Afganistan'da kaos! 64 ülkeden ortak açıklama geldi

ABD'nin Afganistan'daki vatandaşlarını tahliye süreci devam ederken, 64 ülke ortak bir açıklama ile ülkeden ayrılmak isteyenlerin engellenmemesi ve tüm çıkış yollarının açık tutulması çağrısı yaptı.

Afganistan'da kaos! 64 ülkeden ortak açıklama geldi
Afganistan'da kaos! 64 ülkeden ortak açıklama geldi
GİRİŞ 16.08.2021 07:25 GÜNCELLEME 16.08.2021 07:31
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, Katar, Güney Kore, İspanya ve Yemen'in de bulunduğu 64 ülke ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilciğinin imzası bulunan ortak açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada, Afganistan'daki durumun giderek kötüleştiği, bununla beraber ülkeden ayrılmak isteyen yabancıların ve Afganların güvenli bir şekilde tahliyesine tüm tarafların saygı duyması gerektiği belirtildi.

"Afganistan genelinde güç ve yetkiyi elinde tutanlar, insan canı ve mülkiyetinin korunması ve güvenlik ile sivil düzenin yeniden inşası noktasında sorumluluk taşımaktadır." ifadesine yer verilen açıklamada, ülkeden ayrılmak isteyen tüm yabancıların ve Afganların bunu yapmasına izin verilmesi ve bunun için tüm çıkış yollarının açık tutulması gerektiği vurgulandı.

Açıklamanın sonunda Afgan halkının güvenlik ve emniyet içinde ve onurlu bir şekilde yaşamaya hakkı olduğu ve uluslararası toplumun Afgan halkını desteklemeye devam edeceği ifade edildi.

TALİBAN'IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban kenti tümüyle kontrolüne almaya başladı.

YORUMLAR 23
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  EEE itibardan tasarrruf yapmayıp saltanat sürersen olacağı bu sonra ülkenden kaçmak zorunda kalırsın ne 300 binlik ordu 70 binlik taliban kuvvetlerine silah sıkmadan kaçtı
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bugüne kadar ABD ve Batının yerli işbirlikçileri; Suriye. Irak. Afganistan vb. ülkelerden gelen sığınmacı ve göçmenlere defolun, diyorlardı... Efendilerin talimatıyla ''İnsan hakları savunucusu'' kesilirler mi, acaba?
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 2 yıl önce Şikayet Et
  Öyle mi? o taktirde söz konusu ülkeler Afgan hükümetiyle anlaşır! Uçaklarını gönderir aldırır. Biz e bulaşmayın.
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD, Size ne vaad ettiyse onu yerine getirsin. 5000 asker getiriyormuş! Güvenliğinizi sağlayarak, Askeri uçaklarla sizleri ABD'ye taşısın. Hani vatandaşlık için sizlere söz vermişti ya ! Ey Taliban yönetimi! Eğer siz de samimi Müslümanlar iseniz? Allah ve Resulünün yaptığı gibi hareket eder, Emperyalizm ve işbirlikçilerine malzeme olmazsınız.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikanın ajanlığını yapmış, Şeriattan kaçan Afganlılar Yunanistana defolsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul Valiliği duyurdu! Gaziosmanpaşa'da toprak kayması: 96 vatandaş tahliye edildi
Bakan Yerlikaya duyurdu! Diyarbakır ve Mardin belediyelerine müfettiş görevlendirildi