amaçlandığı daha iyi anlaşılmıyor mu? Bir de bu gözle bakın istedim.

SEÇİM YASASINDA NELER OLUYOR?

SEÇİM ve Siyasi Partiler Yasası’yla ilgili çalışmalar açısından gözlerimizi ağustos ayına çevirmemiz gerekecek. Neden ağustos dedim? Muhtemelen 9 Ağustos’ta AK Parti’nin MYK toplantısı yapılacak. Ondan sonra AK Parti ve MHP heyetlerinin bir araya gelerek çalışmalara başlaması bekleniyor.

AK Parti’de çalışmalara Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, MHP’de ise Feti Yıldız başkanlık ediyor. Hayati Yazıcı ve Feti Yıldız, şu sıralarda heyette yer alacak isimleri belirliyorlar.

MHP’DEN GELEN ÖNERİ

Heyetler bir araya gelmedi ama taslaklar üzerinde değerlendirmeler yapıldı. MHP, AK Parti tarafından kendilerine iletilen taslağı inceleyip görüşünü bildirdi.

MHP’nin bazı maddeler için “Uygundur” diye kanaat bildirdiği, bazı maddeler için de “Müzakere edilebilir” notunu düştüğü biliniyor.

ANLAŞILAN NOKTALAR

AK Parti ile MHP arasında uzlaşmaya varılan maddeleri şöyle sıralamak mümkün:

1- Yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5’e indiriliyor.

2- Seçimlere girebilmek için Meclis’te grup kurma şartı kaldırılıyor.

MÜZAKERE EDİLECEKLER

Müzakere edilecek maddeleri ise şöyle özetlemek mümkün:

1- MHP, ittifak için de baraj getirilmesi istiyor.

2- MHP, “Daraltılmış bölge”nin 6-7 milletvekiline göre bölünmesini değil, en az 10 milletvekiline göre belirlenmesini istiyor. MHP daraltılmış bölgeye sıcak bakmadığı için alternatif olarak mevcut sistemin devam etmesi kararı alınabilir.

3- AK Parti’nin, seçim kurulu başkanlarının o seçim bölgesindeki en yaşlı hâkim olmasının yerine, YSK ve HSK’nın belirlediği kişilerden oluşmasına yönelik önerisi MHP tarafından olumlu bulunmadı. MHP mevcut sistemin devamını istiyor.

ERDOĞAN’IN TEMİNATI

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim yasasıyla ilgili değişiklikler için bir önkoşul ileri sürmüştü. Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın mutabakatı olmadan bizim tarafımızdan bir karar açıklanmaz. İttifakı sağlayıp ondan sonra açıklamamızı inşallah yapmış olacağız” demişti.

SEÇİMİN TARİHİ

Her defasında ifade ediyorum. Seçim yasası ne zaman çıkarsa, bilin ki 1 yıl içinde erken seçim olmayacak demektir. Çünkü yasaya göre seçim yasasında yapılan değişiklikler 1 yıl içinde yapılacak olan seçimlerde uygulanamaz. Erken seçim tartışmaları yapıldığı için dikkat çekiyorum. Seçim yasası hangi tarihte çıkarsa, bilin ki o 1 yıl içinde seçim olmayacak. Ama ondan sonra seçimlere gidilmesi yasal olarak mümkün.

GÖNÜLLERİMİZİN SULTANLARI, DUALARIMIZ SİZİNLE

ONLAR sadece “Filenin Sultanları” değil, gönüllerimizin de sultanları.

Milletimizin gururu olan Kadın Voleybolcularımızdan söz ediyorum.

Tokyo Olimpiyatları’nda ilk maçlarında geçen Olimpiyat şampiyonu Çin’i 3-0 gibi bir skorla mağlup eden voleybolcularımız, maalesef dünkü İtalya maçını 3-1’le kaybettiler. Voleybolcularımızın Tokyo Olimpiyatları’ndaki iddialarını sürdürebilmeleri için önlerinde önemli bir maç var. Filenin Sultanları yarın Amerika ile oynayacaklar. Amerika maçı çok ama çok kritik. O nedenle Türk milletinin desteğini arkalarında hissetmeleri lazım.

Çin’i yendikleri maçtan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaptan Eda’yı arayarak tebrik etmişti. Eda’nın, “Maçı izlediniz mi?” sorusuna Erdoğan, “Maçı ta başından itibaren izledim. Çok duygulandırdınız, gözlerimizi yaşarttınız. Çok teşekkür ederim” demişti.

Filenin Sultanları’nın şortları üzerinden bazı densizler çirkin bir tartışma başlatmıştı.

Onların bu tavrı tepki topladı. Millet, Filenin Sultanları’nın etrafında kenetlendi.

Başka bir grup ise yine kadın voleybolcularımızın kıyafetleri üzerinden karşı bir kampanya düzenledi.

Çekin elinizi kadınların kıyafetinin üzerinden. Kadınların kıyafeti üzerinden yaptığınız hesaplaşmayı artık bırakın.

Kadın voleybolcularımız sizin hesaplaşma alanınız değil.

GURURLANIN

Türk bayrağını göndere çektirip, İstiklal Marşımızı okutan bu kızlarımızla gururlanın.

Ayrıca Filenin Sultanları yarın zorlu bir maça çıkacak.

Bu tartışmalardan etkilenmemeleri gerekiyor.

Dualarımız, desteğimiz onlarla birlikte.

Amerika’yı yenerek Olimpiyatlar’daki iddialarını sürdürmelerini istiyoruz.

DUALARIMIZ ONLARLA

Haydi Eda, haydi Ebrar, haydi Aslı, haydi Hande. Yenin şu Amerika’yı, Olimpiyatlar’ın en büyüğünün siz olduğunuzu gösterin.

Haydi kızlar, bu milletin kalbi sizinle çarpıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Ben kadınimizi o halde görünce yerin dibine geçiyorum.Bir de sultan diyorsunuz .Allah hidayet versin .Tek dua edebilirim Allah sizi ıslah etsin . Edep lutfetsin
  Cevapla
 • Nsn 2 ay önce Şikayet Et
  B.arapemirlikleri değil yahudzm ve hiristiyanizm birleşimleri diyorum
  Cevapla
 • Rıza 2 ay önce Şikayet Et
  HAÇLI piyonu BAE .. ve onun sponsorları kendi sonunuzu hazırlamaktasınız
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Filenin sultanlığı bu dünyada para eder , ahireti düşünen için beş para etmez.
  Cevapla
 • Kadir 2 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka kadınların kıyafeti . Müslümana yakışan bu mu. Nefislerinize gem vurun kadınlara açık saçık giymeyi çağdaşlık görmeyin inkar etselerde hesap var ahiret var hacıııı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price: Türkiye ile iş birliği arayışındayız
Alman siyasetçi Todenhöfer'den 10 ülkeye 'Kavala' tepkisi: Korkaklar böyle davranır